سیره علمی امام علی (ع) ۱۳۹۲/۰۳/۰۷ - ۵۴۷ بازدید

حدیثی وجود دارد (اصول کافى ج ۱ ص ۲۶۹ ) که درباره محدث بودن امیرالمؤمنین و چند شخصیت بزرگ تاریخی است. آیا این حدیث صحیح است؟ محدث بودن به چه معناست و چه افرادی به این مرتبه می‌رسند؟

محدث به فتح و تشدید دال به معنای کسی است که با او سخن گفته می شود و مقصود از آن در روایات مورد سوال کسی است که ملک با او سخن می گوید روایت مورد سوال موثق است و با توجه به این که روایات متعددی به این مضمون داریم روایت صحیح است و معتبر در صفحه بعد روایت مورد سوال در کافی بابی در باره محدث بودن ائمه عنوان شده و معنای محدث هم در همین روایات آمده از جمله روایت ذیل حمران بن اعین گوید: امام باقر علیه السلام فرمود: همانا على علیه السلام محدث بود، حمران گوید: من نزد رفقایم رفتم و گفتم: خبر شگفتى براى شما آورده ام، گفتند: چه خبر؟ گفتم از امام باقر علیه السلام شنیدم که میفرمود: همانا على علیه السلام محدث بود، گفتند: تا از او نپرسى کى باو حدیث مى گوید، کارى نکرده اى، من بسوى امام مراجعت کردم و عرضکردم: آنچه بمن خبر دادید برفقایم بازگو کردم، آنها گفتند: تا از او نپرسى کى باو حدیث میگوید، کارى نکرده اى، بمن فرمود: فرشته اى با او حدیث میگوید، عرضکردم: میفرمائید: على پیغمبر است، امام با دست این چنین اشاره کرد (یعنى نه) و فرمود: بلکه مانند همدم سلیمان یا همدم موسى یا ذو القرنین است، مگر بشما خبر نرسیده که خودش فرمود: در میان شما هم مانند او هست . در پاسخ به بخش آخر سوال به نظر می رسد محدث  با توجه به مواردی که در روایات از آنان به عنوان محدث یاد شده است جایگاه اوصیای پیامبران است هر چند در برخی روایات بر مومنین کامل همچون سلمان که به درجات بالای از ایمان رسیده بود نیز اطلاق محدث شده است .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.