شرایط ولی فقیه ۱۳۹۱/۱۱/۱۱ - ۱۲۴ بازدید

این که در میان انسان های عادی یک نفر نمی تواند همه چیز را بداند امری بدیهی و روشن است و هیچ ربطی هم به دانش پزشکی ندارد و اصلاً این مسأله جزء موضوعات مورد گفتگو در این علم نیست. لیکن چه کسی گفته است که ولایت فقیه همه چیز را می داند و یا باید بداند؟ ولایت فقیه در واقع ولایت فقه است. به عبارت دیگر این مسأله مربوط به ساختار جامعه اسلامی از نظر متون دینی است. توضیح این که فقیه به معنای کسی است که بتواند از طریق متون تفصیلیه (کتاب، سنت، اجتماع، عقل) احکام الهی را در موضوعات مختلف استنباط و عرضه کند و چون به حکم آیه شریفه «إن الحکم الا للَّه»« ...

این که در میان انسان های عادی یک نفر نمی تواند همه چیز را بداند امری بدیهی و روشن است و هیچ ربطی هم به دانش پزشکی ندارد و اصلاً این مسأله جزء موضوعات مورد گفتگو در این علم نیست. لیکن چه کسی گفته است که ولایت فقیه همه چیز را می داند و یا باید بداند؟ ولایت فقیه در واقع ولایت فقه است. به عبارت دیگر این مسأله مربوط به ساختار جامعه اسلامی از نظر متون دینی است. توضیح این که فقیه به معنای کسی است که بتواند از طریق متون تفصیلیه (کتاب، سنت، اجتماع، عقل) احکام الهی را در موضوعات مختلف استنباط و عرضه کند و چون به حکم آیه شریفه «إن الحکم الا للَّه»« ... و من لم یحکم بما انزل الله فاولئک هم الکافرون» ؛ (۵:۴۴) و... ملاک عمل در حکومت اسلامی باید احکام الهی باشد، لاجرم در رأس آن نیز باید کسی باشد که در تمام مسائل سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و... بتواند حکم الهی را استنباط نموده و آن را برای عمل عرضه کند و جامعه را به سمت ارزش های الهی رهبری نماید.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.