سرمبارک امام حسین (ع) در تنور ۱۳۹۲/۰۹/۲۴ - ۱۵۲۸ بازدید

میگویند سر حسین (ع) را در تنور گذاشتند نور درامد؟

بله در منابع کهن تاریخی سخن از نور به میان آمده است اما حرفی از تنور نیست برای توضیح بیشتر لطفا به مطالب زیر توجه فرمایید: عصر روز عاشورا، به دستور عمر‌سعد، خَوْلی و حُمَیْدبن‌مسلم اَزْدی مأمور بردن سر مبارک حضرت، به کوفه شدند، آنان خود را به کوفه رساندند و خواستند سر را نزد عُبَیْدالله ببرند، امّا چون به درِ قصر رسیدند، آن را بسته یافتند، از این رو خَوْلی سر را به منزلش برده و زیر دیگی مخفی کرد. او دو همسر داشت که یکی از بنی اسد بود و دیگری زنی حَضْرمی (یمنی) بود به نام «نَوّار» و خَوْلی هر شب به خانة یکی از آنها می‌رفت، آن شب نوبت نوّار بود. نوّار می گوید: چون خَوْلی سر را زیر دیگ گذاشت و وارد خانه شد تا بخوابد، به او گفتم: چه خبری نزد توست؟ گفت: برای تو چیزی آورده ام که بی نیازی روزگار در آن است، در این خانه سر حسین است! گفتم: وای بر تو، مردم با طلا و نقره [از سفر] می آیند و تو سر پسر رسول‌خدا ـ ص ـ را برایم آورده ای؟! به خدا سوگند، از این پس هیچ‌گاه با تو در یک بستر نمی آسایم. نوّار می گوید: من از بستر برخاستم و به سوی خانة زن اسدیّه رفتم و او را نزد سر بردم و آنگاه به نظاره نشستم. به خدا سوگند، نظرم به نوری افتاد که همانند عمودی، از دیگ به سوی آسمان می تابید و پرندگان سفیدی را دیدم که در اطراف آن می چرخیدند. چون صبح شد، خَوْلی سر را نزد عُبَیْدالله برد.[1]  
 

[1] . طبری، تاریخ الامم والملوک ، ج5، ص455؛ خوارزمی، مقتل‌الحسین ، ج2، ص101. و نیز ر.ک: بَلاذُری، انساب الاشراف ، ج3، ص411؛ ابن‌شهرآشوب، مناقب آل‌ابی‌طالب ، ج4، ص68.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.