سوالات جلسه خواستگاری و چگونه مطرح کردن آن برای رسیدن به پاسخ های صحیح ۱۳۹۷/۲/۲۴ - ۱۰۱۹ بازدید

خوشحالیم با جوانی هم صحبت هستیم که به این مسائل اهمیت می دهد و می خواهد زندگی خود را با چشمانی باز و بر اساس دین و عقل و منطق بنا کند و نشانه آن هم همین اقدام شما به افزایش آگاهی و مشورت با دیگران است. امیدواریم راهنمای خوبی برایتان، در زمینه سوالی که پرسیده اید، باشیم.
خوشحالیم با جوانی هم صحبت هستیم که به این مسائل اهمیت می دهد و می خواهد زندگی خود را با چشمانی باز و بر اساس دین و عقل و منطق بنا کند و نشانه آن هم همین اقدام شما به افزایش آگاهی و مشورت با دیگران است. امیدواریم راهنمای خوبی برایتان، در زمینه سوالی که پرسیده اید، باشیم.
پرسشگر گرامی؛ امر ازدواج و انتخاب همسر برای نسل جوان از اهمیت بالایی برخوردار است. موفقیت یا عدم موفقیت در این امر مقدس و درعین حال حساس، تعیین کننده سرنوشت جوانان است و سلامت جسم و روان و پیشرفت های مادی و معنوی آنان در عرصه های اجتماعی، ارتباطی تنگاتنگ با درستی یا نادرستی انتخاب همسر و پایداری یا ناپایداری ازدواج دارد، و خواستگاری آغاز این راه مقدس است.
بهتر است جلسه خواستگاری برای صحبت مستقیم دختر و پسر وقتی اتفاق افتد که تحقیقات لازم درباره دختر و خانواده اش از منابع تحقیق ( همسایه ها، دوستان و آشنایان، رجوع به محل تحصیل یا کار فرد مورد نظر و ...) توسط خانواده پسر و همچنین تحقیقات لازم درباره پسر، توسط خانواده دختر صورت گیرد (خاصه اگر طرفین نا آشنا باشند) و پس از آن اگر رضایت طرفین در این مرحله حاصل شد، برای تکمیل شناخت، اقدام به صحبت های مستقیم و رو در روی دختر و پسر شود (زیر نظر خانواده های طرفین)؛ کاری که بسیاری از خانواده ها آن را انجام می دهند. حتی برخی خانواده ها پس از گذر از این مرحله حیاتی و مهم، در جلسه اول خواستگاری، پس از صحبت های معمولی (و نه صحبت درباره مهریه و قرار عقد و ...) که بین خانواده ها صورت می گیرد مدت زمان کمی هم از داماد می خواهند که در جلسه حضور داشته باشد، تا دختر و پسر همدیگر را در یک نظر ببیند و تنها یک احوال پرسی ساده کنند تا اگر همدیگر را پسندیدند در جلسات بعدی اقدام به صحبت مستقیم با یکدیگر کنند. حسن این کار این است که شاید دختر و پسر از یکدیگر خوششان نیاید ( از طرز رفتار، صحبت، قیافه و ...) و دیگر نیازی به صحبت کردن با هم (جهت ایجاد شناخت بیشتر) نداشته باشند و این ارتباط برای ازدواج همین جا قطع شود.
حال اگر از این مرحله گذشتید و توافقات اولیه صورت گرفت، به جلسه رسمی خواستگاری می رسیم که در آن جا دختر و پسر برای شناخت بیشتر از هم اقدام به پرسش از یکدیگر می کنند. در این زمینه و برای پاسخ به پرسشی که مطرح کردید، توجه شما را به مطالب زیر جلب می کنم و در پایان، کتابی را به شما معرفی خواهم کرد که با مطالعه آن به بسیاری از سوال هایتان در این زمینه پاسخ داده می شود :

* چگونه شروع به صحبت کنم؟
شما وقتی می خواهید با فردی تبادل اطلاعات کنید چگونه شروع می کنید؟ جلسه خواستگاری هم چیزی ماورایی و عجیب نیست که شروع کردن صحبت در آن با مواقع دیگر تفاوت داشته باشد.شما می توانید با بیانی رسمی و متین ، پس از احوال پرسی های معمول، با یک بیوگرافی کامل از خود شروع کنید (نام، نام خانوادگی، سن ، تحصیلات، شغل خود ، شغل پدر و مادر و ...) و از طرف مقابل هم بخواهید همین کار را بکند و سپس بحث را به روی موضوعات اصلی بکشانید.

