سلوک اجتماعی و نگاه زاهدانه به زندگی ۱۴۰۰/۱۰/۲۳ - ۴۸ بازدید

همواره در روایات مختلف از دنیا به محل گذری ذکر شده که باید با اعمال خود توشه اخرت را فراهم کنیم. فلذا اعمال معنوی جایگاه بالاتری نسبت به اعمال مادی دارند. بنابراین چرا باید بیشتر از حداقل معیشت زندگی کار کنیم ؟ چرا باید به دنبال ارتقا جایگاه شغلی باشیم ؟ چرا باید کسب و کارمان را گسترش دهیم؟ بهتر نیست وقت را به عبادت و کار خیر گذاریم و فقط شغلی برای نیاز‌های اساسی و معیشت زندگی داشته باشیم ؟

دوست گرامی. اصل برتری حیات معنوی بر حیات مادی درست است و این تفکر که به فکر آخرت باشیم صحیح است، ولی نوع نگاه و تفکر شما دارای اشکالاتی است که به برخی اشاره می کنیم.
1. این نگاه باعث فرد گرایی و انزوا و رویکرد به عبادات فردی و بعضا عافیت طلبی خواهد شد و این روکرد با روحیه اجتماعی و انقلابی شاید سازگار نباشد.
2. مهمترین عرصه تکامل انسان فعالیت های اجتماعی است و انسان در این نوع فعالیت ها به کمال می رسد و اسلام دین اجتماعی است و انسان در جامعه رشد می کند و مهمترین عرصه عبادت نیز عبادات اجتماعی و خدمت به خلق و تعاون و همکاری اجتماعی و مشارکت در ساخت جامعه و آبادانی زمین و تاثیرگذاری در هدایت و رشد جامعه است و این نگاه انسان را از این برکات و عرصه رشد اجتماعی محروم خواهد کرد.
3. آخرت گرایی چیزی جدا و کاملا منفک از فعالیت های دنیوی نیست و همین فعالیت ها است که آخرت را می سازد.
4. اگر هدف از ارتقای شغلی و توسعه کسب و کار تنها کسب درآمد و افزون خواهی در مال و ثروت و گرایش به دنیا باشد بله سخن شما صحیح است اما هدف اسلام از چنین فعالیت هایی تقویت کشور و نظام اسلامی و خدمت به خلق و کارآفرینی و توسعه قدرت اسلام است و با چنین رویکری تمام این فعالیت ها مثبت ارزیابی می شود.
5. نگاه حد اقلی به بهره مندی از امکانات زندگی به صورت فردی خوب است یعنی انسان خودش کمتر استفاده کند اما این بدین معنا نیست مردم فراموش شوند و کسی که می تواند برای افراد جامعه شغل و امکانات ایجاد کند زاهدانه به این موضوع بنگرد و دست از کار بکشد.

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.