شخصیت عایشه -جایگاه عایشه ۱۳۹۰/۰۶/۱۴ - ۸۶۹ بازدید

از نظر ما شیعه ها عایشه همسر پیامبر چه جایگاهی داره؟

دیدگاه شیعه درباره عایشه چندان مساعد نیست و این به دلیل رفتار و اعمالی است که از او در زمان پیامبر(ص) و بعد از ایشان به خصوص در زمان خلافت امیرالمؤمنین علی(ع) از او دیده شده است. جنگ او با امام زمان خود که به جنگ جمل معروف شد و باعث شد دهها هزار نفر از مسلمانان کشته شوند با اینکه پیامبر اکرم(ص) این هشدار را به عایشه داده بود یکی از بدترین موارد زندگی عایشه محسوب می شود. شیعیان با استناد به قرآن کریم و احادیث معتبری که حتی در کتب اهل سنت هم نقل شده است این موضوع را ثابت کرده اند. اما این موضوع هیچگاه سبب نشده که شیعیان وی را لعن کرده یا مورد بی احترامی علنی قرار دهند بلکه معتقدند که باید حساب کار وی را به خدا و رسولش سپرد و آنان بهترین قضاوت کننده در حق وی خواهند بود.
اما متاسفانه جدیدا وهابیون و برخی از اهل سنت تند رو بر سر این مسئله بسیار مانور داده وسعی می کنند اینطور القا کنند که شیعیان علنا عایشه را لعن می کنند و به وی ناسزا می گویند.
ما برای روشن شدن موضوع نظر برخی از بزرگان شیعه را خدمتتان عرض میکنیم تا واقعیت بهتر روشن شود :
مقام معظم رهبری:
اهانت به نمادهای برادران اهل سنت از جمله اتهام زنی به همسر پیامبر اسلام [عایشه] حرام است. این موضوع شامل زنان همه پیامبران و به ویژه سید الانبیاء پیامبر اعظم -حضرت محمد(ص) -می شود.

نظرعلامه طباطبایی (ره) :
فیلسوف و مفسر بزرگ جهان اسلام نظر خود را چنین آورده است: اینکه زنان رسول خدا (صلى الله علیه و آله و سلم ) مادران امتند، حکمى است شرعى و مخصوص به آن جناب ، و معنایش این است که همانطور که احترام مادر، بر هر مسلمان واجب ، و ازدواج با او حرام است ، همچنین احترام همسران رسول خدا (صلى الله علیه و آله و سلم ) بر همه آنان واجب ، و ازدواج با آنان بر همه حرام است ، و در آیات بعد به مساله حرمت نکاح با آنان تصریح نموده و مى فرماید و لا ان تنکحوا ازواجه من بعده ابدا.
پس تشبیه همسران رسول خدا (صلى الله علیه و آله و سلم ) به مادران ، تشبیه در بعضى از آثار مادرى است ، نه همه آنها، چون مادر به غیر از وجوب احترام و حرمت نکاح ، آثار دیگرى نیز دارد، از فرزند خود ارث مى برد، و فرزند از او ارث مى برد، و نظر کردن به روى او جائز است ، و با دخترانى که از شوهر دیگر دارد نمى شود ازدواج کرد، چون خواهر مادرى آدمى است ، و نیز پدر و مادر مادر، جد و جده آدمى است ، و برادرانش دایى ، و خواهرانش خاله انسان است ، ولى همسران رسول خدا (صلى الله علیه و آله و سلم ) به غیر از آن دو حکم ، احکام دیگر مادرى را ندارند.( تفسیر المیزان جلد۴۱۴/۱۶) نظر آیت الله مکارم شیرازی :
آیت الله مکارم در تفسیر خود می نویسد: حکم دوم در زمینه همسران پیامبر است که آنها به منزله مادر براى همه مؤ منان محسوب مى شوند، البته مادر معنوى و روحانى ، همانگونه که پیامبر (صلى اللّه علیه و آله و سلّم ) پدر روحانى و معنوى امت است .
این ارتباط و پیوند معنوى ، تنها تاثیرش مساله حفظ احترام و حرمت ازدواج با زنان پیامبر بود، چنانکه در آیات همین سوره ، حکم صریح تحریم ازدواج با آنها بعد از رحلت پیامبر (صلى اللّه علیه و آله و سلّم ) آمده است ، و گر نه از نظر مساله ارث و همچنین سایر محرمات نسبی وسببی، کمترین اثرى ندارد، یعنى مسلمانان حق داشتند، با دختران پیامبر ازدواج کنند، در حالى که هیچکس با دختر مادر خود نمى تواند ازدواج کند، و نیز مساله محرمیت و نگاه کردن به همسران پیامبر براى هیچکس جز محارم آنها مجاز نبود. (تفسیرنمونه ۲۰۴/۱۷) نظر بانو مجتهده امین :
بانو امین در این باره می فرماید: زنهاى پیغمبر اکرم صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم چون نسبت بپیمبر دارند بمنزله مادرهاى مؤمنین میباشند که بایستى آنها را از این جهت محترم شمارند و پس از پیغمبر صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم نظر زنا شویى بآنها نداشته باشند قوله تعالى وَ لا أَنْ تَنْکِحُوا أَزْواجَهُ مِنْ بَعْدِهِ أَبَداً.(مخزن العرفان فی تفسیر القرآن۱۹۵/۱۰) نظر سلطان الواعظین متکلم بزرگ شیعی :
سلطان الواعظین در مناظره خود با بزرگان اهل سنت شهر پیشاوردر پاسخ به عالم اهل سنت که شیعیان را به عدم احترام به زنان پیامبر متهم می کند به صورت کاملا قاطع می فرماید:اعتقاد شیعه برآن است که هر کس نسبت فحش و قذف به هر یک از زنان رسول خدا ولو عایشه و حفصه باشد کافر ملحد و ملعون است و خون و مالش حلال است، چه آنکه چنین نسبتی اهانت بزرگ به مقام مقدس پیامبر است. (شب های پیشاور ص ۱۷۷ ) با توجه به آرا و نظرات بزرگان شیعه به این نتیجه می رسیم که هیچ کدام از آنها به عایشه بی احترامی نکرده بلکه حتی بی احترامی به وی را نیز جایز نمی دانند هرچند دیدگاه کلی شیعه در مورد وی چندان مناسب نیست لذا باید کار وی را به خدا و رسولش سپرد تا آنان در مورد وی قضاوت کنند.

برای شناخت شخصیت عایشه به منابع ذیل مراجعه فرمایید:
۱- نقش عایشه در تاریخ اسلام، علامه عسگری
۲- تاریخ طبری جلد سوم، طبری
۳-عایشه ام المومنین، محلاتی
۴- صحیح بخاری جلد سوم، باب ازواج النبی
۵- زوجات النبى صلى الله علیه وآله نوشته: امیر مهنا الخیامى
۶-احادیث ام المومنین عایشه، علامه عسگری

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.