شرح خطبه همام(۱) ۱۳۹۲/۵/۳۰ - ۳۸ بازدید

موضوع: شرخ خطبه همام
استاد اخلاق: حضرت آیه الله ناصری
بسم الله الرحمن الرحیم

و لا حول ولا قوة الا بالله العلی العظیم، حَسبنا الله و نعم الوکیل نعم المولی و نعم النصیر
موضوع: شرخ خطبه همام
استاد اخلاق: حضرت آیه الله ناصری
بسم الله الرحمن الرحیم

و لا حول ولا قوة الا بالله العلی العظیم، حَسبنا الله و نعم الوکیل نعم المولی و نعم النصیر

والصلاه و السلام علی اشرف الانبیاء و المرسلین و اللعنه الدائمه الابدیه علی اعدائهم اجمعین

هدیه محضر بقیه الله الاعظم روحی و ارواح العالمین له الفداه همگی باهم صلواتی می فرستیم .

مقدمه
به ذهنم آمد که اگر حیاتی باشد این ایامی که محضر دوستان و علاقمندان به خاندان عصمت و طهارت هستیم کلمات آن بزرگواران را دو سه جمله ای مختصراً ترجمه کنیم. به ذهنم آمد خطبه همام موضوع بحث باشد اگر چه چند سال پیش در نظرم است که مختصرا این خطبه را معنا کردیم لکن الان هم ترجمه ای از این خطبه ارائه بشود ضرر ندارد و خطبه همام که یکی از خطب معتبر نهج البلاغه است و خطبه عجیبی است و این خطبه به نام همّام است که با هاء هوّز یا هاء دو چشم است که از همّ و غمّ‌گرفته شده است نه اینکه با حاء حطی باشد چونکه با حاء حطی به معنای حمیم و شدت حرارت است و حمّام را هم که حمّام می گویند به همین اعتبار گرمای آن است اما این لفظ با هاء‌ دوچشم است و مشدّد هم هست یعنی «همّام» که از همّ وغم است یعنی این بزرگوار در شدت هم و غم بود ولذا می گویند خطبه همام و همیشه محزون بود و افسرده خاطر بود و حال اینکه خود همّام یکی از اصحاب مخلص امیر المومنین بود و همچنین یکی از زهّاد آن زمان و یکی از دلباختگان ولایت بود و فوق العاده بود و شخصیتی بود در زمان امیرالمومنین و برادر همام از زهاد ثمانیه است که در دنیا معروف است.


سند خطبه و راویان آن
روایت که مفصل است هم مرحوم مجلسی اعلی الله مقامه الشریف نقل کرده و مورخین دیگر و اصول کتب اخبار مختلف نقل کرده اند لکن من ملخّص آن را خدمت شما عزیزان عرض می کنم همین ابوحمزه ثمالی که یکی از بزرگان و دلباختگان ولایت است که دعاهائی هم از ایشان هست و دعای عجیبی است این دعای ابو حمزه ثمالی که سحر ها خوانده می شود و خداوند انشاء الله توفیق بدهد انسان با توجه بخواند اگر هم حالش را ندارید که شبی یک مرتبه بخوانید مهم نیست بلکه تصمیم بگیر شبی یک ورق آن را بخوانید . دعای افتتاح را که شما می خوانید چون خیلی زیاد نیست لکن دعای ابوحمزه چون یک مقداری طولانی است ممکن است شبی یک ورق آن را بخوانید البته با توجه بخوانید منقلبتان می کند والله و به شما سِیر می دهد . از عالم ماده به عالم های دیگر شما را سیر می دهد عجیب دعائیست آقا غرض اینکه ابوحمزه ثمالی روایت را نقل کرده است از کابلی(بکالی) و مفصل است روایتش که می گوید :

قصد زیارت امیرالمومنین ع
ما با همام و چند نفر دیگر آمدیم که برویم محضر امیرالمومنین موقعی که داشتیم می رفتیم چند نفر دیگر هم به ما ملحق شدند و رفتیم برویم منزل امیر المومینن علیه السلام یک مقداری که رفتیم دیدیم که حضرت دارند تشریف می آورند عرض کردیم که یا امیر المومنین ما می خواستیم محضر شما مشرف بشویم فرمودند برویم مسجد ; رفتیم طرف مسجد.