* سوالات باز باشد یا بسته؟
در این گونه جلسات معمولاً سؤال های بسته اطلاعات خاصی را به فرد نمی دهد و معقول نیست. مثلا شما به طرف مقابل می گویید بد اخلاق هستید یا نه؟ طرف مقابل هم می گوید نه. (هیچ کسی هم خودش را بد اخلاق نمی داند و اگر بگوید هستم که دیگر جلسه خواستگاری ادامه پیدا نخواهد کرد) حال آیا شما به شناختی رسیدید؟ اینگونه سوالات، جواب های کلی به شما می دهد. شاید بتوان گفت جواب فرد مورد نظر در زمینه بد اخلاقی در برخی زمینه ها جواب درستی است، اما از نوع جواب های درست اما به درد نخور است، چون شناختی که با یک کلمه حاصل شود شناخت صحیحی نیست؛ مانند اینکه کسی بگوید امروز دوشنبه است و فردا سه شنبه. حرف درستی است ولی به درد نخور .
پس اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در این جلسات کسب کنید باید سعی کنید با سوال هایتان فرد مورد نظر را در موقعیت های عینی قرار دهید و پاسخش را در آن موقعیت ها بشنوید و تحلیل کنید. دریافت جواب های بله و خیر کمکی به شناخت فرد مورد نظرتان نخواهد کرد و به نوعی خود فریبی است.

* طرف راست می گوید یا دروغ؟
فراموش نکنید که یکی از منابع شناخت طرف مقابل، صحبت مستقیم و رو در رو با اوست. شما باید با تحقیقاتی که از دیگران می کنید و مشورت هایی که می گیرید اطلاعاتی به دست آورید و آن ها را کنار صحبت های مستقیمی که با طرف مقابل کرده اید بگذارید تا به یک نتیجه گیری صحیح برسید.خیلی از اوقات تحقیقات ما، صحبت های راست و دروغ طرف مقابل را برای ما نمایان می کند (البته برخی اوقات هم این اتفاق رخ نمی دهد).
همچنین برای اینکه به نظر واقعی طرف مقابل پی ببرید، می توانید از روش «طرح سؤالات معکوس» استفاده کنید. برای درک این مسأله برای شما مثالی می آوریم: مثلاً شما فردی اهل سفر هستید و حداقل ماهی یکبار باید به یک سفر هر چند کوچک بروید. بنابراین تمایل دارید همسر آینده تان نیز دارای چنین روحیه ای باشد و با شما در سفرها همراه شود. برای اینکه از نظر واقعی طرف مقابل تان مطلع شوید و پاسخ صادقانه ای از ایشان دریافت کنید می توانید بپرسید :
«اگر همسر آینده شما اهل سفر کردن و مسافرت نباشد و در این زمینه با شما همراهی نکند، نظر شما چیست؟»
در صورتیکه طرف مقابل جواب موافق بدهد و چنین برداشت کند که شما اهل سفر کردن نیستید و بگوید که من هم اهل مسافرت نیستم، شما توانسته اید به پاسخ مورد نظرخود دست یابید و حال آنکه اگر سوال می کردید که آیا شما اهل سفر هستید؟ جواب «بله» می شنیدید و طرف مقابل را به درستی نمی شناختید.
این نوع سوال کردن را در بسیاری از زمینه ها مانند جنبه های اعتقادی (نماز خواندن و روزه گرفتن و...)، اشتغال، نحوه پوشش و... می توانید مطرح کنید.
نکته دیگر که باید در نظر داشت این است که گاه طرح سوال به گونه ای جهت دار است و به شنونده القاء می کند که چگونه پاسخ دهد و یا اینکه پاسخ مشخصی را بدهد؛ مثلاً اگر سوال شود که «من به نماز اول وقت خیلی اهمیت می دهم و از افراد کاهل نماز خوشم نمی آید. شما چطور؟» طبیعی است که برای ایجاد احساس رضایت در طرف مقابل باید پاسخ بلی داد، هر چند که در واقع چنین نباشد. بنابراین بهتر است این گونه سوال شود «نظر شما در مورد انجام وظایف دینی مانند نماز خواندن و نخواندن چیست؟» این نحوه سوال پرسیدن القا کننده نبوده و فرد را وادار می کند نظر شخصی خود را ارائه دهد. (سایت تبیان)
یا مثلاً اگر می خواهید نظر طرف مقابل را درباره ادامه تحصیل شما در دانشگاه بدانید. بهتر است از او بپرسید : نظر شما درباره تحصیل علم و دانش چیست؟ اگر بپرسید آیا موافق هستید که من در دانشگاه تحصیل کنم. طرف مقابل چون از سوال شما اینگونه برداشت می کند که شما علاقه مند به تحصیل هستید ممکن است در جواب به شما صادقانه پاسخ ندهد.
البته معمولاً زمانی که نسبت به صراحت طرف مقابل، دچار تردید باشیم، خوب است که از این شیوه ها استفاده شود در غیر اینصورت می توانید سوالات خود را به صورت مستقیم و سر راست مطرح کنید؛ ولی در هر حال استفاده از شیوه های پرسیدن «معکوس و یا بی جهت» می تواند به اطمینان بخشی بیشتری بینجامد و لااقل در انتخاب خود تردید کمتری داشته باشید. (سایت تبیان)

