زوجیت موجودات ۱۳۹۰/۶/۲۹ - ۴۸ بازدید

آفریدگار عالم موجودات را در بهترین شرایط و نیکوترین ترکیب خلق نمود . یکی از این شگفتی ها مساله تولید نسل و ادامه وجودشان بر روی کره خاکی است او موجودات را از تک سلولی تا پرسلولی قرار داد ، موجوداتی را آفرید که تنها یک جنس داشتند و آنها خود هم دارای اندام جنسی نر و هم ماده بودند.

آفریدگار عالم موجودات را در بهترین شرایط و نیکوترین ترکیب خلق نمود . یکی از این شگفتی ها مساله تولید نسل و ادامه وجودشان بر روی کره خاکی است او موجودات را از تک سلولی تا پرسلولی قرار داد ، موجوداتی را آفرید که تنها یک جنس داشتند و آنها خود هم دارای اندام جنسی نر و هم ماده بودند.
هرچه آفرینش آنها پیچیده تر بود شیوه و روش تولید نسل هم پیچیده تر گشت تا جایی که دو جنس جدا از هم در شکل گیری موجودی جدید نقش ایفا می کنند. از سوی دیگر این زوج بودن موجودات هستی خود نشانه و آیتی است از تدبیر و حکمت آفریدگار عالم.
انسان تا مدت ها نمی دانست که گیاهان هم مانند انسان از دو جنس نر و ماده آفریده شده اند. حتی آن دسته از گیاهانی که تک جنسی هستند، در اندام های خود هم اعضای نر و هم اعضای ماده را دارند. این حقیقت قرن ها پیش در آیات قرآن ذکر شده است: وانزل من السماء ماءً فاخرجنا به ازواجاً من نبات شتّی (سوره طه، آیه ۵۳): «و از آسمان آبی فرستاد که با آن انواع گیاهان مختلف را رویاندیم» و آیه ۴۹ سوره ذاریات و ....
میوه ها هم به صورت زوج آفریده شده اند.
و من کل الثمرات جعل فیها زوجین اثنین (سوره رعد، آیه ۳): «و انواع میوه ها را در دو قسم پدیدآورد».میوه، محصول نهایی عمل تولیدمثل در گیاهان رده عالی است. مرحله قبل از به وجودآمدن میوه، شکوفه دادن است که هر شکوفه، اندام های جنسی نر و ماده را دارد. با انجام عمل گرده افشانی، شکوفه ها بارور می شوند و طی مراحلی به میوه تبدیل می شوند. پس میوه های رسیده در حقیقت محصول فعالیت همان اندام های جنسی نر و ماده در گیاهان هستند. در بعضی گونه های خاص مثل موز، انواعی از آناناس و...، که میوه از شکوفه غیر بارور ایجاد می شود (Parthenocarpic Fruit) که حتی در این گیاهان هم ویژگی های خاص جنسی دیده می شود.
ظاهرا آیه که مورد نظر شما است آیه «و من کل شی خلقنا زوجین لعلکم تذکرون» ؛ (آیه ۴۹ سوره ذاریات) می باشد. بسیاری از مفسران زوج را در این جا به معنای اصناف مختلف دانسته و آیه فوق را اشاره به اصناف مختلف موجودات این جهان می دانند که به صورت زوج زوج درآمده است مانند شب و روز، نور و ظلمت، دریا و صحرا، خورشید و ماه، نر و ماده و غیر اینها. برخی هم این تعبیر را کنایه از ماده و صورت یا جوهر و عرض می دانند که هر موجودی از آن تشکیل یافته است.
ولی زوجیت در این گونه آیات می تواند اشاره به معنی دقیق تری باشد زیرا واژه زوج را معمولا به دو جنس نر و ماده می گویند خواه در عالم حیوانات باشد یا گیاهان و هرگاه آن را کمی توسعه دهیم تمام نیروهای مثبت و منفی را شامل می شود و با توجه به این که قرآن در این آیه می فرماید: «و من کل شیء» (از همه موجودات) نه فقط موجودات زنده، می تواند اشاره به این حقیقت باشد که تمام اشیاء جهان از ذرات مثبت و منفی ساخته شده و امروزه از نظر علمی مسلم است که اتم ها از اجزاء مختلفی تشکیل یافته اند از جمله اجزائی که دارای بار الکتریستهء منفی هستند و الکترون نامیده می شوند و اجزائی که دارای بار الکتریستهء مثبت هستند و پروتون نام دارند. بنابراین الزامی نیست که شیء را حتما به معنای حیوان یا گیاه تفسیر کنیم و یا زوج را به معنای صنف بدانیم گرچه این تفاسیر نیز صحیح است تفسیر دیگر این است که بگوئیم منظور از زوجین ضد و قرین داشتن است یعنی هر چیزی در این جهان دارای ضد و قرین است بر خلاف خداوند.
در حدیثی از امام رضا(ع) گفته شده: «خداوند اشیاء جهان را متضاد آفرید تا روشن شود برای او ضدی نیست و آنها را با هم قرین ساخته تا معلوم شود قرینی برای او نیست نور را ضد ظلمت و خشکی را ضد تری و خشونت را ضد نرمش و سرما را ضد گرما قرار داده. در عین حال اشیاء متضاد را جمع کرده و موجودات نزدیک به هم را از هم جدا نموده تا این جدایی دلیل بر جدا کننده و آن پیوستگی دلیل بر پیوند دهنده باشد و این است معنای «و من کل شیء خلقنا زوجین لعلکم تذکرون» ؛ (تفسیر نورالثقلین، ج ۵، ص ۱۳۰)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.