شرایط استخاره و تکرار استخاره ۱۳۹۲/۰۴/۲۹ - ۴۰۵۳ بازدید

شرایط استخاره گرفتن چجوره؟چه مدت میتوان دوباره استخاره راتکرارکرد؟

در پاسخ به توضیح زیر توجه کنید .
۱.استخاره در لغت به معناى طلب خیرنمودن از خداوند است؛ یعنى، آن که آدمى در هر کارى از خداوند طلب خیر کند (دعا). معناى دیگر استخاره، نوعى قرعه زدن براى رفع تحیر است که البته همراه با دعا و خواست از خداوند است. این کار ممکن است به وسیله تسبیح و یاقرآن انجام گیرد.
۲.استخاره در موردى است که انسان دچار تردید شده باشد. قبل از استخاره باید همه مقدمات و شرائط لازم را بر هر کارى فراهم ساخت از قبیل مطالعه و فکر، مشورت با اهل فن و افراد مجرب، اگر اقدامات فکرى و فیزیکى دیگرى از قبیل بررسى و تحقیق لازم باشد باید به انجام رسانید بعد از همه اینها چنانچه باز دچار تردید است نوبت به استخاره مى رسد. ولى اگر موضوعى را عقل مورد تأکید قرار داده و قرائن و شواهد همه به خوبى و صحت آن کار گواهى مى دهند در چنین مواردى نباید به استخاره دست زد .
۳. شرایط استخاره
متحیّر و مردّد بودن در کار؛ یعنى، آن که اگر آدمى با تعقل و مشورت به ترجیح یکى از دو طرف رسید، دیگر جایى براى استخاره باقى نمى ماند؛ ولى اگر با وجود اندیشه و مشورت به نتیجه اى نرسید، در این صورت مى تواند استخاره کند. در مورد عمل به استخاره، عمل به مقتضاى استخاره واجب نیست، ولى بهتر است با آن مخالفت نشود.
۴. در استخاره با قرآن باید به تفسیر و معانى آیات تسلّط داشته باشید و به خوب و بدى که بالاى صفحات قرآن نوشته شده اعتمادى نیست .
۵. تکرار استخاره در موردی است که شرایط و موضوع استخاره اول تغییر کرده باشد به طوری که باز جای شک و تردید و تحیر باقی باشد .
۶. استخاره داراى اقسامى است که براى آگاهى بیشتر به حاشیه مفاتیح الجنان مرحوم حاج شیخ عباس قمى(ره) رجوع کنید. براى آگاهى بیشتر ر.ک: ۱- بحارالانوار، ج ۹۱، ص ۲۳۳ ۲- کند و کاوى درباره استخاره طریقه دار
(لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، کد: ۳/۲۰۰۵۲۴ )
 

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
سلام و خسته نباشید ببخشید من دختری ۱۶ ساله هستم و مدتی پیش در باشگاه با مربیه باشگاه بحث کردم و دعوامون شد بعده اون از خیلیا سوال کردم که ایا باز ب اون باشگاه برم یا ن ی عده گفتن برو و معذرت حواهی کن و ی عده گفتند برو و اصلا ب ایشون محل نده و کاره خودتو کن خیلی تو دوراهی بودم امشب استخاره قرانی برا اولین بار گرفتم و جوابه اون بین بد و بدتر شد ایا میخوام بدونم اگه من بخام برم حکمتی هست؟یا گناه میکنم ک رو استخاره عمل نکنم لطفا راهنماییم کنین من دوست دارم ک برم اما استخاره وقتی نه اورد کارمو سخت تر کرد
پرسمان
طبق فتوای مشهور مراجع، عمل نکردن به استخاره اشکالی ندارد هر چند بهتر است عمل شود. در هر حال، اگر قصد عمل نکردن به استخاره را دارید مدتی صبر کنید بعد از صدقه دادن، هر جور خواستید عمل کنید.
میهمان
با سلام . ببخشید با استخاره میشه از نتیجه عمل با خبر شد؟
پرسمان
خیر، استخاره تنها برای رفع تحیّر در مواردی است که شرایط استخاره وجود داشته باشد. استخارة مصطلح، در جایی معنا دارد که انسان ابتدا جوانب مسئله را از جهت عقلی و شرعی سنجیده باشد وکارش، مانع عقلی و شرعی نداشته باشد و با اهلش هم مشورت کرده، اما هنوز به نتیجه نرسیده است و در سر دو راهی گیر کرده، متحیر باشد. اینجاست که استخاره معنا پیدا می‌کند و صحیح خواهد بود.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.