* چه سوالاتی پرسیده شود؟
موضوعات قابل طرح در گفتگوى قبل از مراسم عقد مختلف است؛ زیرا افراد عقیده ها، آرمان ها، هدف ها و خواسته هاى گوناگون دارند. البته بعضى از مسائل و موضوعات عمومى است و ضرورت دارد جوانان قبل از ازدواج براى آگاهى یافتن از ویژگى هاى جسمانى، روانى، اخلاقى یکدیگر مطرح کنند و درباره آن ها به گفتگو بنشینند. ناگفته پیداست، این گونه جلسات حتماً باید تحت اشراف خانواده هاى دو طرف صورت گیرد؛ زیرا مذاکره مستقیم و بدون اطلاع خانواده دختر و پسر مطلوب عرف و در اکثر موارد مورد پسند شرع و عقل نیست و به جاى این که زوج جوان را به حقیقت برساند، مایه انحراف و مشکلات دیگر مى شود. در این جلسات مى توان درباره مسائل زیر گفتگو کرد :
۱. خط مشى کلى زندگى آینده
مراد تبیین مبناى زندگى آینده است؛ براى مثال جوان متدین مى خواهد زندگى اش بر اساس قوانین اسلام بنا شود. در این جا باید از میزان پاى بندى افراد به ارزش هاى دینى و اخلاقى سؤال شود.
۲. اهداف زندگى
یعنى هدف هایى که هر کدام قصد دارند در زندگى آینده شان دنبال کنند؛ هدف ها و آرمان هاى علمى و تحصیلى، اجتماعى، شغلى و...؛ براى مثال تا چه اندازه به ادامه تحصیل علاقه مند است و مشکلات تحصیل را تحمل مى کند. شغل مناسب و مورد علاقه اش چیست؟ جایگاه اجتماعى را داراى چه اهمیتى مى داند؟ از نظر اقتصادى و مالى به چه سطحى مى اندیشد و حداقل و حداکثر چقدر است؟
۳. چگونگى رابطه با خانواده و بستگان
براى مثال به چه اندازه به رفت و آمد با اقوام و خویشان و نیز دوستان اهمیت مى دهید و بر آن اصرار مى ورزید؟ به آداب و رسوم فرهنگى و اجتماعى رفتار با بستگان چقدر پایبندید؟
۴. خواست ها و انتظارات دو طرف از یکدیگر
۵. شیوه تربیت فرزندان در آینده
۶. نقص هاى جسمانى و بیمارى هاى مزمن احتمالى یکدیگر (سایت پرسمان)

* به چه نکاتی توجه شود؟
در این جلسات باید به نکات زیر توجه شود تا به شکل مناسب انجام گیرد و دو طرف به هدف خود دست یابند :
۱. گفتگو باید خونسردانه و با آمادگى قبلى و در فضایى آرام و بدون خوف و فشار از طرف دیگران صورت گیرد.
۲. گفتگو پس از انجام خواستگارى رسمى از طرف خانوادها و تحقیق و آگاهى از بعضى شرایط که در مرحله تفحص به دست مى آید، انجام گیرد نه در ابتداى آشنایى؛ به عبارت دیگر، در واپسین مراحل تحقیق و قبل از مراسم عقد باید گفتگو تحقق یابد.
۳. براى موفقیت بیش تر، دو طرف باید در ابتداى جلسه از یکدیگر بخواهند صادقانه به پرسش ها و مسائل مطرح شده پاسخ دهند تا از صفات اخلاقى و خصوصیات یکدیگر آگاهى یابند. (سایت پرسمان)

* معرفی کتابی کاربردی در این زمینه :
پرسشگر محترم؛ به جرأت می توان گفت یکی از بهترین کتبی که در زمینه مسائل مربوط به انتخاب همسر منتشر شده است کتاب « مطلع مهر : راهکارهای جامع و کاربردی برای انتخاب همسر » امیرحسین بانکی پور فرد است که انتشارات حدیث راه عشق آن را منتشر کرده است و از اکثر کتابفروشی های معتبر در سراسر کشور قابل تهیه است. این کتاب به طور جامع به مسائل مربوط به انتخاب همسر (از جمله سوالات مربوط به جلسه خواستگاری، به صورت مبسوط و دقیق و جزء به جزء) پرداخته است. مطالعه این کتاب را اکیداً به شما توصیه می کنم. با مطالعه این کتاب بدون شک به بسیاری از سؤالاتتان در این حوزه پاسخ داده می شود.

* منابعی دیگر جهت مطالعه :
- جوانان و انتخاب همسر، علی اکبر مظاهری، انتشارات پارسایان
- انتخاب همسر، آیت الله ابراهیم امینی، سازمان تبلیغات اسلامی
- تشکیل خانواده از سری آموزه های خانواده، جمعی از مؤلفان، انجمن اولیاء مربیان
- همچنین برای دریافت اطلاعات تکمیلی در این زمینه می توانید به آدرس های زیر مراجعه کنید :
http://porseman.org/showarticle.aspx?id=۷۷۳
http://moshavereh.porsemani.ir/term۲۷

موفق باشید. باز هم با ما سخن بگویید و دغدغه های ذهنی تان را با ما در میان بگذارید.

