سر امام حسین(ع) -قرآن خواندن سرامام حسین ۱۳۹۰/۰۹/۱۳ - ۷۹۵ بازدید

سر اقا امام حسین (ع) در راه کربلا به شام چند بار قران تلاوت کردند؟

مطابق روایات، سربریده امام حسین (ع) در چند مورد قرآن خواند، از جمله به نقل شیخ مفید، ابن زیاد دستور داد سر مقدس امام حسین )ع (را در کوفه در کوچه‌ها و راه‌های کوفه عبور می‌دادند. زید بن ارقم می‌گوید: سر آن حضرت را روی نیزه دیدم، و من در حجره‌ای بودم و نگاه می‌کردم، شنیدم آن سر مقدس این آیه را می‌خواند: ((اَمْ حَصِبْتَ اَنَّ اَصْحابَ الْکَهْفِ الرَّقِیم کانُوا من آیاتِنا عَجَباً، آیا گمان کردی، اصحاب کهف و رقیم ازآیات عجیب ما بودند؟)) هراسان و وحشت زده شدم، صدا زدم سر تو ای پسر رسول خدا )ص (عجیب‌تر و شگفت انگیزتر است. و نیز نقل شده: سلمه بن کهیل شنید که آن سر مقدس این آیه را می‌خواند: فَسَیَکْفِیکَهُمْ الله وَهُوَ الْسَمیعُ الْعَلیمْ، و به زودی خداوند دفع شر آنها را از شما می‌کند و او شنونده و دانا است. و نیز نقل شده، سر مقدس آن حضرت را روی چوبی آویزان کردند، جمعیت بسیاری اطراف آن جمع شدند، نوری دیدند که از آن سر به طرف آسمان ساطع است و شنیدند، این آیه را می‌خواند: ((وَسَیَعْلَمُ الَّذینَ ظَلَمُوا اَیَّ مَنْقٌلَبٍ یَنْقَلِبُونَ، و به زودی آنان که ستم کردند می دانند که بازگشتشان به کجاست))

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
ولی من از جایی خواندم که ایشان ایات ۸۳تا ۹۵سوره کهف تلاوت می فرمودند
پرسمان
سلام علیکم، آنچه که از تاریخ نقل شده این است که سر بریده و مقدس حضرت ابی عبدالله الحسین(ع) به هنگامی که در شهر دمشق عبور داده می شد ، آیه ۹ سوره کهف را تلاوت می کرد: «ام حسبت ان اصحاب الکهف والرقیم کانوا من آیاتنا عجبا؛ آیا پنداشته ای که یاران آن غار و آن سنگ نبشته از نشانه های شگفت ما بوده اند؟» در روایتی آمده است که هنگامی که سر امام حسین(ع) را از درختی آویزان کرده اند، از آن سر صدای خواندن آیه«سَیَعْلَمُ الَّذِینَ ظَلَمُوا أَیَّ مُنْقَلَبٍ یَنْقَلِبُونَ»شنیده شد. ودر گزارشی دیگر، در دمشق ، صدای خواندن «لا قوه الا بالله» و«أَنَّ أَصْحابَ الْکَهْفِ وَ الرَّقِیمِ کانُوا مِنْ آیاتِنا عَجَباً»شنیده شد. زید بن ارقم وقتی این صداها را شنید گفت: ای فرزند پیامبر خدا! کار تو بسیار شگفت است.(۱)شیخ عباس قمی ، قرائت قرآن توسط سر امام حسین(ع) را به این صورت آورده است: قطب راوندی از منهال بن عمرو روایت کرده است که گفت: به خدا سوگند که در دمشق بودم، سر مبارک امام حسین(ع) را بر سر نیزه کرده بودند و در پیش روی آن جناب، کسی سوره کهف می خواند. چون به این آیه رسید:«أَمْ حَسِبْتَ أَنَّ أَصْحابَ الْکَهْفِ وَ الرَّقِیمِ کانُوا مِنْ آیاتِنا عَجَباً»به قدرت خدا سر مقدس سید الشهداء(ع) به سخن درآمد و به زبان فصیح گویا، گفت: امر من از قصه اصحاب کهف عجیب تر است.(۲)
پی نوشت:
۱. مجلسی، بحارالانوار، ج ۴۵، ص ۳۰۴.
۲.قمی ، منتهی الآمال، ج ۱، ص ۷۸۳.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.