شب حجله، شب زفاف -شب زفاف ۱۳۹۰/۰۳/۰۵ - ۳۴۶۰۳ بازدید

شب حجله چه شبی است؟

پرسشگر گرامی ارتباط شما با این نهاد گویای این مطلب است که ما مخاطب جوانی هستیم که در پی تطبیق رفتارهای خود با دین، افزایش آگاهیهای دینی است. به این ارتباط، افتخار می کنیم و خدا را سپاس می گوییم.
شب زفاف(حجله مکان است ) شبی است که اولین آمیزش کامل دختر و پسر (زن و شوهر) انجام می شود که غالبا در شب عروسی اتفاق می افتد
برای شب زفاف در منابع اسلامی آداب فراوانی ذکر شده است. در اهمیت شب زفاف همین بس که در روایت آمده مؤمن با ازدواج و عروسی کردن نیمی از ایمانش تکمیل می شود. در این شب دعا مستجاب است و فرشتگان برای عروس و داماد رحمت خدا را نازل می کنند.
از آموزه های دینی به دست می آید، همبستر شدن زن و شوهر و ارضای غریزه جنسی از این راه عبادت محسوب می شود و حتی در روایتی آمده است اگر کسی عمل نزدیکی با همسرش را همراه با آداب و رسوم آن زود به زود انجام دهد به یکی از سنت های پیامبران(ص) عمل کرده است.
نکته ای در اینجا باید بر آن تأکید کرد این است که در انسان برخلاف سایر جانداران، کیفیت همبستر شدن با همسر و انجام رفتار جنسی غریزی نیست و بلکه آموختنی است و باید روش صحیح آن را یاد گرفت، گرچه اصل وجود غریزه جنسی غریزی و فطری است. به همین دلیل یکی از اموزه های ضروری برای هر پسر و دختر جوان که تصمیم دارند ازدواج کنند این است که دانستنی های لازم برای این کار را یاد بگیرند. این دانستنی ها شامل: مقدمات همبستر شدن، شناخت نیازهای عاطفی یکدیگر در هنگام آمیزش و رعایت آن، شناخت راه های مختلف همبستر شدن، آگاهی از راه های جلوگیری از بارداری، تنظیم خانواده، آگاهی از احکام شرعی آن اعم از زمان و مکان آمیزش و مسائل دیگر آن مثل غسل و امثال آن، رعایت بهداشت ظاهری مثل مسواک زدن، خوشبو بودن و امثال آن، آگاهی از نکات بهداشتی آمیزش و رعایت آن، آگاهی ضمنی از اختلال های جنسی که در صورت وقوع، سریعا برای معالجه اقدام کنند و صدها نکته ریز و درشت که بیان آنها در این نامه مقدرو نیست و برای فراگیری آن لازم است به کتاب های مفیدی که در این زمینه تألیف شده مراجعه کنید و یا بعد از ازدواج و نزدیک شدن زمان عروسی تان راهنمائی بیشتری از ما بخواهید. اما به طور اجمال می توان در مورد شب زفاف به نکات زیر اشاره کرد:
آداب شب زفاف:
1- ابتدا عروس و داماد وضو بگیرد.
2- تکبیر در شب زفاف؛ برخلاف مراسم جاهلیت - که متأسفانه عده اى در عصر ما به بعضى از آنها گرفتاراند و شب زفاف را به بى عفتى و بى غیرتى تبدیل مى سازند - در اسلام محمدى(ص)، نخستین حرکت سازنده آن، با شعار «تکبیر» آغاز مى گردد و آن، فلسفه و سرچشمه بسیار عالى تاریخى دارد. گفتن تکبیر به گفتن الله اکبر تحقق پیدا نکند و زمان هنگام ورود به اتاق حجله و قبل از شروع آمیزش جنسی است.
3- خواندن دو رکعت نماز پس از گرفتن وضو، با حال خضوع و خشوع و دعاى ذیل که بسیار در سرنوشت عروس و داماد مؤثر است: «اللهم ارزقنى الفتها و ودّها و رضاها بى و ارضنى بها و اجمع بیننا باحسن اجتماعٍ و انس ائتلاف فانّک تحب الحلال و تکره الحرام؛ خدایا الفت و مودت و رضایت زن را نسبت به من و رضایت مرا نسبت به او، بر من ارزانى دار و میان ما را به بهترین وجه مجتمع نما و نیکوترین الفت را به ما عطا کن، همانا تو حلال را دوست مى دارى و حرام را زشت مى شمارى».
4- خواندن دعا و نیایش، که بعد از خواندن نماز زفاف صورت مى گیرد.
5- دست داماد بر پیشانى عروس، پس از ورود عروس به اتاق زفاف، داماد دست خویش را در حالى که رو به قبله مى ایستد، بر پیشانى عروس مى گذارد و براى خود و عروس و اولاد آینده اش از وى، دعا مى کند. «اللهم بامانتک اخذتها و بکلماتک استحللت فرجها، فان قضیت لى منها ولدا فاجعله مسلما سویا و لاتجعله شرک شیطان؛ خدایا این زن را به امانت از تو گرفتم و با کلمات تو او را حلال کردم، اگر از این زن فرزندى براى من مقرر فرمودى او را پربرکت و پارسا قرار ده و براى شیطان در او بهره اى قرار مده».
