شرط مسلمانی ۱۳۹۱/۰۹/۱۵ - ۸۳۹ بازدید

با سلام
شرط مسلمانی چیست؟

اسلام: تسلیم خدا بودن، و سر به فرمان شرایع و احکام او داشتن است.
خداى سبحان فرموده: إِنَّ الدِّینَ عِنْدَ اللَّهِ الْإِسْلامُ یعنى: دین در نزد خدا اسلام است. «۴»
و مسلمان کسى است که تسلیم خدا و دین او باشد.
بنا بر این، اسلام در زمان آدم علیه السّلام: تسلیم خدا بودن، و سر به فرمان شریعت او داشتن است، و مسلمان آن زمان کسى بوده که تسلیم خدا و شریعت نازل بر آدم علیه السّلام بوده است.
این تسلیم بودن، متضمن تسلیم شدن در برابر آدم علیه السّلام، که برگزیده خدا و حامل شریعت عصر خود بوده، نیز، مى باشد.
اسلام در زمان نوح علیه السّلام نیز، تسلیم خدا بودن، و سر به فرمان شریعت او داشتن، و پیروى از نوح به عنوان پیامبر مرسل خدا، و ایمان به شریعت پیشین آدم علیه السّلام بوده است. و مسلمان کسى بوده که به همه آنچه گفته شد ایمان داشته است.
اسلام در زمان ابراهیم علیه السّلام نیز: تسلیم خدا بودن، و سر به فرمان شریعت نوح داشتن، و پیروى از ابراهیم علیه السّلام به عنوان پیامبر مرسل خدا، و ایمان به انبیا و رسولان پیشین تا آدم علیه السّلام بوده است.
در عصر موسى علیه السّلام و عیسى علیه السّلام نیز، این چنین بوده است.
و نیز، در زمان خاتم انبیا صلّى اللّه علیه و آله و سلم، اسلام همان است که در گذشته بوده، و حدّ آن اقرار به زبان، یعنى گفتن شهادتین: اشهد ان لا اله الا اللّه، و اشهد انّ محمدا رسول اللّه مى باشد.
چنین اقرار زبانى، لازمه اش آن است که: هیچ یک از ضروریات دین از عقاید و احکام، و نبوت انبیاى پیشین که در قرآن کریم آمده، انکار نگردد، یعنى: آنچه که مورد اتفاق همه مسلمانان است و آن را از اسلام مى دانند، نباید انکار شود، مانند: وجوب نماز و روزه و حج، و حرمت شراب خوارى و گرفتن ربا و ازدواج با کسانى که ازدواج با آنان حرام است، و امثال آن از چیزهائى که همه مسلمانان حکم آن را مى دانند، نباید مورد انکار قرار گیرد.
(عقاید اسلام در قرآن کریم، ج ۱، ص: ۱۹۰)
وخلاصه عقاید ما اعتقاد به توحید ووحدانیت خداوند متعال واعتقاد یه صفات خداوندواتقاد به معاد ؛نبوت پیامبر ص ؛امامت امامان علیهم السلام ,است.
وفرد مسلمان نباید چیزهایی را که ضروری دین است وهمه مسلمانان قبول دارند؛انکارکند.مانند فروع دین که هنگام بلوغ بر عهده اومیاید وباید عمل کند که عبارت اند از:
۱. نماز ۲. روزه ۳. خمس ۴. زکات ۵. حج ۶. جهاد ۷. امر به معروف ۸. نهی از منکر ۹. تولی دوست داشتن خدا و انبیاء و امامان و دوستداران آنها ۱۰. تبری (بیزاری جستن از دشمنان خدا و پیامبر و امامان) هر یک از فرع های فوق بر کسانی واجب است که در حد تکلیف (یعنی بالغ و عاقل و ...) که در رساله های علمیه مفصل شرایط و کیفیت آنها بیان شده است.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.