زن و خواب دیدن ۱۳۹۹/۱۰/۲۷ - ۱۸۰۳ بازدید

ایاخواب دیدن زنان دروغ است.وایاخواب وجع شرعی نداردواصلا نبایدبه ان توجه نمود.؟توضیح روشن لطفا بفرمایید.یاعلی

درباره خواب دیدن زنان و ادعاهایی که در عرف معروف است مثل اینکه «خواب زن چپ است» و این قبیل ادعاها، هیچکدام مستند به روایات نیست و در کتاب معتبری نیز نیامده و تنها در زبان عوام و عرف گفته می‌شود و اصل و ریشه ای ندارد.
و اما در مورد خواب دیدن باید بیان کنیم که به طور کلى خواب و رؤیا بر سه قسم است، چنان که رسول گرامى اسلام(ص) مى‌ فرماید: «الرؤیا ثلاثة: بشرى من الله، و تحزین من الشیطان، والذین یحدث به الانسان نفسه فیراه فى منامه؛ خواب و رؤیا سه گونه است. گاهى بشارتى از ناحیه خداوند است، گاه وسیله غم و اندوه از سوى شیطان و گاه مسائلى است که انسان در فکر خود مى‌ پروراند و آن را در خواب مى‌ بیند»، (میزان ‌الحکمه، ج 4، ص 16، انتشارات مکتبه الاسلامى).
برخی از رؤیاها ناشی از تأثیر اسباب و عوامل خارجی مانند گرما و سرما و یا عوامل داخلی مثل مریضی و وضع مزاج و پر بودن معده و ناراحتی و ... بر روی قوه متخیله انسان و در نتیجه رؤیا و خواب انسان مؤثر است. همچنین اخلاق و خصوصیات انسانی تأثیر زیادی در نوع تخیل انسان دارد مانند دوست داشتن شدید کسی یا کاری به همین جهت، اغلب خواب ها ناشی از تخیلات نفسانی است که برآمده از همین تأثیر اسباب و عوامل خارجی یا داخلی است که در حقیقت حاکی از کیفیت عمل و اثر این اسباب است و حقیقتی در پس آن نیست. اما همه خواب ها اینگونه نیست بلکه خواب های صادقه و رؤیاهایی هم هست که کاشف از حقایق و حوادث خارجی است.
زمان خواب دیدن مثل سر شب یا وسط شب یا آخر شب یا بعد از نماز صبح فرق دارد. معمولاً خواب هاى صادقه نیمه ‌هاى شب مى ‌باشد و معمولاً خواب هاى بعد از نماز صبح قابل تعبیر نیست، حتى فصل هاى سال هم در تعبیرخواب تأثیر دارد؛ مثلاً فردى در پاییز ببیند که درختان او میوه کرده است، این دلالت بر ضرر وى دارد و اگر هنگام بهار ببیند دلالت بر منفعت او دارد. حتى شخصى که خواب مى‌ بیند فرق دارد مثلاً اگر کاسب خواب ببیند کاسه شیر مى‌ نوشد دلالت بر کسب مال دارد؛ ولى اگر دانشجو و طالب علم چنین خوابى ببیند، دلالت به تحصیل علم دارد و... .
به هر ترتیب تشخیص این که چه خوابى صادق است کار دشوارى است و اساسا تعبیر نمودن خواب جنبه الهامى دارد و با صفاى باطنى به دست مى‌ آید.
در هر صورت اگر رؤیا صادقه باشد بیانگر واقعیت است و از گذشته یا آینده به درستی خبر می دهد و یافتن برخی پاسخ ها و دستیابی به منابع می تواند از این نمونه باشد.
نکته آخر آن که خواب، به هر شکلی که باشد هیچ گونه الزام و تکلیفی برای انسان درست نمی کند مگر خواب پیامبران که گاهی جنبه وحی دارد مثل خواب حضرت ابراهیم(ع) که در قرآن کریم آمده است (آیات 102 تا 110 سوره صافات).
به هر حال خواب های افراد بر حسب روحیات معنویشان تفاوت هایی با هم دارند که برآمده از کردار و رفتارشان می باشد؛ اگر با ایمان و عمل صالح زندگی کنند و در رعایت آداب دینی کوشا باشند قطعا خواب هایی که می بینند که از صفای باطنی آنها حکایت دارد و گاهی هم به ثمر می نشیند و اگر در رعایت دیانت سست بوده و خدای ناخواسته اهل گناه باشند؛ خواب های مخوف و پریشان و بیهوده خواهند دید که می تواند برای انسان هشدار دهنده باشد چنان که خواب های خوب بشارت بخش است.

نظرات

میهمان
ظاهرا اصل ضرب المثل این استخواب ظن ، چپ است
پرسمان
سلام علیکم، این ادّعا که «خواب ظنّ چپه» سند می خواهد که ما سندی برایش نیافتیم. اگر چنین اصطلاحی وجود داشت، به احتمال زیاد، لغتنامه ی دهخدا آن را ذکر می کرد. در لغتنامه ها از اصطلاح «خواب زن چپ است.» استفاده شده است و بنده ندیدم که ذیل آن بنویسند اصلش «خواب ظنّ چپ است» بوده است . البته این ادّعا، عقلاً هم اشکال دارد. فرض کنید کسی زیاد به فکر مرگ است و از مردن هراس دارد، روشن است که او مدام خواب مرگ را خواهد دید؛ پس خواب او دقیقاً مطابق ظنّ است نه اینکه چپ باشد؛ اگر خوابش چپ بود، باید خواب زنده بودن می دید نه خواب مردن.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید