سادیسم ۱۳۹۰/۱۰/۱۸ - ۴۳ بازدید

با سلام و سپاس از اینکه مرکز ما را برای پاسخ و راهنمایی برگزیده اید؛ پرسشگر گرامی، با توجه به نوع سوال شما لازم می‌دانم که ابتدا توضیحاتی درباره سادیسم، علائم و عوامل و تشخیص آن خدمت شما عرض کنم و بعد به عواقب ودرمان آن بپردازیم.
با سلام و سپاس از اینکه مرکز ما را برای پاسخ و راهنمایی برگزیده اید؛ پرسشگر گرامی، با توجه به نوع سوال شما لازم می‌دانم که ابتدا توضیحاتی درباره سادیسم، علائم و عوامل و تشخیص آن خدمت شما عرض کنم و بعد به عواقب ودرمان آن بپردازیم.
یکی ازنشانه های تمایلات سادیسمی این است که شخص از نفس آزار رساندن به دیگران لذت برده و نیتش مستقیماً اذیت دیگران است، اما یکسری از افراد که تیپ شخصیتی‌شان برتری طلبی است اقتضای روحیاتشان اذیت دیگران است نه اینکه از آزار دیگران لذت ببرند و یا اینکه شخص ممکن است به خاطر حفظ منافع خودش با کسی نزاع و کشمکش داشته باشد و دائما درصدد آزار او بر آید، این آزارها فی نفسه دلیل تمایلات سادیستیک نیست زیرا مستقیماً هدفشان آزار دیگران نیست. لذا نباید با دیدن اندک نشانه ها به خودمان برچسب سادیسم بزنیم.
انواع سادیسم: سادیسم پدیده ای است وسیع که به صورت های مختلف ظاهرمی شود:
۱. سادیسم ذهنی: دراین نوع فرد به جای آزار و اذیت مستقیم دیگران، صحنه های اعمال سادیسمی را در ذهن خود مجسم می کند واز آنها لذت می برد.
۲. سادیسم سمبولیک: در این حالت شخص با تحمیل حالات مخرب روانی مانند تحقیر و توهین و پایمال کردن شخصیت دیگران، به رضایت کافی دست می یابد.
۳. سادیسم جسمی: این افراد با آزار بدنی و ایجاد درد ورنج جسمی در دیگران لذت می برند.
علائم تمایلات سادیسمی:
۱.بازی با عواطف دیگران
۲.میل به استثمار دیگران
۳.میل به محروم ساختن دیگران ودریغ داشتن از آنها.
(البته درشرایط معینی این افراد ممکن است خیلی هم دست ودلباز باشند ولی چیزی که مشخص است، خنثی کردن وازبین بردن لذتی است که دیگری ممکن است ازاین دست ودلبازی ببرد.
۴.میل به نکوهش وتحقیر دیگران
عواملی که باعث بروز تمایلات سادیسمی می شود:
۱- حسادت
۲- احتیاج به کم ارزش کردن دیگران
۳- بدبینی و نارضایتی اززندگی
۴-احساس یأس ودرماندگی.
۵- همچنین اگر شخص نتواند بطور مستقیم ستیزه جویی خود را متوجه دیگران سازد، تحت عنوان پندواندرز، دلسوزی، خیرخواهی، و میل به کمک؛ وغیره سعی در ضربه زنی به دیگران می نماید.
الگوی غالب در این اختلال به صورت رفتار ستمگرانه، تحقیرآمیز، پرخاشگرانه نسبت به دیگران است. علاقه به آزار رساندن جسمی وروانی دیگران به گونه ای است که موجب لذت وآرامش درفرد می شود (نه برای دستیابی به مقاصددیگر). البته این اختلال باکودک آزاری توسط والدین رابطه ای هم دارد.
همچنین بروزمکرر چهار مورد از موارد زیر در دوره نوجوانی یا ابتدای بزرگسالی در تشخیص این اختلال ضروری است:
۱.خشونت بی رحمانه بدنی به منظور تسلط بر یک رابطه ( نه صرفاً به خاطر رسیدن به اهداف دور از روابط بین فردی مانند کتک زدن کسی برای دزدی از او).
۲.تحقیر یا پست کردن کسی درحضور دیگران
۳.تأدیب یا تنبیه خشونت بار نامعمول کسی که زیر فرمان اوست(مانند کودک، دانش آموز، زندانی، بیمار)
۴.لذت یا تفریح از آزار فیزیکی یاروانی دیگران
۵.اجبار دیگران به انجام آنچه فرد می خواهد با تهدید و ترساندن جدی آنها
۶.ایجاد محدودیتهای شدید درآزادیهای فردی کسانی که باآنها رابطه نزدیکی دارند(مانند عدم اجازه به همسر برای بیرون رفتن ازمنزل برای آزار دادن شکنجه و یا تحقیر وی ، یا عدم اجازه به فرزندان نوجوان برای شرکت درفعالیتهای اجتماعی بدون هیچ دلیل موجه)
۷.شیفتگی به خشونت، صدمه رساندن، یا شکنجه دادن و نیز مجذوب ومسحور ورزشهای رزمی بودن
عواقب سادیسم
پرسشگر گرامی، این اختلال نیز مانند سایر اختلالات
۱- به مرور موجب کاهش عملکرد شغلی واجتماعی فرد می شود
۲- نزدیکان وهمکاران وی از او دوری می‌کنند
۳- و در مواردی که آزارهای جنسی یا جسمی شدید باشد، مشکلات قانونی نیز پیدا می‌شود.۴- و چون این افراد استرس محیطی را تحمل می کنند ممکن است به اضطراب یا افسردگی دچار شوند.
درمان سادیسم:
۱- روان درمانی تحلیلی و نیز درمان شناختی – رفتاری، برای درمان این اختلال مؤثراست. ملاک های شخصیتی، باورها و ویژگیهای رفتاری که در مدت زمان طولانی تثبیت شدند نیاز به تغییر دارند اما به کندی تغییر می‌کنند و می‌توان با مراجعه به کلینیک های روان درمانی از این خدمات استفاده نمود.
۲- همچنین رفتارهایی ازقبیل بی‌توجهی، گوشه گیری و پایین بودن اعتماد به نفس دراینگونه افراد، باچند ماه پیگیری قابل درمان و تغییر است.
۳- شرکت در گروههای خودیاری که در کلینیک های مشاوره به همین منظور تشکیل می شود.
۴- وهمچنین کاهش استرس های محیطی می تواند موجب کاهش اضطراب یا افسردگی ناشی از این اختلال شود.
نویسنده:غلامرضا مهرانفر

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات تلگرام پرسمان: @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
سلام
میخواستم بپرسم که کسانی که سادیسم دارندچه کسانی رو اذیت میکنند؟
ممکنه کسی که دوستش دارند هم اذیت بکنند؟
میهمان
عالی بود

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.