شب اول قبر ۱۳۹۲/۴/۱۵

براساس آیات و روایات، روح انسان پس از مرگ و انقطاع از بدن مادى، خود را با بدن برزخى و قالب مثالى مى یابد . بدن مثالى، شباهت بسیارى به بدن دنیوى انسان دارد ؛ ولى در عین حال بدنى است که با نظام و قوانین عالم برزخ سازگار است و با بدن مادى دنیوى، تفاوت هایى دارد V}نگا: عروج روح، ص ۵۲ و ۵۹ .{V . افزون بر اینکه در بیشتر موارد، مقصود از واژه «قبر»، در واقع «برزخ» است ؛ چنان که در روایت آمده: H}«ان القبر روضة من ریاض الجنة او حفرة من حفرالنار»{H؛ V}بحارالانوار، ج ۶، ص ۱۵۹، ح ۱۹ .{V ؛ «قبر یا باغى از باغ هاى بهشت و یا جایگاه پستى از جایگاه هاى آتش است» .
براساس آیات و روایات، روح انسان پس از مرگ و انقطاع از بدن مادى، خود را با بدن برزخى و قالب مثالى مى یابد . بدن مثالى، شباهت بسیارى به بدن دنیوى انسان دارد ؛ ولى در عین حال بدنى است که با نظام و قوانین عالم برزخ سازگار است و با بدن مادى دنیوى، تفاوت هایى دارد نگا: عروج روح، ص ۵۲ و ۵۹ . . افزون بر اینکه در بیشتر موارد، مقصود از واژه «قبر»، در واقع «برزخ» است ؛ چنان که در روایت آمده: «ان القبر روضة من ریاض الجنة او حفرة من حفرالنار»؛ بحارالانوار، ج ۶، ص ۱۵۹، ح ۱۹ . ؛ «قبر یا باغى از باغ هاى بهشت و یا جایگاه پستى از جایگاه هاى آتش است» .
البته قبر برزخى و قبر خاکى، ارتباط خاصى با هم دارند ؛ ولى باید توجه داشت که عمده مسائل شب اول قبر و پس از آن، مرتبط با عالم برزخ است، نه قبر خاکى نگا: عروج روح، ج ۷، ص ۶۹ و ۱۱۴ . .
بنابراین هم عذاب قبر و فشار آن و هم شادى ها و فراخى هاى آن، مرتبط با عالم برزخ بوده و با قالب بدن برزخى، صورت مى گیرد و قبر خاکى در این موارد، خصوصیتى ندارد . از این رو اگر مرده اى را بسوزانند، یا به دریا بیندازند و یا آن را مومیایى کرده و در محفظه هاى خاصى نگه دارند ؛ باز هم مسائل شب اول قبر (فشار، سؤال، مکافات و ... ) براى آنان خواهد بود و شب اول قبر آنها، همان شبى است که این بدن ها به دریا انداخته شد، یا طعمه حریق گشته و یا خوراک حیوانى قرار گرفته است . شب اول قبر شهیدانى که پس از مدت مدیدى، اجساد مقدس و مطهر آنان یافت مى شود ؛ همان شبى است که در بیابان ها مانده اند . حضرت امیرعلیه السلام مى فرماید: «فروگذار نمى شود احدى از مردم که در شرق و غرب زمین و دریا و صحرا هستند ؛ مگر آنکه فرشته هاى سؤال کننده، به ملاقات آنان خواهند رفت»؛ علم الهدى، معاد و عدل، ص ۱۰۰ .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.