نسخه آزمایشی

سن حفظ قرآن - سن و سال مناسب حفظ ۱۳۹۶/۱۰/۱۱ - ۳۰ بازدید

من نوزده سالمه و به خاطر این که امام زمان(عج) رو خوشحال کنم، میخوام، شروع کنم به حفظ قرآن. یکی از دوستام میگه: « واسه تو دیگه دیر شده، حفظ قرآن واسه بچه های ۱۳,۱۲ساله هست.» حرفش درسته؟ یعنی نوزده ساله ها نمیتونن، قرآن حفظ کنن؟ حتی اگه حفظیاتشون خوب باشه هم؟
زمان خاصی برای حفظ قرآن لازم نمی‌باشد و انسان در هر سنی می‌تواند قرآن را حفظ کند. اگر چه بهترین زمان، دوران کودکی و نوجوانی است و اگر حفظ قرآن در سنین پنج تا بیست سالگی باشد با سهولت بیشتری به نتیجه می‌رسد و شخص موفق برای حفظ قرآن کسی است که این سنین را غنیمت شمارد، زیرا فراموشی در این سنین کمتر است و در واقع سال‌های طلایی برای حفظ می‌باشد و بعد از ۲۳ سالگی، حافظه تقریباً رو به سستی می‌رود؛ البته موارد استثنایی نیز وجود دارد و این قاعده، کلی نیست و موارد زیادی هستند که افرادی در سنین بالا حتی در چهل سالگی شروع به حفظ قرآن کرده‌اند و موفق نیز شده‌اند، ولی این موارد خیلی نادر است.
در روایتی از امیر المومنین علیه السلام آمده است: « الْعِلْمُ مِنَ الصِّغَرِ کَالنَّقْشِ فِی الْحَجَرِ؛ یادگیری در کودکی مانند نقاشی و اثر گذاشتن بر روی سنگ است.»
چنانچه حضرت رسول در این باره می‌فرماید: «الْعِلْمُ‏ فِی‏ الصِّغَرِ کَالنَّقْشِ فِی الْحَجَرِ وَ الْعِلْمُ‏ فِی الکِبَرِ‏ کَالنَّقْشِ عَلَی المَاءِ؛ آموختن علم در کودکی مانند حکاکی بر روی سنگ می‌باشد و آموختن در بزرگی مانند نقش بر روی آب می‌باشد.»
ر. ک: بحارالانوار، ج۱، ص ۲۲۴ .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.