نویسنده : علی حسینعلی پور

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات تلگرام پرسمان: @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
سلام ,من تاحالا هرچی خواستگار داشتم رد کردم برای اینکه از حرف زدن وسوال پرسیدن ازاقایون خجالت میکشم بنظرتون باید چیکارکنم؟
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
با سلام.من ۲۹ سالمه خرداد۹۴ با پسری از طریق شبکه های اجتماعی آشنا شدم اوایل چون اهل دوستی نبودم پاسخ منفی دادم اما ایشون بعد از حدود چند هفته پیشنهاد خواستگاری دادند و اعلام کردندکه منو از همه جهات دوست دارند با هم اشنا شدیم و پسر خوب و ساده ای بود بعد از چندین بار که مرا به ییلاق خودشان بردند که بیشتر آشنا شویم با من سکس و دخول کردندو اعلام داشتند اولین بارشان است و از روی عشق این کار را کردند و چون من بکارتم به صورت نامشخص و بدون دلیل پاره بود به این ارتباط البته با خودداری ادامه دادم. ایشون چون یه خانواده روستایی و معمولی داشتند ... کمی در رسم و تبادل صحبت و رفتار مشکل داشتیم. بگذریم ایشون در به خواستگاریم آمدند. اما مادرشان ناراضی بود و به دلیل اینکه آنها می گفتند مهریه ۱۲۵ تا و من می گفتم ۵۰۰ تا مادرش مدام می گفت پسر من بدهی دارد و شرایط ندارد فقط در حد یک جلسه خواستگاری همه چیز بهم خورد. ضمن اینکه ما ازمایش داده بودیم و همه چیز درست بود. به هر حال همه چیز منتفی شد اما من با اینکه فهمیده بودم ایشون بدهی بابت خرید مغازه دارند و حدود سیصد میلیون است و شغلشان ... اما تحصیلکرده همه چیز از خانوادگی بهم خورد اما ما با هم سکس برقرار کردیم. البته من همیشه خودداری می کردم و او با هر بار سکس قول میداد که همه چیز را درست کند اما دو ماه بعد از خواستگاری ایشون از ارتفاع می افتند و کمرشان عمل می شود. من خیلی ب بیمارستان رفتم و ایشون هم همش پیغام میداد و من مخفیانه به ملاقاتش می رفتم. ... اما حس می کنم منو مثل همسرش می بینه و از تنهایی باهاش بودم.ایشون بعد شش ماه ادرار با سوند انجام میده و نعوظ خیلی کمی داره. اینم بگم من یائسگی زودرس دارم و باردار نمی شم و اون اینو قبول داشت که بخاطر بچه منو نمیخواد. الان یه سالو نیم از آشناییمون شده اما اون نتونسته قسط بانکو بده و پیگیر هست اما نتونسته تا بخواد دوباره بیاد. حساس شده و مدام قهر می کنه و ضمن اینکه توقعش بیشتر شده و گاهی از من انتظارهای خاص دارد. او هر وقت مرا می بیند هی میبوسد و میگه این عشقه. اما این ارتباطا جز گناه نیست و من حتی از کارای قبلم پشیمونم . از نظر شما باید چکار کنم درگیر شدم و ناراحتی اعصاب گرفتم. من با هیچکس ارتباط نداشتم اما با این کار خودمو گناهکار می بینم. لطفا بمن راه نشون بدید. ایا اصلا ب صلاح هست که منتظر بمونم تا شاید بدهیشو بده و دوباره بیاد؟یا نه باید شکست خورده و با این شرایط ناباروری و روح صدمه خورده برم پی کس دیگه و انتظار کس دیگه رو بکشم؟خواهش می کنم کمکم کنید
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
سلام . من دختری هستم ۳۰ساله که با کسانی که به خواستگاری من می آیند مشکل دارم چون نمی توانم با آنها صحبت کنم چون از نظر خودم فکر میکنم نمی توانم از ان ها سوال بپرسم و یا جواب سوالات آنها را بدهم و یا شاید می توان گفت که خیلی از صحبت کردن با آقایون خجالت میکشم و تا این زمان به هر کس که خواسته از من خواستگاری کند جواب منفی دادم اگر میشود کمی من را راهنمایی کنید
میهمان

