سن ازدواج حضرت زهرا(س) و امام علی (ع) ۱۳۹۹/۰۵/۰۱ - ۱۵۱۷ بازدید

(به نام خدا)سلام علیکم خدمت شما.امیرالمومنین در زمان اولین ازدواج چند سال داشتند.وسلام علیکم ورحمت الله وبرکاته

بنا به اختلاف نظری که در مورد تاریخ ازدواج حضرت زهرا (س) و حضرت علی (ع) وجود دارد. همچنین بین علمای شیعه درتعیین سن حضرت زهرا (س) هنگام ازدواج اختلاف وجود دارد، برخی می گویند آن بزرگوار چهارده سال سن داشتند و برخی دیگر می گویند سن حضرت زهرا (س) در زمان ازدواج بین ۹ یا ۱۰ یا حداکثر ۱۱ سال بوده است.
همچنین سن امیرالمومنین (ع) بنا به روایاتی که وجود دارد حدود ۲۱ سال بوده است، که البته نقل های متفاوتی درباره آن وجود دارد. قول دیگر :
مسعودى در مروج الذهب تاریخ ازدواج على با فاطمه (س)را سال دوم هجرت دانسته (۱) مشهورترین نظر در این باره ، اوّل ذى الحجة سال دوم هجرت است .(۲)
بنا برقول مشهور فاطمه (س)در سال پنجم بعثت به دنیا آمد . شش ساله بود که مادرش (خدیجه ) از دنیا رفت . در سال دوم هجرت با على (ع)ازدواج کرد. بنابراین سن حضرت زهرا هنگام ازدواج با على (ع)حدود ده سال بوده است .
برخی تاریخ تولد حضرت زهرا را چند سال جلوتر و تا سال پنجم پیش از بعثت نیز گفته اند. با این حساب سن ازدواج حضرت فاطمه افزایش پیدا می کند.
.على (ع)در سیزده رجب سال ۳۰عام الفیل متولد شد. ده ساله بود که پیامبر در چهل سالگى به پیامبرى مبعوث شد . سیزده سال همراه پیامبر در مکه و شعب ابى طالب به سر برد . دو سال بعد از هجرت با فاطمه (س)ازدواج کرد.بنابراین ۲۵ساله بود.(۳)
زندگی مشترک حضرت فاطمه(س) و امام علی(ع) از سال دوم هجری آغاز شد .تا سال۱۱هجری (سال شهادت حضرت فاطمه س ) ادامه داشت. بنا بر این مدت زندگی مشترک این دو معصوم حدوداً نه سال می باشد.
برگرفته از پایگاه مرکز پاسخگویی به سوالات دینی پی نوشت ها:
۱ .مسعودى , مروج الذهب , ج ۲ ص ۲۹۵.
۲.حسین عمادزاده , چهارده معصوم , ج ۱ ،ص ۲۵۶.
۳.همان , ص۳۷۳ .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.