سن حضرت زهرا (س) و امام علی (ع) موقع ازدواج ۱۳۹۵/۰۹/۲۵ - ۳۴۱۶ بازدید

سن دقیق ازدواج حضرت زهرا (س)؟

مسعودى در مروج الذهب تاریخ ازدواج على با فاطمه (س)را سال دوم هجرت دانسته (۱) مشهورترین نظر در این باره ، اوّل ذى الحجة سال دوم هجرت است .(۲)بنا برقول مشهور فاطمه (س)در سال پنجم بعثت به دنیا آمد . شش ساله بود که مادرش (خدیجه ) از دنیا رفت . در سال دوم هجرت با على (ع)ازدواج کرد. بنابراین سن حضرت زهرا هنگام ازدواج با على (ع)حدود ده سال بوده است .برخی تاریخ تولد حضرت زهرا را چند سال جلوتر و تا سال پنجم پیش از بعثت نیز گفته اند. با این حساب سن ازدواج حضرت فاطمه افزایش پیدا می کند.
.على (ع)در سیزده رجب سال ۳۰عام الفیل متولد شد. ده ساله بود که پیامبر در چهل سالگى به پیامبرى مبعوث شد . سیزده سال همراه پیامبر در مکه و شعب ابى طالب به سر برد . دو سال بعد از هجرت با فاطمه (س)ازدواج کرد.بنابراین ۲۵ساله بود.(۳)
زندگی مشترک حضرت فاطمه(س) و امام علی(ع) از سال دوم هجری آغاز شد .تا سال۱۱هجری (سال شهادت حضرت فاطمه س ) ادامه داشت. بنا بر این مدت زندگی مشترک این دو معصوم حدوداً نه سال می باشد.
پی نوشت ها:
۱ .مسعودى , مروج الذهب , ج ۲ ص ۲۹۵.
۲.حسین عمادزاده , چهارده معصوم , ج ۱ ،ص ۲۵۶.
۳.همان , ص۳۷۳ .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.