آیا شما با فعالیتهای مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی خراسان رضوی آشناهستید ؟ این مرکز در موضوعات ذیل پاسخگوی سؤالات شمااست : ✍ مشاوره خانواده ✍ مشاوره کودک و نوجوان ✍ مباحث اخلاقی و تربیتی ✍ احکام شرعی ✍ علوم قرآن و حدیث ✍ کلام و اعتقادات شمامیتوانید سؤالات خود را به چهار شیوه ذیل ارسال نمایید و پاسخ دریافت کنید ۱- ارتباط تلفنی با شماره(۰۹۶۴۰۰)
۲- ارسال سؤال از طریق پیامک به شماره ۳۰۰۰۷۴۶۱
۳-گفتگوی آنلاین با کارشناسان درسایت www.eporsesh.com
۴-ارسال سؤال در سایت www.eporsesh.com
:point_left:
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
سلام من دختری ۱۸ ساله ام یه کیس مناسب از نظر خوانوادم برای ازدواج من پیداشده.خودم به شخصه از ایشون رفتم تحقیق کردم شصت درصد افراد خوب گفتن وچهل درصدشون گفتند که گاهی سیگار میکشه.خیلی مرددم لطفا راهنماییم کنین.چی بگم که بفهمم در مورد سیگارش بهم دروغ نمیگه
میهمان
پرسش و پاسخ بالا و لینک هایی که در پایان پاسخ داده شده را مطالعه کنید.
میهمان
سلام
من فردا میخام برم خواستگاری نه تا حالا دختره رو دیدم و ن میشناسمش
لطفا راهنمایی کنیدچه چیزایی باید ازشون بپرسم وچی بگم
میهمان
پرووکریه
بی ادبیه
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
با سلام بنده دختر۳۳ سالم دارای مدرک ارشد و خواستگاری دارم که همسنیم و مدرک ایشان کارشناسی هست و شغل ازاد دارند و از نظر فرهنگی هردو خانواده ها فرهنگی اند متاسفانه مشکلی که ذهن بنده را مغشوش کرده خانواده پسر ۴ فرزند اند و ما دو فرزند و بنده تک دختر ام و در محیط آرام پرورش یافتم و الان با ازدیاد آنها کمی خوف پیدا کردم لطفا راهنمایی کنید
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
سلام ببخشید من دختر ۳۰ ساله هستم دانشجوی دکترام آقایی ازم خواستگاری کردند که هم سنیم اما ایشون مدرکشون کارشناسیه خانواده خوبی دارند و ظاهرا با ایمانن و از اخلاقشون تعریف می کنند می خواستم بدونم مدرک پایین تر چقدر تاثیر داره، باید ایمان تو اولویت باشه یا درآمد و مدرکشون ؟
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
با سلام و تشکر از راهنماییهاتون...دختری هستم۲۱ساله...از دوسال پیش مداوم افرادی برای خواستگاری می آیند که به هر دلیلی ردشون کردم...نگرانم که آمادگی پذیرش همچین مسئولیتی رو داشته باشم و آیا بتونم شریک خوبی برای زندگی فردی واقع شوم؟
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
سلام من ۱ خواستگار دارم و بک دیدار داشتیم واشنای بیشتر تماس ودیدار داشته باشیم اما من ۱ مشکلی دارم اصلا نمیدونم چطور جواب سوالاتشون بدم یا چ سوالاتی بپرسم خیلی واسم سخته لطفا راهنمای
میهمان
سلام.مدتی پیش پسرعموی من از طریق خانواده اقدام ب خواستگاری از بنده کرده اند اما درطی این سال ها ما روابط چندانی باهم نداشتیم و من اصلا از خصوصیات اخلاقی ایشون مطلع نیستم هرچند پدر و مادرم اظهار دارند ک ایشون فرد لایقی برای زندگیست.ب نظر شما با تجه ب اینکه ایشون پسرعموی من هستند درسته ک سوالاتیکه از خواستگارهای غریبه میپرسم ازشون بپرسم؟؟میترسم بعدا موردسرزنش از طرف خانوادم قرار بگبگیرم که چرا این سوالات رو پرسیدم
لطفا راهنماییم کنید
میهمان
مخاطب گرامی، شما اگر مطالب بالا رو مطالعه کرده باشید، مسیر برایتان مشخص خواهد بود. به هر تقدیر من نیز توجه شما را به چند نکته مهم جلب می کنم :
۱. ابتدا ببیند آمادگی ازدواج را دارید و به آن بلوغ فکری جهت قبول کردن یک زندگی مشترک و پذیرفتن مسئولیت رسیده اید یا خیر؛ این موضوع از رجوع به درون خود و نگاه به توانایی ها و نیز مشورت با والدین و بزرگترها مشخص می شود.
