زیارت جامعه کبیره ۱۳۹۲/۶/۵ - ۳۶ بازدید

زیارت جامعه کبیره، یکى از زیارتهاى معروف و پرمحتوا است که در آن فضائل و کمالات اهل بیت پیامبر و ائمه معصومین علیهم السلام مورد بحث و بررسى قرار گرفته است.
زیارت جامعه کبیره، یکى از زیارتهاى معروف و پرمحتوا است که در آن فضائل و کمالات اهل بیت پیامبر و ائمه معصومین علیهم السلام مورد بحث و بررسى قرار گرفته است. مطالعه و دقت در فقرات این زیارت موجب معرفت و شناخت هر چه صحیح تر و بیشترِ امامان بزرگوار شیعه مى گردد. از آنجا که درجه و کیفیت ایمان آدمى، به مقدار معرفت او نسبت به خدا، رسول و اهل بیت علیهم السلام بستگى دارد، بر همه مسلمانان بویژه شیعیان لازم است بیش از پیش با کمالات خاندان وحى آشنا شوند. براى این منظور بهترین منبع، همین زیارت شریف «جامعه کبیره» مى باشد .

ارزش عبادت هرکس به اندازه معرفت اوست. کسى که معرفت ندارد، هر چند خود را براى عبادت به زحمت و مشقت بیاندازد ارزشى ندارد، و به همین دلیل است که در قرآن کریم و اخبار وروایات اهل بیت علیهم السلام بر بالا رفتن معرفت و شناخت، تاکید فراوان شده است. البته این عملى پرزحمت است از این رو متاسفانه در روزگار ما و شاید قبلا نیز بدان توجه کافى نگردیده و گویندگان و نویسندگان نخواسته اند زحمت تحقیق را بر خود هموار کنند و سیماى درخشان و شئون بالا و والاى اهل بیت علیهم السلام را از لابلاى کتب حدیث بیرون آورده، به مردم ارائه دهند.

یک سلسله روایات داریم که در آنها شناخت و معرفت به ائمه اطهار علیهم السلام در حقیقت به منزله شناخت خداوند متعال معرفى شده است. در همین زیارت جامعه کبیره میخوانیم: «من عرفکم فقد عرف اللّه ». هر کس شما را شناخت در واقع خدا را شناخته است. نباید فراموش کرد که شناخت و معرفت هر کس به اندازه سعه وجودى خود اوست و هیچکس نمى تواند آنگونه که شاید و باید خداوند را بشناسد. بدیهى است مقصود از شناخت امامان معصوم علیهم السلام شناخت شناسنامه اى آنان نیست بلکه شناخت کمالات و شئونات و عظمت آن بزرگواران مورد نظر و دستور است، از امام باقر علیه السلام حدیث است که می فرماید : انما یعبد اللّه من یعرف اللّه ، فاما من لا یعرف اللّه فانما یعبده هکذا ضلالا. قلت : جعلت فداک! فما معرفة اللّه ؟ قال : تصدیق اللّه عزوجل و تصدیق رسوله صلى الله علیه و آله و موالاة على علیه السلام و الائتمام به وبائمة الهدى علیهم السلام و البراة الى اللّه عزوجل من عدوهم، هکذا یعرف اللّه عزوجل همانا خدا را کسى پرستد که او را بشناسد، و اما کسى که خدا را نشناسد او را این گونه (مانند عامه مردم )گمراهانه مى پرستد. عرض کردم: قربانت گردم، معرفت خدا چیست؟ فرمود: باور داشتنِ خداى عزوجل و باور داشتنِ پیغمبرش و دوست داشتن على و پیروى از او و از ائمه هدى و بیزارى جستن به خداى عزوجل از دشمنان ایشان. این چنین شناخته میشود خداى عزّوجّل. مقصود از عامه مردم در این روایت، عامه مردم مکه و مدینه مى باشد که خداوند را با چه وضعى عبادت مى کردند. موالات امام على علیه السلام نیز به معنى سرپرست و ولىّ دانستن آن بزرگوار و اقتدا به ائمه اطهار است. یعنى معرفت خدا، پیروى از همه ائمه از امیرالمؤمنین علیه السلام تا حضرت مهدى عجل اللّه فرجه است. در پایانِ روایت شرط دیگر معرفت خداوند را بیزارى از دشمنان رسول اللّه و اهل بیت معرفى کرده اند. همانگونه که در زیارت عاشوراى اباعبداللّه الحسین علیه السلام نیز آمده، بایستى از دشمنان اهل بیت بیزارى جست، زیرا انسان نمى تواند با یک قلب هم خدا را بپرستد و هم بت را . ازامام صادق علیه السلام هم حدیث است که می فرماید: لا یکون العبد مومنا حتى یعرف اللّه و رسوله و الائمة کلهم و امام زمانه و یرد الیه و یسلّم له، ثم قال: کیف یعرف الاخر و هو یجهل الاول . بنده خدا مومن نباشد تا آنکه خدا و رسولش و همه ائمه و امام زمانش را بشناسد ودر امورش به امام زمانش رجوع کند و تسلیمش باشد. سپس فرمود: چگونه ممکن است کسى امام آخر را (که امام زمان اوست) بشناسد و امام اول را نشناسد ـ از این جهت معرفت همه ائمه در ایمان شرط شد که طریق شناخت همه امامان یکى است و امام لاحق به نص امام سابق شناخته مى گرددـ. بنابراین اگر انسان ائمه علیه السلام را نشناسد مومن نیست و عبادتش تماما باطل است. مومن باید امام زمان خود را بشناسد و کارها را بسوى او برگرداند و به او مراجعه کند. در این زمان، امام عصر عجل اللّه فرجه براى دوران غیبت فقهاى جامع الشرایط را معین فرموده است : «و اما الحوادث الواقعه فارجعوا فیها الى رواة حدیثنا فانهم حجتى علیکم و انا حجة اللّه علیهم».همین شناخت صحیح از امام است که در این زمان ما را به شناخت ولىّ فقیه و امام عادل راهنمایى مى کند، و براى اینکه آدمى در دام دشمنان اسلام و منافقین نیفتد این شناخت لازم و ضرورى است.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.