شراکت شیطان در نطفه انسان ۱۴۰۱/۰۴/۰۷ - ۱۴۸ بازدید

با سلام.چگونه شیطان می تواند در فرزندان انسان شریک باشد؟

یکی از مواردی که باعث می شود شیطان در فرزندان انسان شریک گردد، بی توجهی به دستورات و تعالیم دینی به هنگام برقراری روابط زناشویی همسران است؛ گاهی انسان‎ ها به سبب غفلت ‎هایی که بر آنها عارض می ‎شود، اهمیت این امر حساس و حیاتی را فراموش می کنند و بدون انجام مقدمات لازم و دینی به فرزندآوری اقدام می ‎کنند و چه بسا شیطان هم از این غفلت سوءاستفاده کند و بر نطفه اثر بگذارد. خداوند در سوره اسراء خطاب به ابلیس می فرماید « وَ اسْتَفْزِزْ مَنِ اسْتَطَعْتَ مِنْهُمْ بِصَوْتِکَ وَ أَجْلِبْ عَلَیْهِمْ بِخَیْلِکَ وَ رَجِلِکَ وَ شارِکْهُمْ فِی الْأَمْوالِ وَ الْأَوْلادِ وَ عِدْهُمْ وَ ما یَعِدُهُمُ الشَّیْطانُ إِلاَّ غُرُوراً»؛ «[ای ابلیس] و از ایشان هر که را توانستى با آواى خود تحریک کن و با سواران و پیادگانت بر آنها بتاز و با آنان در اموال و اولاد شرکت کن و به ایشان وعده بده و شیطان جز فریب به آنها وعده نمى‎ دهد».
بر اساس این آیه می‎بینیم ابلیس می تواند در اموال و اولاد شرکت کند و اثر منفی و مخربی بگذارد؛ عبد الرحمان بن کثیر می گوید از امام صادق(ع) سؤال کرد: «آیا شیطان را در هنگام مجامعت نصیبى و شراکتى است؟ فرمود: بله، مگر کلام خداى تعالى را به ابلیس نشنیدى؟!» بعد آیه را تلاوت کردند. بعد می گوید «پرسیدم: چگونه فهمیده مى‎ شود شیطان در آن شرکت داشته است؟ فرمود: به حب و بغض ما اهل‎بیت وضع آن مشخص مى‎ شود.»
بنابراین نیاز است حتماً نام خدا را به زبان آورد و از شیطان به خدا پناه برد که در احادیث ادعیه مختلفی از اهل‎بیت(ع) برای این جهت صادر شده است.
علاوه براین، در روایات می‎خوانیم: کسی‎که باکی ندارد که چه می‎گوید و یا درباره او چه گفته می‎شود و دست به هر کاری می‎زند و علناً گناه یا غیبت می‎کند، شریک شیطان است و همچنین لقمه حرام، حرام خواری، زنا و به وجود آوردن نسلی فاسد و منحرف از موارد شریک شدن شیطان است و کسی‎که اهل بیت پیامبر(ص) را دشمن بدارد، شیطان در نسل او شریک شده است.
باید توجه داشت نطفه برآیند غذاهایی است که پدر و مادر مصرف می‎کنند؛ بنابراین بسیار بدیهی خواهد بود که درآمدهای حرام بر نسل انسان تاثیر منفی بگذارد امام صادق(ع) در این رابطه فرموده است: «اثر درآمد حرام در فرزندان آدمی آشکار است» لذا اگر درآمد خانواده از راه های نامشروع تامین شود راه بر دخالت شیطان در تشکیل نطفه باز می شود: براساس روایات، شراکت شیطان در فرزندان آدمی وقتی محقق می‎ شود که نطفه آن ها از مال حرام منعقد شده باشد».
از امام محمدباقر(ع) در مورد چگونگی شراکت شیطان در آیه «وشارکهم فی الاموال و الاولاد ...؛ و در ثروت و فرزندان شان شرکت جوی ...» پرسیده شد؛ فرمود: «آنچه از مال حرام باشد شیطان در آن شریک است ... وقتی که شخص با همسر خویش آمیزش می‎کند شیطان با او همراهی می‎کند و اگر مال از حرام باشد، قسمتی از فرزند از نطفه شیطان و قسمتی، از نطفه شخص خواهد بود.

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید