شاه کلید زندگی و معنویت ۱۳۹۸/۰۴/۲۴ - ۱۵۲۲ بازدید

چگونه شاه کلید زندگیمان را پیدا کنیم و به درجات بالای معنویت برسیم؟

. شاه کلید رسیدن به درجات معنوی برای انسان تزکیه و تعالی قلب او است. سعی کنید قلب معنوی خود را بشناسید و آنرا روی میز کار خود قرار دهید و هم کاملا بشناسید آنرا و هم نیروهایی که رویش تاثیر می گذارند را شناسایی کنید و هم روش تزکیه و پاکسازی آنرا بیاموزید و هم عملا عزم و اراده خود را برای خودسازی و سلوک قلبی تقویت نمایید تا به فضل خدا به خواسته های معنوی خود برسید.هشت گام سلوک قرآنی:
خودسازی و سلوک قرآنی هشت گام اساسی دارد که سالک با طی کردن موفق آن به نهایت کمال و قرب الهی خواهد رسید.
این مراحل عبارتند از:
1- یقظه و بیداری: همانگونه که تمامی عالمان اخلاق و عرفان به آن تاکید کرده اند، اولین مرحله و نخستین گام خودسازی و سلوک قرآنی، بیدار شدن از خواب غفلت است؛ تا این مهم برای سالک راه خدا اتفاق نیافتد، خودسازی و سلوک اتفاق نمی افتد و انسان در مسیر صحیح زندگی و شکوفایی قرار نخواهد گرفت.
2- سلوک فکری: در این مرحله سالک سعی می کند افکار و عقاید خود را بر اساس حقیقت بنا کند و با شناخت حق و باطل در حوزه های مختلف علوم عقلی و دینی و اخلاقی به حکمت برسد و عقلانیت خود را با اندیشه و حکمت دینی محکم بنا نماید و افکار باطل را از ذهن و دل خویش براند. این کار همان جستجوی حقیقت است که با علم آموزی و مطالعه و تحقیق و تفکر و پژوهش و پاسخ یابی سوالات اساسی زندگی انجام می شود.
3- سلوک ایمانی: در این مرحله سالک بعد از سلوک نظری و رسیدن به آگاهی و بصیرت دینی، قلب خود را برای سلوک عملی آماده سازد و این آمادگی با سلوک ایمانی بدست می آید. ایمان باور قلبی و یقینی است و در این مرحله لازم است سالک اعتقادات و باورهای دینی را به قلب خود برساند و به باورمندی مطمئن قلبی تبدیل نماید و به یقین برسد.
سالک راه خدا باید به این باور یقینی برسد که راه حق و صراط مستقیم الهی که همان راه توحید و بندگی خدا است، از حقانیت یقینی برخوردار است و تضمین کننده سعادت دنیا و آخرت او است و راه های باطل و شرک آلود، چیزی جز گمراهی و سوء عاقبت برای انسان به ارمغان نمی آورد، تا بتواند سختی های سلوک را تحمل نماید و به سرمنزل مقصود برسد.
4- سلوک فردی: یکی از مراحل سلوک قرآنی، سلوک فردی است که به رذایل و فضایل اخلاق فردی و جنبه های ظاهری زندگی انسان در این دنیا می پردازد و عمده ترین هدف آن تامین سلامت بدنی و نشاط روحی انسان است. در این مرحله موانعی وجود دارد که باید مرتفع شود و نیازهایی که لازم است تامین گردد تا سالک در مراحل دیگر سلوک به موفقیت برسد.
5- سلوک عبادی: سلوک عبادی خودش دو مرحله اساسی دارد که عبارتند از:
اول. آزادی معنوی: در مرحله اول آن سالک باید خود را از بند بندگی هر چه غیر خدا است آزاد سازد و به صفت حریت و آزادگی برسد. در این مقام سعی می کند با تزکیه نفس و مراقبه خود را از قید و بندهای مادی و دنیوی و عادت های نفسانی را برهاند و تمام خدایان دروغین و باطل بیرونی و درونی خود را بشکند و خانه دل را برای بندگی خالصانه خداوند پاک و آماده سازد.
دوم. اطاعت و بندگی: در این مرحله سالک می کوشد تا با انجام وظایف عبادی و واجبات دینی و ترک محرمات و گناهان، خدای متعال را از خویش راضی سازد و به قرب فرایض برسد.
6- سلوک اخلاقی: در این مرحله سالک اخلاق اجتماعی و حسن معاشرت و دوستی با بندگان خدا و اخوت دینی را تمرین می کند و خود را به صفات و ملکات اخلاقی نیک می آراید و از صفات و ملکات بد تخلیه می نماید.
7- سلوک اجتماعی: در این مرحله سالک سعی دارد تا در جامعه حضور فعال داشته باشد، به کمک همنوعان خود بشتابد، در ساخت و ساز جامعه توحیدی مشارکت نماید، در تعاون و همکاری های اجتماعی سهم داشته باشد، عدالت طلبی را در دستور کار خود قرار دهد و با ظلم و ستم در هر حوزه ای بی امان بستیزد و در این مبارزه و مجاهده کاملا پیرو رهبری و امام به حق جامعه باشد و او را یاری نماید تا در سلوک اجتماعی خود نیز به نهایت رشد برسد.
8- سلوک عرفانی: بعد از تکمیل مراحل سلوک عقلانی و کسب رضایت الهی و طی کردن سلوک عبادی واجب، بر سالک راه خدا فرض است که همت خود را بالاتر ببرد و وارد سلوک عرفانی گردد و حتی از اعمال مکروهی که خدا دوست ندارد نیز، اجتناب نماید و با کارهای مستحب و عبادت و ریاضت در جلب محبت خداوند بکوشد تا به مقام محبت برسد و به قرب نوافل که نهایت کمال انسان است نایل گردد.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.