شخصیت قبل از اسلام و عملکرد خلفا ۱۳۹۹/۰۸/۱۲ - ۳۳۰ بازدید

سلام وقت بخیرسوالی که داشتم اینه که ایا امثال ابوبکر وعمر و... ادم های خوبی بودن قبل از رحلت پیامبر؟
وقتی بررسی میکنیم میبینیم این افراد خطاهایی در زمان حیات پیامبر هم داشتن ،پس چطور انقدر ب پیامبر نزدیک بودن؟

قبل از اسلام گزارشی از رفتارشخصی افراد بجز کلیات و نسب آنها که در کدام قبیله بودند چیز خاص و ویژه‌ای در منابع معتبر نیامده اما خوبی یا بدی آدم ها نسبی است . فردی نسبت به فرد دیگر یا افراد دیگر از یک جهت ممکن است خوب باشد و از یک جهت بد .ما با انسان های معمولی جامعه سرو کار داریم نه با انسانهای معصوم . خلفا و اصحاب معصوم نبودند ، بلکه انسانهایی بودند با عملکردهای پر از خطا و یا عدم خطا .این افراد جزو اصحاب و یاران پیامبر(ص) بودند و پیامبر(ص) هم با یک سعه صدر ستودنی با انسانهای معمولی کار می‌کند و سرو کار دارد .اتفاقا رسالت عظیم پیامبر(ص) برای هدایت و به کمال رساندن همین انسانهای معمولی است .
این افراد در حلقه اطرافیان پیامبر(ص) بودند اما معصوم و حتی عادل هم نبودند (با توجه به دقت نظر و تفاوت معنای عدالت در شیعه و سنی ) حتی با اندرونی پیامبر(ص) ارتباط داشتند و پیامبر(ص) با دختران آنها و بنا بر نقل برخی از منابع آنها با دختر خوانده های پیامبر(ص) ( فرزندان خدیجه و یا فرزندان خواهر خدیجه ) ازدواج کرده بودند .
چنین روابطی معمول بوده و در اسلام هم منع نشده است . فراتر از اینها پیامبر(ص) با افرادی همانند ابولهب و ابوجهل ( دشمنان سرسخت اسلام و پیامبر) هم رابطه فامیلی و روابط فامیلی داشت.
در اسلام نسب و سبب امتیاز نیست . در اسلام ایمان و تقوا فضیلت است .
این افراد هم در زمان پیامبر(ص) و هم پس از پیامبر(ص) دارای لغزش هایی بخصوص نسبت به امامت و ولایت امیرمومنان(ع) و مصایب اهل بیت و فاطمه زهرا(س) داشته اند که در منابع تاریخی ثبت و ضبط است .
بهترین کتاب در بیان عملکرد سیاسی اجتماعی خلفا کتاب نهج البلاغه امیرالمومنین علی(ع) است .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.