سلوک عقلانی و عرفانی ۱۳۹۸/۰۳/۰۲ - ۱۸۲ بازدید

با سلام سیر وسلوک یعنی چه؟ ایا هر کسی نباید این راه را انتخاب کند ؟ مگر جز این هست که ما باید به سمت خدای خودمون رجعت کنیم مگر غیر از اینه که ما باید عبادت کنیم تا به خدا نزدیک بشیم و متصف به صفات الهی بشیم؟ پس چرا این مسیر و خاص میدونن انگار یه کاری علاوه بر وظایف ماست ؟ چرا میگن این راه خطر داره؟ ایا واقعا باید استاد داست ؟ ایا باید تماس مستقبم با استاد داشته باشیم یا اینکه استفاده از کتاب و سخنرانی کافیه؟

دوست گرامی. سیر و سلوک طی کردن راه بندگی خدا است تا رسیدن به قرب الهی و کمال انسانی منتهی باید توجه داشته باشید که این راه دو مرحله حد اقلی و حد اکثری دارد. مرحله حد اقلی همان سلوک عقلانی است که با قدم عقل و دلیل طی می شود و معیار آن عمل به واجبات و ترک محرمات و کسب تقوای الهی است.
سلوک عقلانی جنبه عمومی دارد و فراگیر است، یعنی شامل تمامی افراد مومن اعم از عوام و خواص می شود، زیرا به صورت حداقلی مردم باید حتما به واجبات خود عمل نمایند و در مسیر کسب تقوا باشند تا رستگار شوند
اما این مسیر مرحله بالاتری هم دارد که به آن سلوک عرفانی می گویند. سلوک عرفانی با عشق طی می شود و جنبه تخصصی و حداکثری دارد و تنها شامل فرهیختگان و تحصیل کردگان و خواص سالکین می شود و عوام جامعه توان حرکت در آن را ندارند و اصولا به وادی آن راه نمی یابند.
هر دو مسیر نیاز به استاد دارد منتها سلوک عقلانی را علمای دین و منبری ها و کتاب های دینی رهبری می کنند و نیاز به استاد خاصی ندارد، اما استاد سلوک عرفانی خاص تر است و علاوه بر عالم دینی بودن، باید خودش این راه را رفته باشد و تجربه شخصی داشته باشد.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.