سختی کسب روزی حلال ۱۳۹۷/۱۰/۳ - ۱۹۸ بازدید

سلام.آیا مال حلال کم است؟
مال حلال کم نیست، بلکه کسب روزی حلال بسیار سخت است. در آموزه‌های دینی به روزی حلال خیلی سفارش شده است. در کلام حضرت امیر علیه‌السلام یکی از ویژگی‌های متقین و پرهیزکاران کسب روزی حلال شمرده شده است. آن حضرت در تعبیری دیگر سختی و شدت کسب روزی حلال را از شمشیر زدن یک انسان مومن بیشتر توصیف نموده و می‌فرماید: «... ضربه السیف علی المومن اهون من الدرهم من حله؛ ... شمشیر زدن آسان‌تر از کسب روزی حلال است.»(۱)
براساس روایات پیامبر خدا صلی الله علیه واله در شب معراج از خداوند سوال نمود که پروردگارا، چه آرزویی برتر است؟ خداوند جواب داد: ای احمد عبادت ده جزء است که نه جزء آن بدست آوردن روزی حلال است. پس اگر غذای تو پاکیزه و حلال باشد تو در حفظ و حمایت من خواهی بود.(۲) در بعضی روایات عبادت۷۰ جزء دارد و برترین جزء آن کسب روی حلال است. پس روزی حلال در اسلام ارزش زیادی دارد. خستگی انسان در طلب روزی حلال، خود عامل بخشش گناهان اوست و چه زیباست انسانی که می‌داند با کار و تلاش در محضر آفریدگار مورد رحمت و مغفرت قرار می‌گیرد و با توکل به او، کار خویش را با دلی پر از ایمان، یعنی طهارت روح همراه با طهارت جسم شروع می‌کند تا در زمان انجام کار و کسب رزق حلال به مقام قرب خداوند نزدیک‌تر شود و خود را در محضر محبوب خویش مشاهده کند. تلاش چنین انسانی چونان مجاهدی فی‌سبیل‌الله است و اگر در زمان تلاش جهت کسب معیشت خانواده خویش جان به جان‌آفرین تسلیم کند، بسان شهید می‌ماند و اجر و پاداش شهید به او داده می‌شود. در همین راستا پیامبر خوبی‌ها، رسول اکرم(ص) می‌فرماید: «الْکَادُّ عَلَى عِیَالِهِ مِن حَلالٍ کَالْمُجَاهِدِ فِی سَبِیلِ اللَّه؛ آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى‌دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است».(۳) در تعبیری دیگر آن حضرت طالب رزق حلال را به مثابه مجاهد در راه خدا تعبیر فرموده‌اند: « الشاخص فی طلب الرزق کالمجاهد فی سبیل الله؛ تلاش برای کسب روزی حلال به منزله جهاد در راه خدا است.» (۴) پی نوشت ها:
(۱). الحیاه ، ج۵، ص۴۸۳
(۲). جامع احادیث الشیعه، ج۲۲، ص۸۱۱
(۳). من لا یحضره الفقیه: ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱
(۴). جامع احادیث الشیعه، ج۲۲، ص۸۷و ۴۱۸

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.