شرح و تفسیر قرآن در مصحف امام علی(ع) ۱۳۹۶/۰۵/۱۰ - ۵۴۴ بازدید

آیا متن زیر درست است یا می توان در آن نقد وارد کرد. لطفا برای هر کدام از بخش ها منبعی که حاوی همان مضامین است آورده شود.« اکثریت دانشمندان شیعه ساختار و دقت مصحف عثمانی را در تقسیم بندی سور و آیات پذیرفته اند . مصحف علی(ع) شامل تفسیر و شرح بود و چینش آن بر اساس ترتیب نزول و قرائت آن صحیح ترین قرائت ها است. دانش تفسیر و تاویل یک موهبت الهی است و به دیگر امامان شیعه هم منتقل می شود. علی(ع) در هدایت توانمند و با فهم و ادراک جامع از طرف خداوند راهنما و هادی بشریت است ، بنابراین در شیعه علی(ع) نقش مفسر والا و وصی خدا را دارد و قرآن ناطق است در صورتی که قرآن امام صامت است.
علی(ع) در پیدایش پایه های عقلانی و پرورش معنوی اسلام نقش مهمی ایفا کرده است از جمله در تفسیر قرآن، کلام، فقه، بلاغت، نحو، خط. علی(ع) الگوی جوانمردان است .
در جنگ احد صدای آسمانی برخاست که «لا فتی الا علی لا سیف الا ذو الفقار»« نیست جنگاور و سلحشوری مگر علی و نیست شمشیری مگر ذوالفقار».
جنگاوری و سلحشوری علی(ع) باعث شد که افتخار لقب حیدر از آن او باشد.
در صوفیه علی(ع) قطب است، مرد کامل(انسان کامل) که او را سر سلسله صوفی محسوب می کنند.
حرم امام علی(ع) در شهر نجف نزدیک بغداد است که هر سال میلیونها زوار را از سراسر جهان جذب خود می کند.
بعد از مکه و مدینه یکی از مهمترین زیارتگاه های مسلمانان چه شیعه و چه سنی در جهان اسلام است.

بله درست است، جهت طالاع بیشتر به منابع زیر مراجعه کنید:1. علامه طباطبایی، قرآن در اسلام.2. سید محمد باقر حجتى، تاریخ قرآن.3. جوان آراسته، حسین، درسنامه علوم قرآنی(سطح 2).4. جعفر سبحانی، فروغ ولایت.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.