سجده زیارت عاشورا ۱۳۸۷/۱۱/۰۱ - ۱۰۸۵۴ بازدید

در زیارت عاشورا نوشته شده به سجده رفته و بخوانید، من به خاطر اینکه آن را حفظ نیستم وقتی به سجده می روم، مهر را با دستم به پیشانی می گذارم و به حالت سجده خم می شوم تا حدی که بتوانم ذکرها را از روی کتاب بخوانم، آیا این کار من صحیح است یا نه چون می گویند در نماز واجبت هر طور که سجده می کنی اینجا هم باید به همان صورت سجده کنی، من باید چه کنم؟ اگر می گویید که کسی از رو کتاب بخواند و من به سجده بروم، این هم که نمی شود چون اولا همیشه که کسی نزد ما نیست. ثانیا پس سجده او چه می شود او هم که باید سجده کند و او هم حفظ نیست و چطور حفظش کنیم چون بدین ترتیب باید در سجده باشیم و نمی توان هم با دست مهر را به پیشانی بگذاریم.

در پاسخ به این سوال به نکات ذیل توجه نمایید :
۱-اصل زیارت عاشورا وسجده و نماز پس از آن مستحب است نه واجب .
۲-عبادت و دعا و زیارت مستحبی وقتی آثار مطلوب و ثواب های آن به طور کامل نصیب انسان می شود که بر طبق دستور و برنامه خاص خود انجام گیرد .
۳-دستور سجده در زیارت عاشورا ظاهرش این است که مثل سجده معمول در نماز انجام شود .
۴-ذکر سجده زیارت عاشورا کوتاه و مختصر است و حفظ کردن آن کار دشواری نیست .
۵- می توانید ذکر سجده زیارت عاشورا را در گوشی همراه ضبط کرد و هنگام سجده از آن استفاده کرد .
۶- ذکر سجده در زیارت عاشورا برای هیچ یک از خواننده و شنونده واجب نیست وبنا این اگر کسی این ذکر را برای شما بخواند سجده بر خود او واجب نمی شود .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
زیارت عاشورا از کیست یعنی این دعا را چه کسی اولین بار نوشته و خوانده است و ایا از اول به همان شکل امروزی بوده یا کم و زیاد شده است؟
پرسمان
اصلی ترین و قدیم ترین متنی که زیارت عاشورا را نقل کرده اند، دو کتاب معتبر؛ «کامل الزیارات» تألیف جعفر بن محمد بن قولویه قمی (متوفی 348 هـ. ق) و «مصباح المتهجد» شیخ طوسی (385 – 460 هـ. ق) است. طبق برخی از مبانی علم رجال سند ابن قولویه معتبر می باشد و در مجموع می توان گفت که سند روایت زیارت عاشورا صحیح بوده و مشکلی ندارد. جعفر بن محمد معروف به ابن قولویه (متوفای ۳۶۷ ق) از راویان برجسته شیعه در قرن چهارم هجری است. وی از بهترین شاگردان محمد بن یعقوب کلینی (صاحب کتاب کافی از کتب اربعه شیعه) و از برجسته‌ترین مشایخ شیخ مفید نیز هست. لازم به ذکر است که ابن قولویه قمی متن زیارت را با پنج واسطه از حضرت باقرالعلوم علیه السلام نقل کرده و سپس شیخ طوسی صاحب کتاب مصباح المجتهد به نقل این زیارت مبادرت ورزیده است. همچنین زیارت عاشورا به چند طریق به دست ما رسیده که بنا بر یک طریق ، حدیث قدسی محسوب می شود. شیخ طوسی با سه سند این زیارت شریفه را نقل می‏نماید: سند اول : عقبة ابن خالد از امام باقرعلیه‏السلام زیارت عاشورا را روایت می کند؛ سند دوم: صفوان بن مهران از امام صادق‏علیه‏السلام، و امام هم از پدرانش تا پیامبر اکرم (صل الله علیه و آله و سلم) و جبرئیل و در نهایت از خدا این زیارت را روایت می کند. که بنابر این سند زیارت عاشورا حدیث قدسی محسوب می شود چون به عنوان کلام خدا معرفی شده است ولی قرآن نیست. در همین حدیث نیز امام صادق علیه السلام می فرماید: «من برای هر کس که از دور یا نزدیک به این زیارت حضرت اباعبدالله (علیه السلام) را زیارت کند و دعای بعد از این زیارت را بخواند، ضامنم که زیارتش قبول و سعی و تلاشش مورد قدردانی خدا بوده باشد و ... .» (1) سند سوم: علقمه بن محمد حضرمی از امام باقرعلیه‏السلام زیارت عاشورا را روایت می کند. در مجموع روایان هر سه طریق در هر سه سند مورد تأیید و توثیق علمای علم رجال قرار گرفته و سند آن مورد قبول‏ واقع شده است. درباره اختلاف نسخه ها نیز باید گفت تفاوت خیلی ناچیزی در متن مصباح کفعمی با متن مفاتیح الجنان وجود دارد که خلل چندانی به محتوا و مدلول زیارت عاشورا وارد نمی کند. و مؤمنین و شیعیان نیز بهتر است به متن مفاتیح الجنان مراجعه و عمل نمایند. پاورقی: (1)شیخ طوسی محمد بن حسن ،مصباح المتهجد ، ص781-782.
میهمان
با سلام، خسته نباشید، چنتا سوال داشتم بی زحمت اونا رو میتونین ج بدین. برای خواندن زیارت عاشورا.. اول صد تا سلام میکنیم بعد صد تا لعنت یا یدونه سلام ، با یدونه لعنت. دوم آون ۲رکعت نماز ک ب امام حسین ع هدیه میکنیم کیفیتش مثل نماز صبح هس،
پرسمان
اولا کیفیت نماز هدیه به امام حسین علیه السلام مانند نماز صبح است . و ثانیا می توانید اگر وقت و حال دارید 100 لعن و 100 سلام را بدهید و اگر حال و یا وقت ندارید به همان یک لعن و یک سلام اکتفا کنید و هردو جورش زیارت عاشورا خوانده شده است ولی خوب اجر ومزد هرکدام تفاوت دارد.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.