شرایط شفاعت شونده ۱۳۹۱/۲/۲۵ - ۲۰ بازدید

کسی لیاقت شفاعت شدن را دارد که علاوه بر اذن الهی , ایمان راستینی به خدا وانبیاء الهی و روز رستاخیز و آنچه خدا بر پیامبرانش نازل فرموده و از جمله حقانیت شفاعت داشته باشد و این ایمان را تا آخر عمر حفظ کند و مورد رضایت الهی باشند چنان که قرآن کریم فرموده است : و لا یشفعون الا لمن ارتضی .V} ( انـبیاء / ۲۸ ){V شفاعت نمی کنند جز برای کسی که خدا او را پسندیده باشد و درآیاتی از قرآن است کـه وقـتـی کـافران و مشرکان سئوال شوند که چرا در دوزخ گرفتارشدید؟ گویند : فما لنا من شافعین .
کسی لیاقت شفاعت شدن را دارد که علاوه بر اذن الهی , ایمان راستینی به خدا وانبیاء الهی و روز رستاخیز و آنچه خدا بر پیامبرانش نازل فرموده و از جمله حقانیت شفاعت داشته باشد و این ایمان را تا آخر عمر حفظ کند و مورد رضایت الهی باشند چنان که قرآن کریم فرموده است : و لا یشفعون الا لمن ارتضی . ( انـبیاء / ۲۸ ) شفاعت نمی کنند جز برای کسی که خدا او را پسندیده باشد و درآیاتی از قرآن است کـه وقـتـی کـافران و مشرکان سئوال شوند که چرا در دوزخ گرفتارشدید؟ گویند : فما لنا من شافعین . ( شعراء / ۱۰۰ ) یعنی ما هیچ شفاعت کننده نداریم چنانچه در ( ۴۸-۴۰ ) مدثر علت به دوزخ رفتن مجرمین را , ترک نماز و کمک نکردن به فقراء و تکذیب روز جزاء می شمارد . حـضـرت صادق (ع ) : ان شفاعتنا لا تنال مستخفا بالصلوه؛ ( بحار , ج ۴ , ص ۲ ) شفاعت ما به کسی که نماز را سبک بشمارد نمی رسد . و کسی که شفاعت را انکار کند , مورد شفاعت قرار نمی گیرد . رسول اکرم (ص ) : من لم یومن بشفاعتی فلا اناله اللّه شفاعتی خدا کسی را که ایمان به شفاعت من ندارد , مشمول شفاعت من قرار نمی دهد . پـس کـسـی مـشـمول شفاعت خواهد بود که به اصول معتقد باشد و به فروع هم تا حدودی عمل کرده باشد خصوصا به ارکان اصلی فروع , مثل نماز و شفاعت معتقد و عمل کننده باشد .
محمد تقی مصباح یزدی / آموزش عقاید، مصباح یزدی - محمد تقی

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.