سال قمری ملاک انجام امور دینی ۱۴۰۰/۰۲/۱۳ - ۵۲۸ بازدید

سلام نماز وروزهاتون قبول باشهببخشید خیلی ها میگویند تاریخ قمری ناقص است و ۱۰روز کمتر از تاریخ شمسی است ودقیق نیست وتاریخ شمسی دقیق ترین معیار برای سنجش روزها وماههاست و الان خود ما تاریخ تولدمان یا مرگ مان راطبق شمسی حساب میکنیم و مراسم برگزار میکنیم
پس چرا مناسبات روز های مذهبی اسلام مثل اعیاد و ولادتها و شهادتهای ایمه رابه قمری حساب میکنند مثلا چرا وقتی امام حسین (ع)و یارانش در۲۱مهرماه شهیدشده اند چرا ما درتابستان وزمستان و... مراسم عزاداری تاسوعا وعاشورا را برگزار می کنیم درصورتیکه هرسال بایددقیقا در۲۱مهر ماه عزاداری بگیریم نه درماههای دیگر یا چرا وقتی امام علی(ع) در۱۱بهمن ماه شهیدشده اند چرا ما در بهار یا تابستان و... مراسم عزاداری برگزار می کنیم و... باتشکر لطفا کامل توضیح بدهید

آنچه امروزه در جهان و روابط اجتماعی کشورها، ملت‌ها و یا فرهنگ‌ها مرسوم و معروف است، این است که سه جور تقویم وجود دارد، یعنی محاسبات و تنظیم روابط اجتماعی ذیل ایام، ماه‌ها و سال‌ها یا مطابق سال قمری است یا شمسی و یا میلادی، در کشور ما سال میلادی غیر از روابط بین‌الملل جایگاهی ندارد. اما سال قمری و شمسی دارای کاربرد و مورد استفاده است، هرچند در موضوعی ممکن است بیشتر مورد توجه و عنایت باشد مثلا در حوزه دین و انجام تکالیف شرعی، ملاک و محور سال طبق آیات قرانی و دستورات معصومین(ع) هجری قمری است نه هجری شمسی. هرچند از نظر منشا، سال قمری و شمسی هجرت پیامبر اکرم(ص) از مکه به مدینه است و باهم تفاوتی ندارند، اما از نظر مقدار و اندازه باهم تفاوت دارند، ملاک در سال شمسی حرکت زمین به دور خورشید و ملاک در سال قمری حرکت ماه به دور زمین است که در اندازه و مقدار باهم متفاوتند.فرق مقدار سال شمسی و قمری :
یک‌سال هجری شمسی حقیقی سیصد و شصت و پنج روز و پنج ساعت و چهل و هشت دقیقه و چهل و شش ثانیه و شش ثالثه و ده رابعه است .
و یک‌سال هجری قمری حقیقی سیصد وپنجاه و چهار روز و هشت ساعت و چهل و هشت دقیقه و سی و شش ثانیه و سی وهفت ثالثه و پنجاه و پنج رابعه و دوازده خامسه است.
پس فرق حقیقی سال شمسی و سال قمری می شود :
ده روز و بیست و یک ساعت و نه ثانیه و بیست و هشت ثالثه و چهارده رابعه و چهل و هشت خامسه، این مقدار دقیق و همیشه ثابت است.
به خاطر این اختلاف، همیشه سال قمری زودتر تمام می شود اما سال شمسی دیرتر تمام می شود، در نتیجه مناسبت‌های مذهبی که بر اساس سال قمری محاسبه می‌شود در طول سال شمسی در حال جابجا شدن و گردش است. و ما مطابق آموزه‌های دینی وظایف شرعی خود را یا برپایی مناسبت‌های تاریخی را بر اساس تقویم قمری انجام می‌دهیم .
لذا تاریخ قمری ناقص نیست فقط مقدار آن با شمسی فرق می‌کند.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
سلام . ماکه همه چیزمان ب سبک و فرهنگ و آداب مذهبی اعراب تنظیم شده پس دلیل پای فشردن بر تاریخ هجری شمسی چیست!؟ بهتر نیست ماهم تاریخمان را بر هجری قمری تنظیم کنیم؟ اگر چنین کنیم هم از شر نوروز و آیین مجوس نجات میبابیم و هم مومن تر مذهبی تر و پیشرفته تر خاهیم شد . یک زبان فارسی میماند ک آنهم با ترویخ زبان عربی در مدارس ب یاری خدا ریشه کن خاهیم کرد و چند عدد بنای باستانی ک براحتی خراب میشوندو تعدادی اسمو و رسم و ک قابل تعویض هستند . از نظر سیاسی هم پیشنهاد الحاق خاک اصلی را ب سرزمین عربستان میدهیم و تبدیل ب یکی از استانهای عربستان میشویم .
پرسمان
سلام علیکم، خود اعراب و کشورهای عربی در زندگی روزمره و اداری از تقویم میلادی استفاده می‌کنند .
تقویم هجری قمری صرفا در خصوص مناسبات دینی و مذهبی استفاده می‌شود.
ملی‌گرایی با ایمان به اسلام( این برترین دین) و عالم غیب داشتن منافات ندارد و حب وطن جزئی از ایمان است. کتاب خدمات متقابل اسلام و ایران را بخوانید.
میهمان
سلام ماه قمری تاریخ شروع پایانش طبق رابطه با سال شمسی چگونه شروع می شود
پرسمان
سلام علیکم، ماه محرم، ماه شروع سال جدیدقمری است و ماه آخرسال قمری، ذی‌الحجه است. با توجه به اختلاف تعداد روزهای قمری و شمسی، امروز جمعه(روز قدس شریف) ۲۴ ماه مبارک رمضان سال ۱۴۴۲ مطابق با ۱۷ اردیبهشت سال ۱۴۰۰ شمسی است. و این تطابق هرسال فرق می‌کند چون سال قمری حدودا سیصد و پنجاه و چهار روز و هشت ساعت است لذا زودتر تمام می‌شود. شروع سال ۱۴۴۳ قمری یعنی اول محرم مطابق ۱۹ مرداد ۱۴۰۰خواهد بود .

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.