شخصیت ابونواس ۱۳۹۰/۰۴/۱۵ - ۲۳۶۰ بازدید

اطلاعاتی از شخصیت ابونواس شاعر عرب و زهدیات ایشان چه اشعار زهدی این شاعر دارد و همچنین کتابی یا منابعی یا آدرس سایت و مقاله ای در این رابطه معرفی کنید ممنون میشوم

حسن بن هانی بن عبد الاول معروف به ابونواس شاعر شیعی مذهب و بزرگترین غزلسرای عصر عباسی بود . در اهواز متولدشد و در بغداد درگذشت . دوران جوانی او در بصره گذشت و در انجا تحصیل علم کرد . در عصر هارون الرشید که بغداد شهر عشق و شراب بود به بغداد رفت . در بغداد در باره خلیفه و بزرگان عباسی قصائد مدحی سرود و به خاطر این به دربار راه یافت . پس از بی رونق شدن بغداد به دمشق رفت و پس از ان به مصر سفر کرد . پس از مرگ هارون و روی کار آمدن امین دو باره به بغداد امد و شاعر مخصوص امین شد . در قتل امین مراثی سوزناکی سرود و این مراثی نمونه عالی شعر عربی روان عصر عباسی است . بعد از امین یکی دو سال بیشتر نماند و دراین سالها از دل و دماغ افتاد و به زهد و توبه روی آورد . در این فرصت کوتاه بود که مناجات معروف « یا رب ان عظمت ذنوبی کثره ....» را سرود و در سال دویست هجری قمری در بغداد درگذشت . ابونواس یادگاری از خود به جای نگذاشت و بدون نسل از دنیا رفت. مقام او در شعر جدید عربی مانند امرء القیس در شعر جاهلی است و هر دو موسس مکتب هستند . او با اینکه شاعر بزرگ عرب بود ولی قلبی ایرانی داشت و در اشعارعربی خود از کلمات رایج پهلوی استفاده می کرد . ( ر . ک . دائره المعارف تشیع , کلمه ابونواس ) ابونواس شاعر شیعی است و ابن شهر آشوب او را از شعرای اهلبیت به حساب آورده است. ( ر.ک. الکنی و الالقاب , شیخ عباس قمی , کلمه ابونواس )در باره امام رضا علیه السلام اشعار خوبی دارد و امام رضا علیه السلام او برای این اشعار مورد تفقد قرار داد . ( سفینه البحار ج 8 ص 360 کلمه نوس )
توجه داشته باشیم در آن عصر که امویان و عباسیان حاکم بودند شعرا در اظهار نظر واقعی خود در تنگنا بودند و نمی توانستند آشکارا با خلفای جور مخالفت کنند مگر شاعری که از جان گذشته باشد . در آن شرایط اگر شاعری یکصد بار خلیفه ای را مدح کند و یک بار امامان اهلبیت را مدح کند این یک بار بر آن یکصد بار برتری داشت و این نشان می داد که او از نظر اعتقادی شیعه علوی است .
آغابزرگ تهرانی در ذریعه در باره دیوان ابونواس مطالبی را آورده است و این را ذکر کرده که مفصلترین بحثها در باره ابونواس را نویسنده اعیان الشیعه در ج 24 آورده است . ( ذریعه , قسم اول از ج 9 ص 50 )
شیخ عباس قمی در منتهی الامال برخی از اشعار او در باره امام رضا علیه السلام را آورده است . ( ج 2 ص 461 فصل 2 چاپ هجرت )
از نظر برخی از بزرگان اعمال زشتی که به ابونواس نسبت داده شده درست نیست و ابونواس از این اعمال مبرا است . (الکنی و الالقاب ص 166 به نقل از ابوعلی در منتهی المقال )
اگر از این بیشتر می خواهید می توانید در شبکه اینترنت از سایتهای مختلف استفاده کنید . وارد گوگل شوید و کلمه ابونواس را بنویسید تا سایتهای گوناگون را مشاهده منید .

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید