شخصیت عثمان ۱۳۹۶/۱۱/۱۵ - ۱۹۳۷ بازدید

عثمان فردی با تقوا بود و اهلبیت رسول اله را دوست میداشت و علی علیه اسلام نیز او را دوست میداشت و در محاصره خانه اش از او دفاع کردپس چرا ما با او مخالفیم؟

شما در اول سوال خود دو مساله را برای خودتان اثبات شده فرض نموده و برای مخالفت شیعه با عثمان بن عفوان دلیل خواستار شده اید...این دو فرضیه یکی باتقوا بودن عثمان است و دیگری دوست داشتن اهل بیت(ع).
اما در رابطه با فرضیه اول، کسیکه حق خلافت نداشته باشد و حق امام را غصب نماید و در مصرف بیت المال مسلمین رعایت انصاف را نداشته باشد... با تقوا می باشد؟
شخصیتی که بر خلاف نص قرآن و سنت پیامبر(ص) رفتار کند، در دین بدعت های متفاوتی وارد نمایدف چگونه و چه مقدار تقوا دارد؟
اما در رابطه با فرضیه دوم، (دوستی اهل بیت) ای کاش برای این فرضیه خود مثالی می آوردید... دوستی که حق دوست را غصب نماید... دوستی که دوستان اهل بیت را تبعید کند... دوستی که برای خلافت خود دشمنان اهل بیت را بر مناصب متفاوت بنشاند و... اینها نمونه های دوستی است؟؟
برای آشنایی شما با عملکرد این شخص در پایان مطلب منابعی جهت مطالعه معرفی خواهد شد، اما دفاع امام علی(ع) از عثمان در جهت کشته نشدن او نه بدلیل دوستی حضرت و محبت ایشان نسبت به عثمان است بلکه حضرت چنانکه از گفتار خود ایشان بر می آید به خاطر اینکه خلیفه کشی رسم نشود مانع شد و از کشته شدن عثمان نهی نمود.
منابع جهت مطالعه:
1. اجتهاد در مقابل نص، سید عبدالحسین شرف الدین عاملی، مترجم علی دوانی، قم،جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ، دفتر انتشارات اسلامی
2. نقد و بررسی شخصیت عثمان بن عفان ، موسی محمدرحیمی، پایان‌نامه، دانشگاه جامعه المصطفی العالمیه
3. الغدیر، علامه امینی

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.