سومین معبد سلیمان ۱۳۹۴/۷/۲۷ - ۱۵۲۳ بازدید

بر اساس تفاسیر تورات موسى بن میمون ، یهود معتقد است، خداوند به قوم یهود فرمان داده است که در پى آمدن روز کیپور، روزى که یهودیان در ازاى کفاره گناهان خود روزه مى گیرند، معبد سلیمان را در کوه سینا بنا کنند.
small_65_1_1264665553.jpgبر اساس تفاسیر تورات موسى بن میمون ، یهود معتقد است، خداوند به قوم یهود فرمان داده است که در پى آمدن روز کیپور، روزى که یهودیان در ازاى کفاره گناهان خود روزه مى گیرند، معبد سلیمان را در کوه سینا بنا کنند. این فرمان یکى از ۶۱۳ میتزاویى است که بنى اسراییل دائماً متعهد به انجام آن است.
معبد سلیمان اولین بار توسط سلیمان نبى (ع) در سال ۹۶۰ قبل از میلاد مسیح ساخته شد و در سال ۵۸۷ قبل از میلاد به دست بابلى ها ویران شد.
معبد دوم سلیمان در پى غلبه سپاهیان کوروش هخامنشى بر بابلیها در سال ۵۳۹ قبل از میلاد مجدداً بنا شد و سرانجام در سال ۷۰ بعد از میلاد توسط تیتوس، امپراطور رم، با خاک یکسان شد.
برپایه تفسیر موسى بن میمون، آفریدگار به قوم یهود دستور داده است که مکانى را به منظور خدمت به او بنا کنند و در آنجا قربانی هاى خویش را پیشکش کنند و سه بار در سال مراسم جشن و زیارت در آن مکان برپا کنند.
معبد شامل اجزاء و اشیاء و جزییات فراوانى مانند شمعدان طلا، میز، قربانگاه و... است و تمامى این اشیاء از اجزاء ذاتى معبد به حساب مى آیند.
مشروح نقشه معبد و اشیاء و لوازم آن در رساله میدوت ، در تلمود شرح داده شده است. براساس تعالیم موسى بن میمون، دستور ساخت معبد، فرمانى ابدى است که نسل به نسل ملزم به انجام آن هستند و اشیاء و ملحقات آن جزء ثابت معبد هستند و می بایست به آن بازگردانده شوند.

مسیحا و معبد سلیمان
یهود معتقد است که مسیحا هنوز ظهور نکرده است و عیسى مسیح(ع)، پیامبرى دروغین بوده و مسیحا در پى احداث سومین معبد سلیمان ظهور می کند و احداث معبد سلیمان از مقدمات ظهور اوست.
براساس تعالیم تلمود، مسیحا از خاندان سلطنتى داوود است و امت مشرکین (مسیحیان، مسلمانان و...) به وسیله او نابود مى شوند و بنى اسراییل به قدرت جهانى میرسد. یهودیان معتقدند، همانگونه که سلیمان نبى(ع) توبه مشرکین را به این دلیل که براى برخوردارى از نعمات سلطنت سلیمان ایمان آورده بودند، نپذیرفت، پس از ظهور مسیحا، نیز توبه غیر یهودیان پذیرفته نمی شود.
بنا بر این اعتقاد، پس از ظهور مسیحا و تثبیت حکومت جهانى یهود، اورشلیم بطور شگفت انگیزى بازسازى مى شود و از سطح کنونى به ارتفاع ۱۰ فرسنگ بالا رفته و از هرسو باز خواهد بود. و تا دروازه هاى دمشق گسترش خواهد یافت. معبد در جلال و عظمت خود نوسازى مى شود و ظروف مقدس و خیمه اجتماع بازگردانده مى شود.
از جمله اشیایى که قبلا در معبد سلیمان بوده است، صندوقچه میثاق است که یهودیان در پى یافتن آن هستند. نظریه هاى مختلفى در رابطه بامکان فعلى صندوقچه وجود دارد.
برخى معتقدند این صندوقچه به همراه دیگر اشیاء معبد که پس از تخریب معبد دوم توسط رومیان به سرقت رفت، به واتیکان منتقل شده است و اکنون به همراه ظروف معبد در اختیار پاپ ژان پل دوم قرار دارد.
