سکوت امام علی(ع) -انتقام از قاتلان فاطمه(س) ۱۳۹۰/۰۴/۱۵ - ۲۱۵۶ بازدید

چرا حضرت علی (ع) حتی در ایام خلافت و حکومت خود هیچ‌گاه از شهادت همسر خود توسط عمر یادی نکرد ؟

در پاسخ به سوال شما دوست گرامی باید گفت: باتوجه به مراسم باشکوه عزاداری حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها در سال جاری، عده‌ای از تفرقه افکنان افراطی وهابی، شب‌ نامه‌ای را در برخی از استان های مرزی کشور توزیع کردند که در آن، شبهاتی پیرامون شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها مطرح شده بود. این سوال نیز برخی از شب نامه مذکور است که در پاسخ به آن باید گفت: هرگز فراموش نکنیم که قدرت, ثروت و از همه مهمتر قلم در دست کسانی بود که مخالف و یا به عبارتی دقیق تر دشمنان اهل بیت علیهم السلام بودند. و از هر اقدامی برای محو آثار, خدمات آنان به اسلام و به توده مردم, علوم, مکارم اخلاق, شجاعت و ... آنان استفاده و استقبال می کردند. این اقدام از همان روزهای نخست رحلت رسول خدا صلی الله علیه و آله با دستور مستقیم عمر بن خطاب مبنی بر منع کتابت احادیث رسول خدا صلی الله علیه و آله در فضائل اهل بیت و دیگر مسائل آغاز شد و تا صد سال ادامه یافت.ابن ابی الحدید معتزلی که یکی از نویسندگان و علمای مشهور اهل سنت است به بخشهایی از محو آثار و مطالبی که بر ضد خلفا بوده است اشاره نموده و می نویسد: در مورد امیر المومنین علی علیه السلام چه باید گفت. دوستان از ترس اینکه مبادا جان شان را از دست بدهند جرات نمی کردند فضائل وی را نقل کنند و دشمنان از روی حسادت. با این حال این همه فضائل وی به دست ما رسیده است. اگر چنین نبود خدا می داند که چه فضائل شگفتی از وی به دست ما می رسید.
خلفای اموی و عباسی در طول تاریخ تمام تلاششان را برای حذف نام ائمه علیهم السلام از صفحه تاریخ و اعتلای نام خلفای سه گانه اهل سنت به کار بردند اما از آنجا که وعده خداوند بر آن است که نور آنان بر مردم پوشیده نخواهد ماند تا آنان که به دنبال راه مستقیم و حق هستند از آن نور بهره ببرند (یریدون لیطفئوا نور الله بافواههم و الله متم نوره و لو کره الکافرون(سوره صف آیه 8)شواهدی در تاریخ باقی مانده است. به عنوان نمونه فقط به موارد زیر اشاره می شود:
اولاً: در خطبه 203 نهج البلاغه آمده که علی (ع) به هنگام دفن حضرت زهرا (س) فرمود:
أَمَّا حُزْنِی فَسَرْمَدٌ وَ أَمَّا لَیْلِی فَمُسَهَّدٌ
از این پس اندوه من جاودانه، و شبهایم، شب زنده دارى است، تا آن روز که نزد خدا بروم . که نشان از تداوم حزن حضرت و بیان این مصیبت جان کاه در دوران حیات تا زمان شهادتشان است.
ثانیاً: علی (ع) در دوران حکومتش نزد سلیم بن قیس از شهادت حضرت زهرا یاد کرد و فرمود:
فاطمه (س) از دنیا رفت در حالى که اثر تازیانه در بازویش مانند بازوبند باقى مانده بود.
کتاب سلیم بن قیس ، ص674 .
ثالثاً: ابن عباس می‌گوید:علی (ع) در جنگ صفین از کتابى که به املای پیامبرو به خط خودش بود برایم خواند که چگونه حضرت زهرا علیها السّلام شهید مى شود.
کتاب سلیم بن قیس الهلالی ، ص915
مطالب فوق حاکی از آن است که علی رغم ادعای وهابیان امیرالمومنین در فرصت های مناسب این مسئله را نزد مسلمانان مطرح می کرده است نه اینکه آن را به کلی از یاد برده باشد.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.