سه سوال ۱۳۹۸/۰۷/۱۹ - ۸۰۸ بازدید

سرگذشت قاتلان امام حسین (ع) چه شد؟ استدلال امام باقر (ع) در رد عقاید خوارج به نافع بن ارزق چه بود؟ ماجرای وزارت علی بن یقطین یارامام کاظم {ع}دردستگاه هارون الرشید را بیان کنید؟

این سوال شامل سه سوال است :1-سرگذشت قاتلان امام حسین علیه السلام .2-سخن امام باقر علیه السلام به نافع بن ازرق.
3-وزارت علی بن یقطین.
جواب سوال 1
قاتلان امام حسین توسط مختار به کیفر رسیدند .(ماهیت قیام مختار نوشته سید ابوفاضل رضوی اردکانی )
جواب سوال2
در سایت الشیعه آمده است "
سالی که هشام به حج آمده بود، نافع بن ازرق همراه هشام بود . نافع چشمش به حضرت امام محمد باقر علیه السلام افتاد. امام در کنار کعبه نشسته بود و عدّه ای گرداگرد ایشان بودند.
نافع از هشام پرسید: « این شخص کیست؟»
هشام گفت: « امام اهل کوفه، «محمد بن علی بن الحسین بن علی بن ابیطالب» است.»
نافع گفت: « اکنون از او سؤالاتی می پرسم که جز پیامبر و وصیّ او نمی توانند جواب دهند.»
هشام گفت: « برو و بپرس! شاید بتوانی او را خجالت زده کنی. »
پرسش نافع از امام
نافع پیش آمد و گفت: «ای محمد بن علی! من تورات و انجیل و زبور و قرآن را خوانده ام، آمده ام سؤالاتی کنم که جز پیامبر و یا وصی او آنها را جواب نمی دهند.»
حضرت باقر علیه السلام فرمود: « بپرس!»
نافع پرسید: « بین حضرت عیسی و رسول اکرم چند سال فاصله بوده است؟»
حضرت فرمود : «عقیده خودم را بگویم، یا عقیده تو را؟»
گفت: « هر دو را بگو!»
امام فرمود: « به قول من پانصد سال و به قول تو ششصد سال.»
گفت پس این قول خداوند چه معنا دارد که می فرماید: « ای پیامبر! از آنان که قبل از تو فرستاده ایم بپرس که آیا ما غیر از خدای رحمان برای آنها خدایانی قرار داده بودیم تا آنها را عبادت کنند؟»[1] بین رسول اکرم و حضرت عیسی که پانصد سال فاصله بود!
حضرت باقر علیه السلام این آیه را خواند: «پاک و منزه است خدایی که بنده اش محمد صلی والله علیه و اله را شبانه از مسجد الحرام به مسجد الاقصی برد؛ آنجا که ما اطرافش را مبارک گردانده بودیم تا آیاتش را به او نشان دهیم.»[2] و سپس فرمود: «یکی از آیات و نشانه هایی که خداوند در شب معراج به پیامبر گرامیش نشان داد،این بود که جمیع پیامبران و مرسلین را محشور کرد و به جبرئیل امر فرمود اذان و اقامه بگوید.
جبرئیل در اقامه خود گفت :«حی علی خیرالعمل» پس حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله جلو ایستاد و همه پیامبران پشت سر او نماز گزاردند و سپس این آیه نازل شد که: « از پیامبران بپرس. . .» رسول خدا هم از آنها پرسش کرد.
همگی انبیاء الهی گفتند: « شهادت میدهیم که معبودی جز الله نیست و او شریکی ندارد و شهادت می دهیم که تو رسول خدایی و ما بر این شهادت پیمان بسته ایم.»
اعتراف نافع به امامت امام
نافع گفت: «ای ابوجعفر و ای فرزند رسول خدا! راست گفتی! به خدا قسم شما وارثان رسول خدایید و شمایید خلفاء تورات و اسامی شما در انجیل و زبور و قرآن هست و شما به امر خلافت و ولایت از دیگران سزاوارترید.»
نافع سؤالات دیگری در همین مجلس یا مجلس دیگر پرسیده و امام باقر علیه السلام به همگی پاسخ فرموده است. سپس امام به نافع فرمود: «ای نافع! به این خوارج بگو چگونه جدا شدن از امیرالمؤمنین را جایز دانستید؟»خواهند گفت : «چون علی علیه السلام در دین خدا، حَکَم قرار داد.» پس به آنها بگو اوّلاً خداوند خودش حَکَم قرار داده و فرموده است: « در موقع اختلاف مرد با زن، حَکَمی از طرف مرد و حَکَمی از طرف زن بیایند و اگر اراده سازش و اصلاح داشته باشند، خداوند بین آنها را توفیق و موافقت می دهد. »[3]
ثانیاً رسول خدا سعد بن معاذ را در جنگ با یهودیان بنی قریظه حَکَم قرار داد و خداوند هم حکمیت او را امضاء فرمود. مگر اینان نمی دانند که امیرالمؤمنین که حکم قرار داد، به معنای آن بود که به حُکم قرآن، حُکم کنند و شرط کرد که اگر بر خلاف قرآن حُکم کردند، حُکمشان مردود است؟ پس این خوارج به امیرالمؤمنین بُهتان و افترا می زنند.»
نافع گفت: « به خدا قسم این سخنی است که هرگز نشنیده بودم و به ذهنم خطور نکرده بود و این حرف حق است.»
منبع: بحار الانوار، ج 10، ص 161، ح 13؛ و ارشاد شیخ مفید، ج 2، ص 162، ح 6.
[1] . زخرف، 45
[2] . اسراء، 1
[3] .النساء، 35
جواب سوال3-
در سایت حوزه آمده است :
در میان اصحاب ائمه معصومین (علیهم السلام) کسانی هستند که در میادین مختلفی به پاسداری از حریم تشیع و حفظ آثار امامان پرداخته، و گسترش فرهنگ امامت راوظیفه خود می دانستند.
«علی بن یقطین » یکی از نمونه های بارز این مردان سختکوش است او برای رسیدن به رشد و تعالی و رضوان الهی مرارتها و سختیها کشیده، از هیچ مانعی نهراسیده،و در دامان ولایت پرورش یافته است.
او عنصری بود که در دستگاه خلافت به استخدام آنها و اهدافشان در نیامد وابزاری برای اجرای مقاصد آنها نبود، بلکه; امکانات و ابزار دستگاه خلافت را به استخدام خود در آورد و اهداف مقدس امامت و اندیشه های پربار امام کاظم علیه السلام را، در حوزه مسئولیت خود، بارور ساخت و کمکهای زیادی به جامعه شیعه کرد و با موقعیتی که داشت، موانع زیادی را، از سر راه آنان برداشت.
زندگی او به راحتی قابل دسترسی است . با جستجوی کلمه علی بن یقطین می توانید زندگی او را مطالعه کنید .


ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.