سردار سلیمانی و آزاد سازی اربیل ۱۴۰۰/۰۲/۲۰ - ۴۷۷ بازدید

در بسیاری از جاها شنیدم که اون مستند توکل همون که در مورد ازاد سازی اربیل توست حاج قاسم تحریف شده بلکه کمک ایران به پیشمرگان کرد در اصلحه بود بعد ازاد سازی اربیل شهید حاج قاسم وارد اون منطقه میشه حتی شبکه های کردستان عراق گفتم و نامه بارزانی به ایران اعتراض کرده بسیاری از سایت هاهم همینو گفتن گفتم ببینم ماجرا چیه کدام رو باور کنیم؟؟

انکار و تحریف واقعیت و وارونه سازی آن یکی از شگردهای رسانه ای برای پیشبرد اهداف خود و تأثیر و جهت دهی بر افکار مخاطبان است. چنین مطالبی ادعاها و مطالب بدون پایه و اساسی است که برای زیر سؤال بردن نقش کشورمان و سردار سلیمانی صورت می گیرد. از رسانه های معلوم الحال و وابسته ای که چنین خطی را دنبال می کنند، انکار حقیقت جای تعجب ندارد. نقش بی بدیل جمهوری اسلامی و سردار سلیمانی در مقابله با تهدید داعش در عراق و سوریه چیزی نیست که با چنین اقداماتی خدشه دار شود و از ارزش آن کاسته شود.مسعود بارزانی در همان روزها حتی ماه ها بعد از نزدیک شدن داعش به شهر اربیل مرکز اقلیم کردستان در چند مصاحبه و گفت و گو با رسانه ها و مطبوعات داخلی و خارجی به نقش جمهوری اسلامی ایران و حضور سردار سپهبد شهید سلیمانی در میدان مبارزه با داعش اشاره و تاکید کرد که قابل انکار نیست. به عنوان نمونه بارزانی در گفت وگو با مجری عرب زبان یک شبکه تلویزیونی به نقش کشورمان در شکستن محاصره اربیل توسط گروه تروریستی داعش تصریح می کند.
مجری از بازرانی سوال می کند: شما در ابتدای جنگ با داعش از ایران تشکر و اعلام کردید که آنها نخستین کسانی بودند که به شما کمک کردند. چرا آنها نخستین کسانی بودند که به شما کمک کردند. ایران چگونه به شما کمک کرد؟
بارزانی توضیح داد: ما در وضعی هستیم که باید حقیقت را بیان کنیم. در نخستین شبی که درگیری آغاز شد. ایران دو هواپیما اسلحه به اربیل فرستاد تا به ما کمک کند. این حمایت بزرگی برای ما در آن لحظات بود.
وی در مورد کمک های دیگر ایران به اقلیم افزود: قبل از همه اول ایران به ما اسلحه داد. کمک از طرف های دیگر هم رسید، اما نخستین بار اسلحه از سوی ایران بود.
روزنامه «زمان» چاپ ترکیه نیز در ۱۸ دی ۹۳ در بحبوبه تصرف بخش های از عراق توسط گروه تروریستی داعش مصاحبه ای با مسعود بارزانی انجام داده بود که وی در آن به نقش منحصر به فرد سردار سپهبد شهید سلیمانی در زمین گیر کردن داعش تاکید می کند.
در این مصاحبه با عنوان «اربیل چگونه نجات یافت» بارزانی در مورد سخنان سردار سپهبد شهید سلیمانی گفت: من فردا بعد از نماز صبح اربیل هستم. به او گفتم فردا دیر است، همین حالا بیایید. حاجی گفت: «کاک مسعود فقط امشب شهر را نگهدار.»
مصاحبه کننده از بارزانی می پرسد که ما می‌دانیم که اربیل به دست داعش در حال سقوط بود؛ چه اتفاقی افتاد که داعش نتوانست وارد شهر شود؟
بارزانی تاکید کرد: بله همه می‌دانند که داعش به دروازه‌های اربیل رسیده بود و بیم آن می‌رفت که شهر به زودی اشغال شود. من پس از حمله داعش با آمریکایی ها، ترک ها، انگلیس، فرانسه و حتی عربستان تماس گرفتم که همه مقامات این کشورها در جواب گفتند که فعلا هیچ کمکی نمی‌توانند بکنند.
وی افزود: فورا با مقامات ایرانی تماس گرفتم و به آن‌ها صریحا گفتم که شهر در حال سقوط است، اگر نمی‌توانید کمکی کنید، ما شهر را تخلیه می‌کنیم؛ مقامات ایرانی فورا شماره تماس سردار سپهبد شهید سلیمانی را به من دادند و گفتند حاج قاسم نماینده تام الاختیار ما در امور مبارزه با داعش است؛ فوری با حاج قاسم تماس گرفتم و اوضاع را دقیق شرح دادم.
حاج قاسم به من گفت: من فردا صبح بعد از نماز صبح اربیل هستم. به او گفتم فردا دیر است، همین حالا بیایید.
حاجی گفت: کاک مسعود فقط امشب شهر را نگهدار.
حاج قاسم با ۵۰ نیرو وارد اربیل شد
بارزانی در ادامه گفت: فردا صبح حاج قاسم در فرودگاه اربیل بود و من به استقبالش رفتم.
حاجی با ۵۰ نیرو آمده بود. آن‌ها سریعا به محل درگیری رفتند و نیروهای پیشمرگه را سازماندهی دوباره کردند و در عرض چند ساعت ورق به نفع ما برگشت. در ضمن کمک‌های تسلیحاتی ایران نیز به ما رسید.
حاج قاسم چند نفر از نیروهای خود را برای مشاوره نظامی در اربیل گذاشت و خودش به کربلا بازگشت.
بارزانی اضافه کرد: بعدها که یک فرمانده داعش را اسیر کردیم و از او پرسیدیم چگونه شد شما که در حال فتح اربیل بودید به یک باره عقب نشستید. این اسیر داعشی گفت که نفوذی‌های ما در اربیل به ما خبر دادند قاسم سلیمانی در اربیل است لذا روحیه افراد ما بهم ریخت و عقب نشستیم.
نقش بی بدیل سردار سپهبد شهید سلیمانی در جبهه مقاومت و تار و مار کردن تروریست های داعش نه تنها زبانزد دوستان بلکه دشمنان نیز هست به طوری که همواره مقام های آمریکایی و اروپایی نیز به این واقعیت اعتراف کرده اند.
امروز نه تنها اقلیم کردستان بلکه دیگر مناطق عراق و سرزمین های شام و سوریه، لبنان و فلسطین نیز مدیون و مرهون مجاهدت های آزاد مردی است که با خدای خود برای نجات جان و مال مسلمانان از چنگال تروریست های تکفیری عهد بسته بود و در این وادی شبانه روز تلاش کرد.
(www.irna.ir/news/83633728)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.