سه نکته کوتاه درباره شب قدر ۱۴۰۰/۰۲/۱۱ - ۲۶۹۶ بازدید

شب قدر بزرگ ترین سند امامت و تداوم آن در طول زمان است. در روایات فراوان، وجود شب قدر را در هر زمان دلیل لزوم امامت و بقای آن دانسته اند، لذا سورۀ قدر به منزلۀ شناسنامۀ اهل بیت «علیهم السلام» شمرده شده است

الف : شب قدر سند امامت

شب قدر بزرگ ترین سند امامت و تداوم آن در طول زمان است. در روایات فراوان، وجود شب قدر را در هر زمان دلیل لزوم امامت و بقای آن دانسته اند، لذا سورۀ قدر به منزلۀ شناسنامۀ اهل بیت «علیهم السلام» شمرده شده است که به برخی از روایات اشاره می شود:از امام صادق(علیه السلام) نقل شده است که فرمود: «علی (علیه السلام) بسیار می فرمود که: هرگاه دو تن از اصحاب [ابوبکر و عمر] نزد پیامبر(صلی الله علیه و آله) بودند، و آن حضرت سورۀ «إنا أنزلناه» را با خشوع و گریه تلاوت می کرد، می گفتند: چه قدر رقت شما نسبت به این سوره شدید است؟ پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) می فرمود: این حساسیت برای چیزی است که چشمانم دیده است، و جانم نوشیده است، و پس از من، جان این مرد [اشاره به علی(علیه السلام)] خواهد نوشید». آن دو می پرسیدند: مگر شما چه دیده ای و او چه خواهد دید؟ پیامبر(صلی الله علیه و آله) در پاسخ آن ها روی خاک می نوشت: «تَنَزَّلُ الْملائکةُ وَالرُّوح فیهَا بِإذنِ ربِّهِم مِن کلِّ أمرٍ؛ در شب قدر فرشتگان و روح، به اذن پروردگارشان برای (تقدیر( هر امری فرود می آیند». آن گاه می فرمود: آیا بعد از «کلُّ أمرٍ»، «هر امری» که خداوند می فرماید، چیز دیگری باقی خواهد ماند؟ می گفتند: نه. سپس حضرت می فرمود: آیا می دانید آن کسی که هر امری بر او نازل می شود، کیست؟ می گفتند: تو هستی ای رسول خدا! آن گاه می فرمود: بله [ولی] آیا شب قدر بعد از من هم ادامه دارد؟ می گفتند: بله. می فرمود: آیا [در شب های قدر] بعد از من هم آن امر نازل می شود؟ می گفتند: بله. سپس می فرمود: بر چه کسی؟ می گفتند: نمی دانیم. سپس آن حضرت از سر من [علی] می گرفت (و دست را روی سر من قرار می داد) و می فرمود: اگر نمی دانید بدانید، آن شخص پس از من این مرد است».(ر.ک: اصول کافی، ج 1، ص 363 و 364.)
و در جای دیگر علی(علیه السلام) فرمود: «به حقیقت شب قدر در هر سال وجود دارد، و امر سال در آن شب نازل می شود و به راستی برای آن امر، صاحبان امری است. عرض شد: آنان چه کسانی هستند؟ فرمود: «أنا وَأحدَ عَشَرَ مِنْ صُلبی أئِمَةً مُحَدَّثونَ؛ من و یازده [امام] از نسل من که [همه] امامانی محدَّث می باشند [سخنان پروردگار را از طریق ملائکه دریافت می کنند]».( ر.ک: شیخ حر عاملی، اثبات الهداة، ج 2، ص 256 و بحارالانوار، ج 94، ص 15، ح 26.) 
ب: عظمت شب قدر
اگر قرآن به سر مى گذاریم، هدف تنها این نباشد که خدا گناهان ما را بیامرزد، ما را به جهنم نبرد، ما را به بهشت ببرد. اینها ریخت و پاش سفره شب قدر است. وقتى یک دوستى سفره اى پهن مى کند، مائده الهى و مَأدبة الهى مى چیند، مهمان هاى خود را به بهترین وجه پذیرایى مى کند. وقتى مهمان ها برخاستند، سفره برچیده مى شود، آن ریزه هاى سفره را مى ریزند؛ مرغ ها آن ریزه هاى سفره را مى چینند. 
ریزه سفره شب قدر این است که کسى نسوزد، به جهنم نرود. اینها شب قدر نیست. شب قدر آن است که انسان طیّار گونه دست هزارها نفر را بگیرد و به بهشت ببرد. در دنیا رفتار او، گفتار او، سیرت او، سریرت او، سنّت او آموزنده باشد. هزارها نفر را زنده کند و در آخرت هم هزارها نفر را به همراه خود به بهشت ببرد. اگر ما بتوانیم در کنار سفره الهى و دولت قرآن بنشینیم، چرا در ته صفوف و صَفُّ النِعال قرار بگیریم به دنبال آن ریزه هاى سفره تکان ها باشیم که از سفره تکانده شده چیزى به ما برسد.(آیت الله جوادی آملی، حرم جضرت معصمومه (س)، 21/7/85 ) 