ادعای شیعه گری
دم مسجد که رسیدیم دیدیم یک عده ای نشسته بودند تا حضرت را دیدند بلند شدند و سلام کردند و عرض ادب کردند حضرت سوال کردند که شما چکاره اید؟ عرض کردند یا امیر المومنین ما یک عده ای هستیم از دوستان و شیعیان شما حضرت یک نگاهی کردند و فرمودند من آثار شیعه بودن را در شما نمی بینم
عبارتش را من یادداشت کرده ام خدمتتان عرض می کنم :
قَالَ یَا هَؤُلَاءِ مَا لِی لَا أَرَى فِیکُمْ سِمَةَ شِیعَتِنَا وَ حِلْیَةَ أَحِبَّتِنَا أَهْلَ الْبَیْتِ فَأَمْسَکَ الْقَوْمُ حَیَاء (بحارالأنوار/ ۶۵ / ۱۹۲/ باب ۱۹- صفات الشیعة و أصنافهم)
خلاصه اینکه فرمودند من آثار شیعه بودن را در شما نمی بینم و این جماعت هم به حضرت هیچ نگفتند.
همام عرض می کند علامت و نشانه شیعیان چیست ؟
همام آمد جلو و عرض کرد : یا امیر المومنین شما بفرمائید علامت و نشانه شیعیان شما چیست که در اینها نیست ؟ حضرت دستشان را گرفتند و وارد مسجد شدند جمعیت هم پشت سرشان رفتند.

حق مسجد
موقعی که وارد مسجد شدند امیرالمومنین دو رکعت نماز خواندند؛ چون قاعده اینست: یکی از چیزهائی که گردن انسان حق دارد مسجد است و حقش اینست که وقتی وارد شدید تا وقتی ننشسته اید دو رکعت نماز بخوانید و بعدا بنشینید، همه بزرگان هم نوشته اند و در همه رساله ها هم هست اگر حالش را ندارید یا وضع مناسب نیست؛ مثلا در مسجد فاتحه است خوب حالا این شخص وارد شده بخواهد دو رکعت نماز بخواند و بنشیند انگشت‌نما می شود و مناسب نیست یا متعارف نیست یا اینکه کسی وارد مسجد شده ولی حالش را ندارد یا کمرش درد می کند یا پایش درد می کند ، این شخص می نشیند و استغفار می کند پس حق مسجد اینست که انسان وقتی وارد می شود و عذری نداشته باشد دو رکعت نماز بخواند و بنشیند اگر عذری دارد استغفار کند و بنشیند خداوند تدارک می کند آن دو رکعت نمازش را .

جواب حضرت
منظور اینکه حضرت دو رکعت نماز خواندند و بلند شدند و دست همام را گرفتند و فرمودند : یا همام! اتق الله و احسن.
إِنَّ اللَّهَ مَعَ الَّذینَ اتَّقَوْا وَ الَّذینَ هُمْ مُحْسِنُونَ (۱۲۸ نحل)

آثار شیعه
این جمله ای که حضرت فرموند که من آثار شیعه بودن را در شما نمی بینم این چیست و به چه مناسبت حضرت این را فرمودند ؟ مگر شیعه بودن هم آثاری دارد ؟ ‌مگر علاقمند به ولایت بودن آثار و علامتی دارد که انسان ببیند و بفهمد؟ جواب اینست که : بله اینها همه آثار دارد و هیچ حرفی هم در آن نیست.