دیدگاه دیگر این است که سلیمان نبى(ع) که با کمک وحى الهى از واقعه ویرانى معبد آگاه شده بود، دستور داده است که در زیر ساختمان معبد، تونلهاى مخفى و پیچ در پیچى ایجاد کنند و صندوقچه در محفظه یکى از این تونلها پنهان است.
دیدگاه سوم این است که یوشع، پادشاه اسراییل که چهل سال پیش از ویرانى معبد مى زیسته، دستور مخفى کردن صندوقچه را داده است.
با وجود اینکه صندوقچه میثاق از ملزومات معبد سلیمان نیست ولى یهودیان انتظار روزى را میکشند که این صندوقچه پیدا شود.

گوساله سرخ موى
سالهاست که دولت اسراییل در حال آماده سازى مقدمات لازم جهت ساخت سومین معبد سلیمان در اورشلیم است و تمام مقدمات ساخت معبد توسط خاخامهاى یهودى مهیا شده است. اما آنگونه که در کتاب «سفر اعداد» قسمت نوزدهم آمده است، قبل از شروع عملیات ساخت معبد، بایدمراسم تطهیر انجام شود و براى انجام آن مى بایست گوساله ماده سرخ مویى قربانى گردد.
براساس تعلیمات یهود، این گوساله مى بایست سرخ موى و بدون هیچ عیب و نقصى باشد و هیچگاه یوغى بر آن بسته نشده باشد و گوساله اى نزاده باشد.
گوساله در هنگام قربانى حتماً باید ۳ ساله باشد.
در روز مراسم، گوساله باید در مکانى خارج از اردوگاه محل اقامت خاخام ها در محوطه معبد، قربانى شود. پس از آن مقدارى از خون او برداشته شده و در جلوى خیمه اجتماع پاشیده مى شود.
سپس گوساله به همراه پوست، گوشت، چرم، فضولات و خونش تماماً به همراه چوب سرو و زوفاى مصرى به وسط آتش انداخته شده و آتش راتا خاکستر شدن گوساله روشن نگاه مى دارند. محل قربانى و سوزاندن گوساله در کنار کوه زیتون قرار دارد. پس از سوزاندن گوساله، شخصى پا ک مى بایست خاکسترها را جمع آورى کرده و به بالاى کوه زیتون ببرد.
پس از آن توده عظیم خاکستر به جاى مانده را با آب مخلوط کرده و آب تطهیر را از آن تهیه مى کنند.
از ۲۰۰۰ سال پیش که معبد سلیمان توسط تیتوس امپراتور روم (۷۰ بعد از میلاد) با خاک یکسان شد، تا به امروز محل معبد از دسترس کامل یهودیان به دور بوده و چون غیر یهودیان در آن رفت و آمد داشته اند، یهود معتقد است که قبل از شروع عملیات ساخت معبد کل محوطه معبد که بنا بر بعضى روایات کل اورشلیم قدیم را شامل مى شود باید با آب تطهیر، تطهیر شود.
به همین دلیل در طى پنجاه سال گذشته یهودیان و صهیونیستها به منظور آماده سازى مقدمات بناى معبد سلیمان در پى پرورش گوساله سرخ موى هستند. اما هنوز مشکل دیگرى پابرجاست، و آن این است که محل قربانى و سوزاندن گوساله که در نزدیکى کوه زیتون قرار دارد به طور کامل تحت کنترل تشکیلات خودگردان فلسطین است.
به همین دلیل دولت اسراییل طى چند ماه اخیر تلاش گسترده اى را به منظور تخلیه این منطقه از ساکنان غیر یهودى شروع کرده است.
براساس عقاید یهود به دلیل اینکه در این منطقه غیر یهودیان ساکن بوده اند قبل از اجراى مراسم قربانى میبایست تطهیر شود!
خاخامهاى متعصب عقیده دارند که حتى وجود یک یا دو تار موى سیاه یا سفید بر بدن گوساله مانع ازانتخاب آن براى اجراى مراسم مى شود. ازطرفى عده اى دیگر از آنان معتقدند که این گوساله حتما باید در اسراییل به دنیا آمده باشد.
در طى چند دهه اخیر یهودیان در نقاط مختلف جهان، با استفاده از دانش ژنتیک اقدام به اصلاح نژادى گاو براى تولید گوساله سرخ موى کرده اند و گزارشهاى متعددى در این رابطه از سوئد، سوئیس، تگزاس، مى سى سى پى و اسراییل منتشر شده است.
