سحر و جادو و نقش اراده انسان ۱۳۹۱/۹/۱۳ - ۲۱ بازدید

همه می دانیم که اعمال جادویی و طلسمات واقعیت دارد و دین و معصومین و عرفا هم اگر چه اینها را جزو ابزارهای غیر شرعی معرفی کرده اند، اما وجود آن را پذیرفته اند؛ البته اگر کسی خود مشارکت نداشته باشد و با ارادۀ خود به دیگران اجازه این تصرفات شیطانی را ندهد جادو و طلسمات تأثیرگذار نیست و کسانی که از این قدرت های باطل بهره مندند می توانند با اذن دیگران در زندگی آن ها و در روان آن ها تصرفاتی داشته باشند. مثلا در طلسمات برای این که کسی را شیفته خود کنی که بدون تو نتواند تصمیم بگیرد بابی به نام باب المحبت وجود دارد که مثلا فلان عدد و رموز با جوهر زعفران بر نعل کهنه اسب نوشته شود و فلان شود.
همه می دانیم که اعمال جادویی و طلسمات واقعیت دارد و دین و معصومین و عرفا هم اگر چه اینها را جزو ابزارهای غیر شرعی معرفی کرده اند، اما وجود آن را پذیرفته اند؛ البته اگر کسی خود مشارکت نداشته باشد و با ارادۀ خود به دیگران اجازه این تصرفات شیطانی را ندهد جادو و طلسمات تأثیرگذار نیست و کسانی که از این قدرت های باطل بهره مندند می توانند با اذن دیگران در زندگی آن ها و در روان آن ها تصرفاتی داشته باشند. مثلا در طلسمات برای این که کسی را شیفته خود کنی که بدون تو نتواند تصمیم بگیرد بابی به نام باب المحبت وجود دارد که مثلا فلان عدد و رموز با جوهر زعفران بر نعل کهنه اسب نوشته شود و فلان شود. بنابراین، این نوع تأثیرات زمانی است که فرد دوم خودش، بستر روانی و درونی را فراهم کند و الّا همین طور نمی شود افرادی با این رموز و اعداد متأثر شوند.

در صورتی که اینها کلا از سنخ کرامت عرفا نیست و ماهیت آن متفاوت است. این قدرت ها معمولا یا سر از ارتباط با جنیان در می آورد یا سر از ریاضت و سختی های غیر شرعی که بعضی به روح خود می دهند. خلاصه این که این قدرت ها از خواص روح انسان است و هیچ ارتباطی با عرفان حقیقی و معرفت الهی ندارد.

نکته مهم تر این که گاهی بعضی از افرادی که به دام جنیان و نیروهای شیطانی می افتند و شیاطین دسته ای از همین قدرت ها را به آن ها می دهند، خود نمی دانند و به غلط فکر می کنند که این قوا رحمانی است و از ناحیه خدا به آنها داده شده است یعنی از طرف شیطان سرکارند. حتی ممکن است کسی نماز هم بخواند و شیطان هیچ تلاشی نمی کند که اینها اعمال دینی شان را ترک کنند، چرا که نمی خواهد که آنها بفهمند این راه شیطانی است؛ شیطان جای دیگر ضربه خود را می زند و این فرد را عامل گمراهی دیگران قرار می دهد. از این رو گاهی در این فرقه ها کسانی وجود دارند که به هوای عرفان اسلامی آمده اند اما سر از جن گیرها در آورده اند و بدون این که از نظر ظاهر مذهبی تغییری کنند کاملا در راه باطل قرار گرفته اند و کارهایی می کنند که تأیید شرعی ندارد و اسم آن را هم عرفان می نامند.

بنابراین، این قدرت ها در اصل وجود دارند، اما اینکه چگونه طلسم و سحر، با اختیار انسان ها سازگار است باید گفت که اولا کسانی تأثیر می پذیرند که از نظر ایمانی متلزم به دستورات دینی نیستند.علاوه برآن، کسانی که خودشان اراده کنند که این نوع چیزها را به زندگی شان راه دهند، تأثیر می پذیرند؛ یعنی با بستری که خودشان فراهم کرده اند این قوا را راه داده اند. پس کاملا با اختیار انسان ها سازگار است.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.