ج : قلبت را در این شب از غیر خدا خالی کن
گاهی هواپیما برای فرود آمدن به طرف فرودگاه می آید ولی به خلبان پیغام می دهند به علت شلوغ بودن و فرود هواپیماهای زیادی در فرودگاه، فعلا فرود آمدن ممکن نیست. شب قدر هم، ملائکه بر قلب ما نازل می شوند لکن جای خالی برای فرود آمدن پیدا نمی کنند (زیرا قلب ما پر از محبت دنیا، خانه، ماشین، پست و مقام، پول و ثروت و حب معروفیت و مشهوریت و. .. است) لذا بر می گردند. قلب خودت را از غیر خدا خالی کن تا نور خدا و ملائکه خدا بر قلب تو نازل شود. شخصی به حضرت امیر مؤمنان علی علیه السلام عرض کرد: شما چگونه به این مقام رسیدید؟ حضرت فرمودند: جلوی در خانه دل نشستم و غیر خدا را راه ندادم.
در کندوی زنبورها همیشه چند زنبور ایستاده اند و اگر اجنبی یا زنبوری که روی گل های بدبو نشسته بخواهد داخل شود، جلوی او را می گیرند و نمی گذارند داخل شود، ما هم باید از این زنبورها یاد بگیریم. شخصی نزد آیت الله العظمی اراکی رحمه الله علیه آمد و تقاضای موعظه کرد، آقا از او پرسیدند: شغلت چیست؟ گفت: نجّار. آقا به او فرمودند: یک در هم برای خود بساز و بگذار جلوی دلت!
ای یکدله و صد دله، دل یک دله کن
مهر دگران را ز دل خود یله کن
(آیـة‌الله مجتهدی تهرانی(ره)، مجله افق حوزه، 4 دیماه 1392، شماره 380)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
سلام . ازاینکه تحلیل مخالف مرا گنجانده اید سپاسگذارم . سوال : وقتی از پیامبر سوال شد امام کیست ؟ ایشان از امام اول تا دوازدهم را با کد شناسه ملی شناساندند ! ولی همو درمورد پرسش اینکه ذوالقرنین کیست !؟ فرمود "نمیدانم" آخر چگونه ممکن است انسان نزاده را با اسم و رسم بنمایانی ولی انسانی چنین بزرگ درگذشته و ورود یافته در کتاب آسمانی را نشناسی؟
پرسمان
سلام علیکم، انسان خردورز بعد از اثبات و قبول عقلی عصمت ، چنان حرفهایی را مستند بررسی و اعلام مینماید. اشخاص ناراضی و مخالف اگر اطلاعات کامل در اختیارشان باشد بنا را بر پیدا نمودن بهانه میگذارند. اگر مستندی بر اظهار نادانی توسط معصومین علیهم السلام دارید برای بررسی ارسال نمایید .
میهمان
شب قدر خخخخخخ اصلن قدر یعنی چه؟ این شب را بزور در زندگی ایرانیان چپانیده اند!! مطمعن باشید چیزهای چپانده شده به همان شکل ب بیرون فکنده خاهند شد . و این اتفاق با اعتماد به روح آزاد ایرانی اتفاق خاهد افتاد . ما زیر بار فرهنگ بیگانه نخاهیم رفت واز همه مهمتر با خرافات و دین سیاسی مخالفیم . نباید اجازه داد قرون وسطی در ایران تکرار شود .  
پرسمان
سلام علیکم، لازم است در مباحث امامت مطالعه و بررسیهایی را انجام دهید . منابع زیر نیز پیشنهاد میگردد :

- شیعه در اسلام، علامه طباطبایی(ره).
- واقعه غدیر، آیت الله میلانی.
- امامت و ولایت در قرآن، آیت الله مکارم شیرازی.
- راه و راهنما شناسی در قرآن، آیت الله مصباح یزدی.
- ولایت در قرآن، آیة عبدالله جوادی آملی.
- تجلی ولایت در آیه تطهیر، آیة الله عبدالله جوادی آملی.
- ولایت علی علیه السلام در قرآن کریم و سنت پیامبر صلی الله علیه و آله : در پاسخ به نوشته ابوسلمان عبدالمنعم بلوچ (چرا ولایت علی در قرآن نیست)، سیدمرتضی عسکری.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.