۲. تا جایی که امکان دارد مطمئن شوید که این فرد شرایط مد نظر شما را برای ازدواج دارد. این دیگر به علایق و سلایق و اهداف خودتان بستگی دارد. به اولویت هایتان در انتخای همسر نگاه کنید : ایمان، اخلاق، تحصیلات، شغل خوب، درآمد خوب، خانواده خوب، تیپ و قیافه و ...(ایمان و اخلاق و خانواده خوب، بسیار مهمتر از بقیه هستند)، و ببیند چه چیزی برایتان در اولویت است. رسیدن به این اطمینان هم از طریق تحقیقات لازم از افراد موثق درباره این فرد و خانواده اش و همچنین صحبت های شما با ایشان (تحت نظر خانواده و در جلسات خواستگاری) به دست می آید.
۳. اگر به موارد بالا توجه کردید و این فرد از نظر ایمانی و اخلاقی و همچنین ظاهری مورد تاییدتان بود و به دلتان نشسته بود و خانواده نیز با انجام تحقیقات لازم ایشان را تایید کردند، می توانید به ازدواج با ایشان فکر کنید.
۴. به هر تقدیر تصمیم گیرنده شمایید و کسی نمی تواند شما را مجبور به ازدواج کند. به شرایط نگاه کنید و پس از مشورت و توکل به خدا تصمیم بگیرید و از خدا بخواهید این تصمیم تان را موجب خیر و برکت در زندگی تان قرار دهد.
میهمان
سلام من دختری۱۷ساله هستم و درخوانواده مذهبی بزرگ شدم به تازگی کسی برای خواستگاری من اومده که از همه جهت تا اونجایی که من خبر دارم شرایط خوبی دارد و امشب برای بار دوم میخواهند بیایند اما من خیلی میترسم از اینده و نمیدونم چیکار باید بکنم؟
میهمان
اجرکم عندالله
میهمان
سلام، من دوتا خواستگار دارم، یکی ۴ سال از من بزرگتر و در یک شرکت خصوصی کار میکنه هیچ شناختی در موردش ندارم، خواستگار دیگه م اشناس تقریبا میشناسمش و بهش علاقه هم دارم و احساس میکنم از نظر اخلاقی و شخصیتی بهم نزدیکیم منتها تازه از سربازی اومده و هنوز کاری پیدا نکرده فقط یه ماشین داره و هیچ سرمایه ای هم نداره،نمیدونم کدومشون انتخاب کنم.اگر راهنمایی کنید ممنون میشم
میهمان
با سلام
من توی یک موسسه خیریه کار می کنم وکارم جمع اوری کمک های مردمی است اما با کار مشکل پیدا کردم برای ازدواج چون دید مردم نسبت به این کارخوب نیست ویک نوع گدا ی ازمردم محسوب میشه. من در هنگام صحبت کردن با خانواده دختروهمچنین با دختر مد نظرم نمی توانم انها را راضی کنم درباره کارم . ایا این کار زشته یا دزدی کردن مگه خداوند درسوره توبه ایه۶۰درباره صدقه وعاملین جمع کننده ان صحبت نکرده لطفامن را کمک کنید تا به توانم طرف مقابل خود را راضی کنم به خدا دارم دیوانه میشم
میهمان
آیا اینکه پسری در شروع دوران اشنایی مسائل جنسی را مطرح کند درست است؟چه پاسخی باید داد؟
میهمان
ایا در ازدواج میشود اسایش را فدای ارامش کرد?!مثلا پسری که از نظرمالی یقینا میتواند اسایش و رفاه را در زندگی تضمین کند اما بقول معروف به دلمان ننشیند جای فکر داردبرای ازدواج دارد ?!
در یک انتخاب موفق نقش اسایش باید چند درصد باشد نقش ارامش چند درصد!?
میهمان
سلام.چندروزی هست یکی از همکلاسی هام به طریقای مختلف میخواد با من صحبت کنه اما من یه روز به بهانه جزوه یهروز به بهانه های مختلف به من پیام میده درخواست ملاقات میذاره اما من نمتونم زیاد به او اعتماد ندارم نمیتونم اونجوری که میخواد ارتباط کلامی برقرار کنم
میهمان
سلام و عااااااالی بود .اجرکم عندالله انشاالله
میهمان
با سلام و تشکر از این مطلب مفیدتون.
میخوام در این زمینه که مثلا سوالات اعتقادیمون رو چطور بیان کنیمکه پاسخ درستو دریافت کنیم بگید؟
و اینکه چه سوالی بپرسیم که ببینیم تا چه حد مسئولیت پذیر هست یا نه؟
با تشکر
میهمان
مخاطب گرامی، قطعاً اینگونه است؛ نه در این کار، بلکه در همه کارها باید اینگونه باشد. ما در پاسخ، نام خدا بردن را برای یک مسلمان، امری بدیهی و پیش فرض در نظر گرفته ایم و پس از آن را بیان نموده ایم.
میهمان
* چگونه شروع به صحبت کنم؟
یادتون رفت :اول نام خدا

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.