اما در طى سالها تلاش هیچکدام موفق به تولید گوساله اى که تمام موهاى آن سرخ باشد نشده اند تا اینکه در سال ۱۹۹۷، در مى سى سى پى آمریکا،موفق به تولید این گوساله شدند.
دو سال و اندى پیش، به مؤسسه معبد واقع در اورشلیم که مسئولیت اجراى پروژه ساخت معبد سلیمان را برعهده دارد، اطلاع داده شد که بالاخره گوساله مورد نظر در اسراییل به دنیا آمده است.
روز جمعه، پنجم آوریل ۲۰۰۲ خاخام مناخیم مک اور و خاخام چیم ریچمن از طرف مؤسسه معبد، به مزرعه محل پرورش گوساله سفر کرده و پس از انجام معاینات، مشخصات گوساله را تأیید کردند.
اکنون این گوساله با تدابیر ویژه اى نگهدارى مى شود و چند ماه دیگر به سن ۳ سالگى مى رسد. بر پایه عقیده یهود، به دنیا آمدن این گوساله سرخ موى و در پى آن ساخت دوباره معبد سلیمان، حاکى از نزدیکى عصر مسیحا است. براساس این عقیده، مسیحا در پى ساخته شدن معبد ظهور مى کندو پایه هاى حکومت خود را در اورشلیم قرار مى دهد، یهودیان از اقصى نقاط جهان به اسراییل آمده و حکومت جهانى یهود را پدید مى آورند.
ریچارد لندز۱۳، استاد تاریخ دانشگاه بوستن و مدیر مرکز مطالعات هزاره شناسى ۱۴،در امریکا، مى گوید:
«به دنیاآمدن این گوساله، درست همان چیزى است که مردم انتظار آن را مى کشیدند. ما مى توانیم جنگ آخرالزمان را به راه بیاندازیم. اگر خاخامهاى متعصب ارتدوکس یهودى، مشخصات این گوساله را تأیید کنند، تمام یهودیان اسراییل آن را به فال نیک گرفته و نشانه اى از آغاز عصر جدیدمى شمارند.
به هر حال اگر این گوساله قربانى شود، مسلمین آماده جهاد مى شوند پس بهتر است به جنگ بیاندیشیم.
به طور حتم پیدا شدن این گوساله، ماشه انفجار مسجدالاقصى است. این همان چیزى است که نیروهاى اطلاعاتى اسراییل به آن حساس اند.هرچند که موضوع درگیرى با اعراب ذهن آنان را مشغول ساخته است.
گروههاى رادیکال صهیونیست میتوانند این مأموریت را به انجام رسانند و این امکان وجود دارد که برخى تندروهاى یهودى در ارتش اسراییل به کمک آنان بشتابند.»
بیش از نیم قرن است که پروژه اکتشاف بقایاى معبد سلیمان در طبقه زیرین مسجدالاقصى در حال انجام است و تونلهاى متعدد کنده شده در زیر مسجد، پى را به طور کامل سست کرده، تا در اولین زلزله خفیفى که در اورشلیم رخ مى دهد مسجدالاقصى فرو ریزد. در صورت نابودى مسجدالاقصى تمامى تاریخ اسلام در این منطقه به فراموشى سپرده مى شود. سیاست کلى دولت اسراییل نیز بر همین منوال است. در سال ۱۹۶۸، فردى یهودى، مسجدالاقصى را به آتش کشید، اما این ماجرا را به بهانه دیوانگى وى، مختومه اعلام کردند.
همچنین در ۲۸ ژوئیه سال ۱۹۸۱، به ایستگاه آتش نشانى دیوار غربى در قدس دستور داده شد تا ۲ واحد ماشین آتش نشانى را به دیوار غربى قدس اعزام کنند. یهودا مایر گتز۱۵، خاخام دیوار غربى، که دستور اعزام این دو واحد ماشین آتش نشانى را داده بود وقتى متوجه شد که آتش نشانهاعرب هستند، براى جلوگیرى از افشاى زود هنگام طرح حفارى در زیر پى مسجد سخره به منظور یافتن اشیاء و بقایاى معبد، فوراً دستور بازگشت دوواحد ماشین آتش نشانى را صادر مى کند.
