شافعی و اهل بیت(ع) ۱۳۸۷/۰۳/۲۲ - ۲۰۷۷ بازدید

شافعی و تشیع چه شباهت هایی با هم دارند؟ آیا شافعی ها دست باز نماز می خوانند؟

علاقه و محبت شافعی به خاندان رسالت از نظر تاریخی امری مسلم و و قطعی است و اشعار زیادی از او نقل شده است که بر این ارادت و محبت دلالت دارد. در اشعاری مطالبی به این مضمون می گوید: اگر رافضی ( شیعه ) بودن عیب و اشکالی دارد و نشانگر کفر و شرک است به همه بگویید که من رافضی و شیعه هستم. در ابیاتی دیگر چنین می گوید: آل النبی ذریعتی و هم الیه وسیلتی آل پیامبر وسیله و دستاویز من هستند و در روز قیامت به برکت و کمک آنها امید نجات از عذاب را دارم. در اشعاری دیگر می گوید: یا اهل بیت رسول الله حبکم
فرض علی الرحمان فی القرآن انزله
کفاکم من عظیم القدر انکم
من لا یصلی علیکم لا صلاه له
یعنی: ای خاندان پیامبر! محبت شما از طرف خداوند واجب شده است و آن را در قرآن واجب کرده است. برای بیان عظمت و مقام شما این کافی است که که هر کس در نماز ( در تشهد نماز صلوات بر شما واجب است و بدون آن نماز باطل است) بر شما درود نفرستد نمازش باطل است .
این سخنان از شافعی که در هر صورت از اهل بیت رسالت فاصله دارد و پیرو آنها نمی باشد وظیفه ما را در پیروی و اطاعت از اهل بیت و تعظیم و بزرگداشت آنها بیشتر می کند و یاد آور می شود که قدردان این نعمت بزرگ الهی باشیم و در عمل و روش و برنامه زندگی آنها را الگو قرار دهیم و از آنها فاصله نگیریم. یاداوری می شود که شافعی ها دست بسته نماز خواندن را واجب نمی دانند و در بعض احکام فقهی هم به شیعه نزدیک هستند.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.