سلام به نامحرم ۱۳۹۱/۰۴/۰۸ - ۹۰۲ بازدید

آیا صحیح است که حضرت علی(ع) از سلام کردن به زنان خودداری می کرد؟ آیا سلام کردن به دختران هم کلاسی اشکال دارد؟

بنابر فتوای همه مراجع معظم تقلید سلام کردن به نامحرم در صورتی که ترس فتنه یا ریبه شهوت نباشد، اشکالی ندارد. لکن به هر حال برای یک پسر جوان طبیعی است که با تعامل کلامی مانند سلام کردن، زمینه شهوت جنسی یا علقه ذهنی در او یا طرف مقابلش ایجاد شود. لذا امام صادق علیه السلام در روایتی می فرمایند که پیامبر مکرم اسلام به همه اعم از زن و مرد سلام می کردند ولی امیرالمومنین علی علیه السلام اکراه داشتند که به زنان جوان سلام کنند و می فرمودند خوف آن دارم که حتی کلام و صدای زن جوان حساسیت برانگیز باشد.[۱]به هر حال چنین خطری حتی اشخاص متاهل و متعهد که کوه تقوا هستند را نیز تهدید می کند چه رسد به ما در جامعه کنونی و شرایط حاضر.
پی نوشت:
[۱] . عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ (ع) قَالَ کَانَ رَسُولُ اللَّهِ (ص) یُسَلِّمُ عَلَى النِّسَاءِ وَ یَرْدُدْنَ عَلَیْهِ السَّلَامَ وَ کَانَ أَمِیرُ الْمُؤْمِنِینَ (ع) یُسَلِّمُ عَلَى النِّسَاءِ وَ کَانَ یَکْرَهُ أَنْ یُسَلِّمَ عَلَى الشَّابَّةِ مِنْهُنَّ وَ یَقُولُ أَتَخَوَّفُ أَنْ یُعْجِبَنِی صَوْتُهَا فَیَدْخُلَ عَلَیَّ أَکْثَرُ مِمَّا أَطْلُبُ مِنَ الْأَجْرِ

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.