سرقت انگشتر امام حسین(ع) ۱۳۹۰/۱۲/۱۵ - ۶۶۰ بازدید

انگشت کدام امام را بریدند تا انگشتر را از ان خارج کنند؟ کدام انگشت؟ چه انگشترى؟

طبق برخی گزارش ها شخصی به نام، بَجْدَل بن‌سُلَیْم کَعْبی، انگشت امام حسین علیه السلام (اما اینکه کدام انگشت, در تاریخ مشخص نشده است) را قطع کرد و انگشترش را به غارت برد[۱]، امّا طبق روایتی که مرحوم صدوق نقل کرده، محمّد بن‌مسلم می‌گوید: از امام صادق† دربارة انگشتر امام حسین† سؤال کردم که به دست چه کسی افتاد؟ و عرض کردم که شنیده‌ام آن را مانند سایر اشیائی که غارت کردند، از انگشت آن حضرت در‌آورده و به غارت بردند. حضرت فرمود: چنان نیست که می‌گویند. حسین† به فرزندش علی بن‌الحسین† وصیّت کرد و انگشترش را در دست او کرده و امر امامت را به او واگذار کرد. چنان که رسول‌خداˆ با امیرالمؤمنین† چنین کرد و امیرالمؤمنین† با حسن،† و حسن† با حسین. پس آن انگشتر، از او به جدّم و پس از او به پدرم رسید و این انگشتر پس از او به من رسیده و اینک نزد من است و من آن را در هر جمعه به دست کرده و با آن نماز می خوانم... .[۲]
[۱]. ابن‌نما، مثیرالاحزان، ص ۷۶؛ ابن‌طاووس، الملهوف علی قتلی الطفوف، ص ۱۷۸. طبری امامی، به این موضوع اشاره کرده است (دلائل الامامة، ص ۷۳).
[۲]. (شیخ صدوق، الامالی، مجلس ۲۹، ص ۲۰۷ ـ ۲۰۸، ح ۱۳؛ مجلسی، بحارالانوار، ج ۴۶، ص ۱۷). مرحوم آیت‌الله ابوالحسن شعرانی بر این باور است که انگشتری غارت شده که در مقاتل یاد شده، غیر از انگشتری است که در مورد آن از امام صادق ـ ع ـ سؤال شد و امام غارت شدن آن را نفی کرد.(ترجمة کتاب نفس المهموم، ص۳۲۶).

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.