سال نماز خواندن علی ع ۱۳۹۸/۱۱/۲۰ - ۷۱۰ بازدید

حضرت علی( ع) در چند سالگی شروع به نماز خواندن کرد؟

حضرت علی علیه السلام در همان سال اول بعثت که ایمان آورد نماز هم خواند ولی در سن امام در سال بعثت اختلاف نظر هست .
برخی گفته اند: آن حضرت شش ساله بود، برخی گفته اند:هفت ساله بود. برخی دیگر گفته اند: ده ساله بود. برخی گفته اند: یازده ساله بود و گروهی گفته اند: سیزده ساله بود.اینکه کدامیک از این اقوال درست می باشد، نیازمند تحقیقات مبسوطی است؛ و شاید نتوان در این باب به قطع و یقین رسید؛ ولی هر کدام این اقوال که درست باشند، ثابت می کنند که آن حضرت، هنگام اسلام آوردن، کم سنّ بوده اند .
در کتاب «آفرینش وتاریخ، ترجمه ی کتاب البدء و التاریخ،ج 2،ص773 آورده است:« گویند على در شش سالگى اسلام آورد.»« باز در همان منبع آمده است: ابن اسحاق گوید: وى(علی(ع) ) در شصت و سه سالگى کشته شد و هم سن پیامبر و ابو بکر بود، در همان سنّى که درگذشتند. این سخن بر اساس عقیده او درست است، چرا که وى معتقد است اسلام على در ده سالگى او بود و پنجاه و سه سال در اسلام زیست و سى سال پس از مرگ پیامبر کشته شد. بعضى گفته اند که وى در پنجاه و هشت سالگى کشته شد».در کتاب «سیرت رسول الله»، تألیف قاضى ابرقوه ،ج 1،ص:223 آمده است:« محمّد ابن إسحاق گوید که:اوّل کسى از مردان که ایمان آورد على بود رضى الله عنه. و على ع ده ساله بود که ایمان آورد .» در کتاب فرزندان ابی طالب» ج 1،ص:27 آمده:« سهل بن سعد گفت: ... در آن روز که علی ع دین اسلام را پذیرفت کودکى یازده ساله بود. این روایت صحیح ترین روایات است که در تاریخ اسلام على شنیده ایم و گفته شده که سیزده ساله بود .»

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.