برادر عزیز، راهی تا لذتبخش‌ترین لحظات مادی و معنوی، فاصله‌ای ندارید اگر دل در گرو عشقی آسمانی، ذهن در پناه آموزه‌های دین داشته باشید و بر مهارتهای خود در مورد زندگی بیفزایید.
منتظر مکاتبات بعدی شما هستیم.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
سلام خسته نباشید سندم ۴۵ است ۱۸ سال عروسی کرد اما مشکل زود انزالی دارم به دکتورمراجعه کردم تاحانتیجه نگرفتم لطفاً رهنمائ کنید تشکر
پرسمان
سلام علیکم، اگرچه مشخص نیست که شما برای درمان مشکل خویش به چه پزشکانی مراجعه کرده اید و نیز چه اقداماتی تاکنون برای حل و درمان مشکل انجام داده اید، اما خوشبختانه مشکل زودانزالی درمان دارد. علاوه بر رهکارهای روانشناختی، دارودرمانی و استفاده از قرص فولیکسیتن نیز یکی از راهکارهای درمان زودانزالی است و اثربخشی آن تأیید شده است؛ بنابراین شما نیز می توانید با مراجعه به درمانگران اختلالات جنسی و سکس تراپیست ها از راهکارهایی متعددی درمان زودانزالی استفاده کنید.
میهمان
من از درد شب اول خیلی میترسم چن روز پیش هم اقدام کردیم ب نزدیکی اما دردش خیلی زیاد بود و نذاشتم کاملا بره داخل وقتی دراورد خونی نبود اما چن دقیقه بعد چن قطره خون اومد پردم اسیب دیده؟
پرسمان
سلام علیکم، معمولاً در اولین آمیزش جنسی پارگی پرده بکارت اتفاق می افتد و این پارگی همراه با احساس کمی درد و خونریزی است؛ البته خونریزی پرده بکارت بستگی به نوع پرده و ضخامت آن دارد؛ در برخی از انواع پرده بکارت پارگی و آسیب دیدگی بدون درد و خونریزی می باشد. در مورد شما به نظر می رسد که پارگی پرده بکارت تحقق یافته است و شما در آمیزش های بعدی دچار درد نخواهید شد.
البته برای تسهیل در آمیزش و کاهش درد و اضطراب می توانید با معاشقه و برقراری روابط زناشویی خفیف و در کنار آن استفاده از ژل های مرطوب کننده، لیزکننده همچون ژل لیبروکانت و حتی اسپری های بی حس کننده همچون لیدوکایین ۲درصد خودتان را برای آمیزش و نزدیکی آماده کنید.
میهمان
با عرض سلام من ۲۳سالمه۲ساله که ازدواج کردم همسرم۲۵ساله است و برقراری رابطه را خیلی دوست دارد و خیلی زود زود این درخواست را میکند اما من بر خلاف اون دوست ندارم که این نزدیکی هر شب تکرار شود خود او هم از خستگی من ناراحت میشود اما نمیتواند جلو خودش و بگیره به دکتر هم مراجعه کردم دارو داد مدت طولانی استفاده کردم اما تاثیری نداشت لطفا اگه میتونید کمکمون کنید
پرسمان
سلام علیکم، اساساً افراط و تفریط در هر کاری ناپسند است. افراط در آمیزش و نزدیکی با همسر سبب کاهش انرژی و تخلیه زیاد انرژی بدن شده و ممکن است مشکلاتی را برای فرد به وجود آورد؛ به همین خاطر در منابع دینی و پزشکی از افراط در آمیزش و نزدیکی نهی شده است.
زیاده روی در انجام مقاربت می تواند آسیب ها و آثار بدی برای فرد و همچنین خانواده داشته باشد، که برخی صاحب نظران پزشکی قدیم و جدید در کتاب ها مقالات خود بدان اشاره کرده اند.
به هر حال، از آنجا که میزان رابطه جنسی شوهرتان مقداری زیاد است توصیه می شود در این خصوص با وی گفتگو کنید، آسیب ها و مضرات زیاده روی دراین باره را بیان کنید و سعی کنید با همکاری وی نیاز او را تعدیل کنید تا آسیبی متوجه وی نشود.
همچنین تغییر رژیم غذایی و تغییر سبک زندگی شوهرتان و کمک گرفتن از سکس تراپیست‌ها و درمانگران اختلالات جنسی باتجربه به شما در رهایی از این مشکل کمک خواهد کرد.
میهمان
گردش.خون.م.ضعف.است
پرسمان
سلام علیکم، این مسئله طبیعی نیست و نیاز به بررسی دارد؛ به همین خاطر این مسئله را بهتر است با پزشک متخصص داخلی در میان بگذارید و علت را از وی جویا شوید.
