سبک مناظره امام رضا علیه السلام با جاثلیق ۱۳۹۹/۰۹/۰۸ - ۱۹۴ بازدید

بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام و عرض ادب و خسته نباشید
این سخن امام رضا طلواه‌الله‌علیه نشان از ضعف و ایراد داشتن پیامبر بزرگ نیست؟
حضرت به جاثلیق فرمود: ما به عیسى ایمان داریم، تنها به او این اشکال را وارد مى دانیم که کم عبادت مى کرد و نماز و روزه اش کم بود
الاحتجاج، الشیخ الطبرسى، ج ۲، ص ۴۰۷
یعنی حضرت عیسی ع در بندگی خدا سستی و کوتاهی می‌ورزید؟

با تشکر

متن مناظره حضرت امام رضا ع با جاثلیق اینگونه است
....ثم قال: یا نصرانی والله انا لنؤمن بعیسى الذی آمن بمحمد صلى الله علیه وآله. وما ننقم على عیسى شیئا إلا ضعفه وقلة صیامه وصلاته......حضرت به جاثلیق می فرماید بخدا قسم ما به عیسی ع که به پیامبر اسلام ص ایمان دارد مومن هستیم با توجه به اینکه امام در مقام مناظره بوده و معقتد بودن به خدا در حضرت عیسی را از ذهن چاثلیق پاک کند از روش و تعبیر تحریک آمیزی که در مناظره مرسوم است استفاده می کنند ومی فرماید :
فقط ایراد ما این است که عیسی (علیه السلام) بخاطر ضعفش، کم نماز بوده و کم روزه می گرفت ،که این تعبیر از دو جهت قابل توجیه است:
یکی: اینکه واقعا حضرت عیسی، ممکن است در مقطعی بخاطر ضعف بنیه جسمی کم روزه و نماز می گرفته است.
دیگری: یا ممکن است حضرت عیسی، در مقایسه با بعضی پیامبران دیگر کم عبادت بودند.
در هر صورت بمحض اینکه جاثلیق این سخن را از امام رضا شنید اعتراض کرد وگفت عیسی همواره شبها به عبادت مشغول بود و روزها روزه می گرفت بلا فاصله امام فرمودند عیسی برای چه کسی نماز می خواند؟ و روزه می گرفت؟
چاثلیق ناچار بود بگوید برای خدا در حالیکه او معتقد بود که حضرت عیسی خودش، خداست.!
لذا چاثلیق در پاسخ امام مات و مبهوت ماند و نتوانست پاسخی بدهد .و در نهایت این شخص بدست امام مسلمان شد و ایمان آورد.
اینگونه مناظره و بحث کردن را، قرآن کریم به حضرت ابراهیم نسبت داده است که ستاره پرستان را همراهی می کرد و وقتی ستاره در آسمان محو می شد و غروب می کرد برائت می جست و می فرمود خدایی که گاهی هست و گاهی نیست بدرد پرستش نمی خورد .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.