سوره برائت-سوره توبه ۱۳۸۷/۱۰/۱۱ - ۷۲۹ بازدید

سوره برائت را پیامبر از چه کسی گرفت و به علی داد؟

سیوطی و دیگر مفسرانِ شیعه و سنّی نقل کرده اند: وقتی که ده آیة اول سورة برائت نازل شد، رسول اکرم (ص) به ابوبکر مأموریت داد تا این آیات را در ایام حج به گوش اهالی مکه برساند.وقتی ابوبکر حرکت کرد رسول اکرم (ص) علی (ع) را طلبید و به او مأموریت داد تا آیات را از ابوبکر بگیرد و به مردم مکه ابلاغ کند. امیرالمؤمنین (ع) نیز چنین کرد. ابوبکر که که گویا احساس ناراحتی و کدورت از این قضیه می کرد، خدمت پیامبر اکرم (ص) برگشت و گفت: آیا دربارة من آیه ای نازل شده است؟ رسول اکرم (ص) فرمود: نه! جز این که جبرئیل نازل شد و گفت: این آیات را غیر از من یا کسی که از من است ابلاغ نکند: در بعضی از تعابیر آمده است: قبل از حرکت ابوبکر، حضرت رسول (ص) او را فرا خواند و به او فرمود: سزاوار نیست کسی جز شخصی از اهل من این آیات را به مردم مکه ابلاغ کند.
اگر واقعاً ابوبکر، از آن رو که پدر عایشه بود، از اهل بیت محسوب می شد دیگر معنا نداشت که رسول اکرم (ص) بین او و علی (ع) فرق بگذارد و او را برگرداند و مأموریت ابلاغ آیات برائت را به امیر المؤمنین (ع) واگذار کند. این که ابوبکر بعد از کلام رسول اکرم (ص) اعتراضی نکرد ـ با آن که ابتدا ناراحت شده بود، نشان می دهد که او نیز خود را از اهل بیت پیامبر اکرم (ص) نمی دانست. آیة الله جوادی آملی،تجلّی ولایت در آیة تطهیر به نقل از سایت تبیان

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.