اثر و تأثر در نظام عالَم
آخر شما می گوئید هر چیزی اثر دارد! حتی جمادات را هم می گوئید یک اثری دارد کوهها، خاکها و .. یک اثری دارند نباتات هم یک اثری دارند سبزیجات هرنوعش یک اثری دارد حبوبات هم هرکدامش یک اثری دارد؛ خوب اعمال و رفتار و گفتارهای ما هم هرکدام یک اثری دارد این قابل هضم است یعنی حرفی در آن نیست همانطوری که یک کاری از «انکحت» می آید، یک کاری دیگر هم از «طلقت» می آید چون لفظ است «بعت» یک اثری دارد و «آجرت» یک اثر دیگر دارد «وهبت» یک اثری دارد و «صالحت» هم یک اثر دیگر دارد چطور این الفاظ هرکدام یک اثری دارد خوب همینطور که حبوبات اثری دارد افعال هم همینطور است حالا سؤال این است که آیا تعظیم به کسی بکنید یا پشت به او بکنید فرق نمی کند آقا؟ اثر دارد دیگر چون هر فعلی یک اثری دارد این اثری است که من و شما می بینیم.

برزخ، تجسم اعمال
اما یک چشم دیگری هم هست؛ اعمال و رفتار و کردار ما یک آثار باطنی هم دارد غیر از آن که من و شما می بینیم، تجسم اعمال صریح قرآن است ، اعمال ما صورت برزخی دارد.

معراج السعاده، بیان درد و ارائه ی راه حل
حالا خیلی هم دور نمی خواهد بروید ، کتاب معراج السعاده را که یک کتاب فارسی است مطالعه کنید؛ کتاب اخلاقی بسیار عالیی است، غذای بهشتی خورده و این کتاب را نوشته است ، داستانش معروف است خیلی کتاب عالیست در اخلاقیات؛ چون هم درد را گفته و هم دوا را گفته. حالا بعضی کتب اخلاق است که فقط درد را گفته و رد شده و بعضی هم دوا را گفته و رد شده است ولی این کتاب هم درد را گفته که چیست و آنرا تشریح کرده است، هم علامتهایش را گفته و هم دارویش را بیان کرده همانجا نگاه بکنید.
اواخر کتاب فرموده که نماز چه صورتهای برزخی دارد و روزه چه صورتهای برزخی دارد چون این‌ها صورت دارند و مجسم می شوند و قرآن خواندن چه صورتی دارد روایات بسیار مفصلی است که روز قیامت یکی از شفیع ها ‌قرآن است که شفاعت می کند و دارد موقعی که حالا جمعیت هم هست و ایستادند سراسر قیامت عرض می شود که یکی از عذابهای قیامت تنگی جاست.

بررسی علت تنگی جا در قیامت
حالا آن بماند خوب، حق هم دارند از اولین و آخرین ، یعنی از زمان حضرت آدم (که قبلش را کار نداریم که میلیارد ها سال بوده است و مخلوقات بوده اند و آنها را می گذاریم به حال خودشان) همین خودمان را داریم می گوئیم حالا حدود هشت هزار سال است که آدم‌ها آمدند و رفتند و باهم می خواهند جمع شوند و جن‌ ها هم هستند؛ چونکه چندین میلیون سال قبل بوده‌ اند آنها هم می خواهند بیایند. خیلی جا تنگ است و خیلی مشکل است آقا. منظور اینکه می بینند یک نفر از آنطرف می آید و خیلی نورانی که سطح محشر را منوّر کرده است. می گویند: این چه بزرگواریست ؟ آیا ملک مقرّب است؟ بعد می آید رد می شود و می رسد می گویند نبی مرسل است بعد از آنها هم رد می شود می آید می گویند از اولیاء الله است بعد از آنها هم رد می شود همینطور قائمه عرش الهی را می گیرد و می افتد به خاک. خطاب می شود: ارفع، اشفع، تشفع، بلند شو

بالاتر از ملک مقرب، نبی مرسل و اولیاءالله
خودش را معرفی می کند که من قرآن هستم . امروز شفاعت می کنم هرکسی که به من عمل کرده و هرکسی که آیات من را زیر پا گذاشتند را خیر شفاعت نمی کنم