میهمان
مطالب خیلی مفید بودند وبهترین بهره رو از این مطالب من و همسرم بردیم اولین سایتی که به من معرفی شد سایت شما بود واز اومدن به این سایت اصلا پشیمون نیستم.باتشکر
میهمان
سلام من حدود ۵سال است که ناتوانی در برقراری همجنسی باهمسرم شدهام همسرم باعث سرد مزاجی هردو شدهاست به پزشکان مختلف مراجه کردهام اما ناتوانیم به قوت خود باقی متاسفانه اهمیت به به کار نمیدهد یا جدا میخوابد یا روسری جوارب وباپتو نزدکان که میشوم دست بقم باز میکنم من بایو چه کارکنم لطف کنی شما رانمایمنشوی تا از مرک هتمی نجات یابم باسپاس مرتضیی
پرسمان
سلام علیکم، با عرض سلام حضور پرسشگر گرامی، چون پاسخ و راهنمایی شما بستگی به پرسش و پاسخ حضوری دارد، من شماره تلفن مرکز مشاوره و پاسخگویی تلفنی را تقدیم می دارم که با آن تماس بگیرید و مشاوره ی شفاهی داشته باشید. ۰۹۶۲۲ مرکز پاسخگویی ملی
میهمان
سلام من خانم ۴۸ساله هستم شوهرم ۹سال است که مریض است از اول ازدواج ماهم خیلی مایل به نزدیکی نداشت دو ماه بعد ازدواج مارفت یک شهر دیگر کارمیکرد هرچندماه یک بار می آمد من هم سنم کم بود خیلی اززندگی زناشویی چیزی نمی فهمیدم اصلا من هیچ لذتی نمی بردم بهرحال بعداز یازده سال از ازدواج ماکه آنهم رفته بود مسافرت بعداز پنج ماه که آمد من برای اولین بار لذت زناشویی رافهمیدم من هم زن شهوتی نیستم شاید اگردرماه یادوماه یک بار میتونستیم رابطه داشته باشیم خیلی خوب بود متٱسفانه که نداریم وقتی هم که سالم بود شاید ماهی یک بار یاشایدهم دو ماه یک بار نزدیکی داشتیم تازه آنهم که نیم دقیقه طول نمیکشید،بهرحال حالا بعضی اوقات که ازکارتعطیلم یامسافرت میرویم وقتی برمیگردیم هتل یاکشورهای دیگرمیرویم زیاد تر تمایل پیدامیکنم،بعضی مواقع زیاد وبعضی موقع کمتر اذیت میشوم ، اینجا نزد دکترزنانم رفتم ،کفتم اگردارویی باشد که همین یک ماه دوماه بعد که فکرش بسراغم می آید را ازبین ببرد خانم دکترتبسمی تلخی کرد وگفت همه می آیند که غریزه شان زیاد شود شمااولین خانمی هستید که چنین درخواستی دارید متٱسفانه به من راهکار خود ارضایی راپیشنهاد کرد که من اصلاموافق نیستم بدن امانت خداوند است وغریزه هم که درهنگام رابطه زناشویی به وجود می آید آنهم ازطرف پروردگار است ،بهرحال سایت شمارادیدم گفتم باشمادرد دل کنم شایدراهکاری برایم محبت کنید ،باتشکروسپاس
پرسمان
سلام علیکم، کاملا طبیعی است که بین زن و مرد و یا بین زنها و مردها در میزان توانایی و میل جنسی تفاوت وجود داشته باشد که عوامل متعددی هم دارد و نباید این موضوع باعث مقایسه، دلسردی یا انحراف زوجین شود. آنچه که روشن است اینست که بعد از گذشت مدتی از ابتدای ازدواج، آنچه بیشتر از تعداد رابطه جنسی برای زن و شوهر اهمیت دارد کیفیت رابطه است. اگر زوجین مهارت لازم در ارضای نیاز جنسی و عاطفی را به خوبی دارا باشند احساس خوبی در این زمینه خواهند داشت و از کمتر شدن تعداد ارتباط گله نخواهند داشت. اقدامی که در این مورد می‌توانید انجام دهید و احتمال دارد مفید باشد این است اولا خودتان کمتر از غذاهای گرم (عسل و زنجبیل، جوانه گندم، موز و شیر موز، ماهی به همراه پیازچه، به طور کلی گوشت تازه حیوانات نر، سیب، انجیر و...) استفاده کنید تا تحریک کمتری را تجربه کنید، پس شما از نظر تغذیه می توانید تا حدودی با رعایت نکات ذیل تحریک جنسی خود را کاهش دهید. دوم تلاش کنید همسرتان از اینجور غذاها بیشتر استفاده کنند.
پس شما از نظر تغذیه می توانید تا حدودی تحریک جنسی خود را کاهش دهید. ورزش و کارهای فکری در کاهش امیال شهوانی بسیار مؤثرند. بر همین اساس است که پزشکان متخصص در این زمینه توصیه می کنند به ورزش ، سیاحت ، سوارکاری و خواندن کتابهای تاریخی بپردازند تا تخیلات شهوانی شان کاهش یابد.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.