آنان تصمیم داشتند به منظور تضعیف پى و فرو ریختن مسجد، صدها متر مکعب آب را به درون تونل عظیم ساخته شده، پمپ کنند.
گتز از طرف وزارت امور مذهبى اسراییل به طور محرمانه مأموریت یافته بود که در زیر مسجد به حفر تونل بپردازد.
گتز، براى چند هفته توانست، از افشاى این توطئه جلوگیرى کند، اما قسمتى از تونل ناگهان فرو ریخت و هنگامى که خاخامهاى گل آلود در حال خروج از تونل بودند، مسلمانان از نقشه آنان باخبر شدند و دهها نفر از مسلمانان در جلوى دهانه تونل تجمع کردند.
این خبر به طور گسترده اى در رسانه ها منتشر شد و مناخیم بگین نخست وزیر وقت اسرائیل، یوسف برگ رئیس پلیس، دستور بسته شدن ورودى تونل را صادر کردند.
در حال حاضر نیز گروههاى تندروى یهودى، که خود را پاسداران معبد سلیمان می نامند و عقیده دارند مسجدالاقصى بر ویرانه هاى معبدسلیمان ساخته شده، بارها براى ویرانى این مسجد اقدام کرده اند.
از سوى دیگر جریان مسیحیان صهیونیست که در آمریکا شکل گرفته است، عقیده دارند ویرانى مسجدالاقصى و ساخت معبد سوم سلیمان به جاى این مسجد، شرط ظهور حضرت مسیح(ع) است و بدون ساخت معبد سوم سلیمان، مسیح هرگز ظهور نخواهد کرد.
این جریان به ویژه گروههاى تندرو صهیونیستى وابسته به آن اعتقاد دارند که خرابه هاى معبد نخست و دوم معبد سلیمان در زیر مسجدالاقصى است و براى ساخت دوباره این معبد راهى جز ویرانى مسجدالاقصى وجود ندارد.
با توجه به همین اعتقاد، پیروان این جریان، مبالغ هنگفتى را در اختیار سازمانهاى افراطى صهیونیستى مانند «عطیرات کوهانیم» که تخریب مسجدالاقصى و یهودى کردن قدس از اهداف اعلام شده آنان است، قرار می دهند.
ماه گذشته نیز، رئیس جمهور اسراییل، موشه سودا کاتزاو۱۷، از نخست وزیر واتیکان، کاردینال آنجلو سودانو، خواست با توجه به اینکه عملیات ساخت معبد به زودى آغاز مى شود، فهرست گنجینه هاى معبد را که در اختیار واتیکان است، را طى دیدار قریب الوقوع رئیس جمهور اسراییل از واتیکان، ارائه کنند.
رئیس جمهور اسراییل از واتیکان خواسته است که در این مورد حساس با اسراییل همکارى کنند.
اهمیت اصلى این درخواست به شمعدان طلاى خالص معبد مربوط مى شود که در حال حاضر به همراه دیگر اشیاء معبد، توسط دومنها در سال ۷۰ بعد از میلاد غارت شد و اکنون این اشیاء در اختیار واتیکان قرار دارد.
پس از ویرانى معبد دوم سلیمان و سقوط پادشاهى اسراییل، پادشاه روم، تیتوس به میمنت این پیروزى، طاق نصرتى در روم ساخت که تصویر شمعدان طلا و دیگر اشیاء معبد سلیمان بر روى آن حک شده است.
براساس گزارش منابع اطلاعاتى موساد، این اشیاء هم اکنون در اختیار پاپ است.
در طى سالیان گذشته یهودیان همواره از واتیکان خواسته بودند که این اشیاء را به آنان بازگردانند، اما پاپ تا کنون با آن موافقت نکرده است.
ولى اکنون اولین بارى است که دولت اسراییل درخواستى دیپلماتیک مبنى بر بازگرداندن اشیاء معبد را به واتیکان تسلیم کرده است.
همچنین منابع اسراییلى اعلام کرده اند که مخالفت پاپ در بازگرداندن این اشیاء تأثیرى بر ساخت معبد ندارد و معبد به زودى در پى تخریب مسجدالاقصى ساخته خواهد شد و حکومت جهانى یهود به زودى محقق خواهد شد.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.