تلاوت کنندگان ملعون
لذا در روایت دارد «رب تال القرآن و القرآن یلعنه» خیلی از اشخاص هستند ولی قرآن آنها را لعن می کند (روایت پیغمبر است از ائمه اطهار است) «رب تال القرآن و القرآن یلعنه» خوب کسی که ربا می خورد حالا آیه ربا را هم می خواند آیا قرآن او را لعن نمی کند؟ خوب مسلم است که لعنش می کند کسی که ظلم می کند و آیه ظلم را هم می خواند آیا قرآن لعنش نمی کند؟ خوب مسلم است که لعنش می کند . آن خواهری که بی بند و بار است و هیچ رعایت حجاب را نمی کند و بعد آیه حجاب را می خواند آیا قرآن او را لعن نمی کند صد درصد لعنش می کند و همینطور .

سبب شفاعت قرآن
اما شماهائی که عمل به قرآن می کنید و به آیات عمل می کنید و پایبند به آیات قرآن هستید شفاعتتان را می کند . منظور اینکه قرآن هم صورت برزخی دارد آقا ، مثل نماز و اینها الحاصل اینکه

صورت برزخی نماز
مرحوم نراقی (اعلی الله مقامه الشریف) آنجا پدر و پسر هردو نوشته اند که در نماز هرمقداری که توجه شما به حق است همان مقدار یک صورت برزخی زیبائی پیدا می شود مثل یک ملکی که خیلی زیبا و خوش صورت است هر مقداری که حواست در نماز بیشتر جمع باشد این صورت برای شما زیباتر و قشنگ تر است و برایتان تا قیامت می ماند.

بصیرت اثر امور معنوی
منظور اینکه تمام این کارها اثر دارد؛ منتها آن اثر را من نمی بینم اما کسانی که پشت دیوار ها را میبینند ، می دانند که من چکاره هستم آقا این آثار هست .

حکایت ولی خدا
عرض می شود این داستان را هم عرض می کنم ضرر ندارد می گفت که یکی از بزرگان از آقایان معروف قم است ایشان داستان مفصلی نقل می کردند که می گفت یکی از اولیای الهی آمد منزل ما در قم؛ الان هم آن آقا هست بعد می گفت دیدیم که ایشان از اولیای الهی است؛ هم طی الارض داشت و هم طی الهوا و .. داشت. ظهر هم منزلمان ماند و غذا نخورد آنهم مفصل است که داستانش را نمی گویم کاری به آن ندارم غرض اینکه مشغول صحبت بودیم و داشت ما را موعظه و نصیحت می کرد بعد دیدیم که یک نفر درب منزل را می زند گفت من رفتم درب را باز کردم دیدم یکی از رفقای ماست گفتم فلانی خوشا به سعادتت بیا یکی از اولیای الهی و ملازمان امام زمان اینجاست بیا ببینش می گفت که رفیق ما آمد داخل ، به محضی که وارد شد این ولی خدا بلند شد و دماغش را گرفت و گفت: بیرون بیرون بیرون! جُنُب جُنُب جُنُب !!‌ این رفیق ما که جوان هم بود رنگ از صورتش پرید و برگشت از اتاق و دوید از خانه رفت بیرون و درب را زد به هم ورفت؛ ما هم نشستیم و خجالت کشیدیم و به همین ولی خدا حرفی نزدیم، یک مقدار نشستیم بعد گفت: خوب اجازه می دهید مرخص بشویم؟ گفتیم: بعدا چه وقت تشریف می آورید؟ گفت: من خودم اینجا نیامدم که بگویم بعدا چه وقت می آیم! به من اجازه دادند اینجا آمدم بعد هم خدا می داند شاید هم تا آخر نیایم و تشریف بردند.
چیزی طول نکشید که رفیق ما آمد، عرق از سر و صورتش می چکید، آمد و گفتیم که مومن چه شد؟ گفت والله من صبح که از خواب بیدار شدم دیدم غسل بر من واجب شده لکن وقت درسم بود گفتم حالا می روم درسم را می خوانم و بعد می روم غسلم را می کنم وضو گرفتم و رفتم سر کلاس بعد فراموش کردم که غسل بر من واجب است و نماز ظهر و عصر را وضو گرفتم و خواندم و نهارم را هم خوردم و آمدم به شما یک سری بزنم ، تا این آقا این حرف را به من زد متوجه شدم و دویدم رفتم غسل کردم و نمازم را هم هنوز نخواندم باید بخوانم . آنوقت آن آقا گفته بود که بوی تعفنش محله را گرفته است.

مرحوم بید آبادی و خبرهای مهم
قصه آقای بید آبادی هم هست. ایشان هم داستانهای مکرری در همین زمینه دارند خیلی وقت هم نمی خواهد بروید جلوتر از این زمان چون ایشان حدود پنجاه شصت سال پیش بوده اند ایشان خیلی راحت خبر های مهمی می دادند .

وضو، نورانیّت باطن
با وضو بودن اثر دارد یعنی وقتی وضو گرفتید و نشستید یک نورانیتی هست که خودت نمی بینی، من هم نمی بینم اما آنهائی که چشمشان باز است می بینند وضو نداشته باشید یک گرد و غبار اطرافتان دور می زند. من نمی بینم آنهائی که می بینند می فهمند و می گویند آقا اگر جنابت باشد خوب ظلمت می شود و بوی تعفنش مثل این ماشینهائی می شود که چاه ها را خالی می کند همان بو را می دهد خیلی عجیب آقا
لکن احکام الهی همه اش اینطوری است وقتی کسی با حقیقت باشد حقیقت جلوه ای در وجود او دارد؛ پیداست آقا آنهائی که می دانند، در پیشانی او را می خوانند.

روایت حضرت سجاد
داستانی هست که حضرت سجاد علی نبینا و آله و علیه السلام ایشان نشسته بودند در منزل خوب حضرت سجاد علیه السلام امام مفترض الطاعه واجب الاطاعه و جمیع عالم وجود به فرمانشان هستند یک عده ای از جائی آمده بودند و درب خانه حضرت را زدند و کنیزشان آمد گفت کیست کوبنده در؟ گفتند خدمت آقا عرض کنید : ما از شیعیان شما هستیم از راه دور آمده ایم . حضرت سجاد دوان دوان آمدند پشت در، بله هروله وار آمدند پشت در، درب را باز کردند و نگاهی کردند و فرمودند: «کذبوا والله» به خدا قسم اینها دروغ می گویند و از شیعیان ما نیستند بعد برگشتند.

ناسازگاری ادعای شیعه بودن
آثاری دارد حالا من بگویم آقا از شیعیان شما هستم و در بازارها کلاه برداری ها میکنم اینرا من نمی دانم چطور سازگاری دارد و می گویم از شیعیان امیر المومنین هستم و هزار تا خلاف شرع انجام می دهم نمی دانم چطور با هم سازش دارند. این مجالسی که بعنوان جشن ما می گیریم و برای خشنودی اهل بیت ع چه خلاف شرع هائی در آن انجام می گیرد نمی دانم واقعا اینها چطور سازش دارد با شیعه بودن؟ جلسات جشنی که می گیریم برای عقد و عروسی و برای سالگرد فلان چقدر خلاف شرع و چقدر پول های بی مورد اینجا مصرف می شود تازه باز هم از شیعیان علی هستیم ؟! قصه وضوی همان بی بی است که مرحوم شیخ بهائی در نان و حلوا آورده است این چه تشیعی است که هیچ چیزی به آن ضرر نمی زند آقا . عرض می شود که ربا می خورد ضرر به تشیع او نمی زند، هزار تا خلاف شرع می کند ضرر به تشیع او نمی زند، در این مجالس بی بند و بار می رود و می آید (خواهر ها را می گویم ) با این بد حجابی می رود و می آید ضرری به تشیع او نمی زند، من نمی دانم این چه تشیعی است که این همه قرص (محکم) است و هیچ چیزی ضرر نمی زند؛ ظاهرا زمان سابق ضرر می زده ولی زمان ما آقا مثل اینکه نخیر! و چطور شده است شما بهتر می دانید.

توجه به قیامت و پیام انبیاء‌ علیهم السلام
این راهش نیست عزیز من روز قیامتی هست یکصدو بیست و چهار هزار پیغمبر آمده اند خبر داده اند . آقا فرض بفرمائید یک نفر دکتر یهودی آمده به من بگوید فلان غذا را نخور برایت ضرر دارد به جان امام زمان نمی خورم. هرچند دکتر است و یهودی هم هست اما اعتنا به قولش می کنم. یک صدو بیست و چهار هزار پیغمبر آمده اند گفته اند این روش شما یک روش اسلامی نیست، آقا خدا پسند نیست، تغییر بده روشت را اسلامی بکن ، خیر هیچ خبری نیست، منظور اینکه چه عرض کنم

شصت روز مراجعه به منزل امام رضا علیه السلام
روایتی هم هست از امام رضا علیه السلام که یک عده ای از ایران رفته بودند محضر حضرت موقعی که رسیدند درب منزل حضرت رفتند و در زدند خادم حضرت آمد و گفتند که بگوئید که ما از شیعیان آقا هستیم رفت و عرض کرد که عدّه ای از شیعیان شما پشت در هستند حضرت آمدند در را باز کردند و حضرت فرمودند : ‌نه اینها از شیعیان ما نیستند حضرت راهشان ندادند. چهل روز یا شصت روز اینها می آمدند و حضرت راهشان نمی دادند بعد اینها ناراحت شدند و گفتند عجب ما شصت روز است مانده ایم اینجا و حضرت راهمان ندادند و ما دیگر نمی توانیم به وطنمان برویم و آبرویمان رفته و ما می رویم خود کشی می کنیم یا می رویم توی بیابانها تا اینکه تلف شویم اما فقط باید بفهیمیم حضرت چرا ما را راه نداده بعد تقاضا کردند و رسیدند محضر حضرت و امام رضا علیه السلام فرمودند : بله ادعا کردید مطلبی که دور بودید از آن ؛ ادعاکردید که ما شیعیان علی هستیم ! آثار شیعه در شما اصلا نیست، هیچ آثاری از شیعه در شما نیست. بله سلمان فارسی از شیعیان بود ، رشید هجری از شیعیان بود ، اویس قرنی از شیعیان بود ، میثم تمّار از شیعیان بود کمیل بن زیاد نخعی از شیعیان بود ; اینها از شیعیان بودند ؛ بله ، اما من و شما چه از شیعه داریم ؟! کدام آثار شیعه در من و شما هست ؟‌ همه ما کلاهمان پس معرکه است برادران ؛ لکن ماه ، ماه مبارک رمضان است ؛ ماه بسیار شریفی است ؛ خدا می پذیرد ، ما کاری که نکردیم که ؛ ولی پرونده هایمان آلوده است ،‌تا بحال از این مدتی که از عمرمان گذشته است پرونده هایمان آلوده شده است ؛ حرفی که دراین نیست ؟‌ حالا هم دیده ایم بد کاری کرده ایم و پشیمانیم بجان امام زمان قسم اگر راست بگوئیم و پشیمان باشیم ، تمام پرونده های چندین ساله ناصری بایگانی می شود ؛ ابدا ؛ اصلا انگار نه انگار ، که این معصیتی کرده یا گناهی کرده ، همین یک لحظه رفتن در خانه خدا همین کافی است عزیز من ؛ غرض اینکه حضرت فرمودند : شما این ادعای بزرگ را کردید و حال آنکه آنها از شیعیان علی هستند نه شما که روزی هزار تا معصیت با کم و زیادش می کنید . تازه می گوئید از شیعیان علی هم هستید !! گفتند پس چکار کنیم یابن رسول الله حضرت فرمودند بگوئید که از محبّین هستیم . عرض کردند حالا نسبت به عملی که انجام شده است چه کنیم ؟ فرمودند استغفار کنید بعد همگی استغفار کردند و توبه کردند و عرض کردند یابن رسول الله ما از محبین و علاقمندان شما هستیم . حضرت بلند شدند فرمودند : اهلا و سهلا خوش آمدید بفرمائید بفرمائید ، آوردند تا کنار خودشان و زانو به زانوی خودشان نشاندند فرمودند من معذرت می خواهم شما یک دروغی گفتید که هیچ قابل اصلاح نبود و حالا که توبه کردید از آن دروغتان و توبه کردید و گفتید ما از محبین هستیم بله . بعد به خادمشان فرمودند : چند روز است که اینها آمدند در خانه و رفتند عرض کرد : شصت روز ، حضرت فرمودند :‌شصت مرتبه برو در خانه شان و سلام مرا به آنها برسان و از ایشان احوال پرسی کن . این است عزیز من .

ادامه بحث خطبه همام و آثار شیعه
منظور ؛ امیرالمومنین به این جماعت فرمودند : مَا لِی لَا أَرَى فِیکُمْ سِمَةَ شِیعَتِنَا غرض همین است ؛ من ، آثار شیعه را در شما نمی بینم ، حضرت اینطور فرمودند : ‌انسان حالا که می گوید من ، شیعه علی هستم ؛ در جمیع ، یعنی تابع علی ؛ یعنی آنجا که علی پا گذاشته است ؛ من هم همانجا پا می گذارم . ما کجا آقا این مطالب کجا .

مرحوم دربندی و ملاقاتش با مرحوم شیخ انصاری
این داستان را هم بگویم و دعایتان کنم؛ مرحوم دربندی یکی از بزرگان بوده ، کتابی هم نوشته است، ‌خیلی مطالبی که در کتب مقاتل نیست ، اینجا هست لکن می گفتند ایشان همه اش در مکاشفه بوده و می دید با چشم باطن بینش ؛ می دید با همان چشمها واقعه کربلا را ؛‌‌ دید و نوشت. داستانهای عجیبی دارد که در کتب مورخین و مقتلهای کربلا نیست . و مرحوم دربندی ملا و مجتهد مسلم در زمان شیخ انصاری بود و خیلی علاقمند به حضرت ابا عبد الله بود بعد می گفتند که ایشان از نجف آمده بود کربلا بالا سر حضرت ابا عبد الله این غرفه های ضریح را گرفته بود و قرآن هم به یک دستش و می گفت : یا اباعبد الله ، قسم می دهم، ‌تو را به حق این قرآن و به حق مظلومیت پدر و مادرت حضرت زهرا س که شفاعت شمر را نکنی . این اندازه علاقمند بود و می گفت این بزرگوار حضرت اباعبد الله است و دریاست از محبت و بخشش و هرکسی وصل به او شد خلاص شد آقا . آنوقت این پیر مرد با این سوادش که مجتهد مسلم بود ، قرآن یک دستش و یکدستش هم ضریح را گرفته و حضرت اباعبد الله را قسم می دهد به حق قرآن و به حق پدر ومادرش که مبادا شفاعت شمر را بکند و این اندازه عقیده اش این بوده و همینطور هم هست . به جان امام زمان همین است . اما یک مقدار باشد که سوابق سوئمان را حسابش را برسیم و پرونده های گذشته مان را بایگانی کنیم و بیائیم میدان . خدا شاهد است ممکن نیست احدی را خداوند دست رد به او بزند چون می پذیرد ، قبول می کند و مهربان است ؛ حالا بخواهد قبول نکند ما چه بکنیم آخر ؛ کجا برویم ، پناه به چه کسی ببریم ؟ مسلما به خدا باید پناه برد . منظور اینکه مرحوم دربندی سوال کرد ، از شیخ انصاری (که شیخ انصاری از مهمین علما بوده و جای حرف در او نیست ) در حالی که مرحوم شیخ انصاری از حرم امیرالمومنین داشت می آمد بیرون و مرحوم دربندی داشت وارد حرم می شد دراین هنگام این دو عالم بزرگوار برخورد کردند به همدیگر ؛ بعد مرحوم دربندی از مرحوم شیخ انصاری سوال کرد :‌که آقا شما ملاذ و مرجع شیعه هستید ، در دنیا و من سوالی از شما دارم . مرحوم شیخ انصاری فرمودند : خوب بپرس، سؤالت چیست؟ عرض کرد که می خواهم سوال کنم که بوسیدن عَتَبه ی امیرالمؤمنین جایز است یا خیر؟ عتبه همان ورودی دم درب است همآن چوب سُفت در است ، که عده ای خم می شوند و می بوسند . بعد مرحوم دربندی می پرسد که آیا بوسیدن چوب سفت در جایز است یا خیر ؟ مرحوم شیخ انصاری فرمودند : خیر جایز نیست ، که عتبه امیرالمومنین را کسی ببوسد ، جز امام حسن و امام حسین و حضرت سلمان و اویس قرنی آنها می توانند عتبه علی را ببوسند . ما که علی را نشناخته ایم چطور عتبه او را ببوسیم . بعد مرحوم دربندی پرسید پس شما جایز نمی دانید که عتبه علی را ببوسند ؟‌فرمود بله ببوسند عتبه امیر المومنین را ، نه از این بابت که عتبه امیرالمومنین است ؛‌ چون عتبه علی را همان بزرگان باید ببوسند که او را می شناسند بلکه عتبه علی را ما هم باید ببوسیم بعنوان اینکه جای پای زوّار حضرت اباالفضل ع است؛ این عقیده را داشتند آقا اینطور میدیدند مطالب را .

وظیفه در قبال اهل بیت علیهم السلام
خلاصه امیرالمؤمنین به اشخاصی که اطرافشان بودند فرمودند من آثار تشیع را در شما نمی بینم. حالا ما چکار کنیم آقا؛ ما خودش می داند ادعا نداریم که ما از شیعیان علی هستیم اما خدا می داند که از محبین هستیم به جان امام زمان همه ما علی و اولاد علی را دوست داریم آقا حرفی هم در این نیست و اهل بیت عصمت و طهارت را دوست داریم و به همین هم می بالیم و خودشان هم فرمودند که دوستان ما نطفه شان عجین شده است به محبت ما که فرمودند ‌: إن شیعتنا منا خلقوا من فاضل طینتنا و عجنوا بماء ولایتنا - (بحارالأنوار/ ۵۳/ ۳۰۲/ الحکایة الخامسة و الخمسون ...)

مراقبت بر سرمایه محبت
منظور اینکه ، دوستشان داریم و سرمایه ما همین است لکن برادران ، یک کاری بکنیم که این محبت و علاقه را نگه داریم؛ ‌اگر یک مقداری بی بند و باری زیاد شد و معصیت و مخالفت زیاد شد و تبعیت از شیطان زیاد شد،‌ دیگر آنجا هم فرق می کند، تدریجا یک وقتی که ظلمت زیاد شد و حجاب های ظلمانی زیاد شد بکلی آن نور ولایت از بین می رود یک کاری کنیم که این نور ولایت از بین نرود

دعا موقع ا فطار، مراقبت بر همین حداقل های ایمانی
یک مقداری دست بررو نگه بداریم و موقع افطار هم از خدا بخواهیم که این ایمانی که حالا ! ولو ظاهری هم هست ،‌ در وجودمان اینرا محفوظ بدارد و فرج امام زمان را نزدیک بگرداند .

*****************************
خدایا قسمت می دهیم بعزّت محمد و آل محمد فرج امام زمان نزدیک بگردان - عاقبت امر همه ما ختم به خیر بگردان - خدایا نور ایمان را و خلوص و اخلاص و توجه به همه ما و دوستان امیرالمومینن عنایت بفرما - و صلی الله علی محمد و آله الاطهار.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
با سلام و تشکر

شرح صوتی خطبه همام در ۲۲ جلسه به اطلاع شما میرسد


http://ali۱۲۱.com/e/m


بنیاد مجازی نهج البلاغه شرح صوتی کامل نهج البلاغه ali۱۲۱.com

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.