شر جن و انس ۱۳۹۱/۹/۲۶ - ۱۷ بازدید

دوست گرامی! انسان همیشه در معرض وسوسه های شیطانی است، وشیاطین جن و انس کوشش دارند در قلب و روح او نفوذ کنند، هر قدر مقام انسان در علم بالاتر رود و موقعیت او در اجتماع بیشتر گردد، وسوسه های شیاطین شدیدتر می شود، تا او را از راه حق منحرف سازد و با فساد عالم و دانشمندی عالمی را بر باد دهد.
دوست گرامی! انسان همیشه در معرض وسوسه های شیطانی است، وشیاطین جن و انس کوشش دارند در قلب و روح او نفوذ کنند، هر قدر مقام انسان در علم بالاتر رود و موقعیت او در اجتماع بیشتر گردد، وسوسه های شیاطین شدیدتر می شود، تا او را از راه حق منحرف سازد و با فساد عالم و دانشمندی عالمی را بر باد دهد.
این سوره (ناس) به پیغمبر اکرم (ص) به عنوان یک سرمش و پیشوا و رهبر دستور می دهد که از شر همه وسوه گران به خدا پناه برد. در این سوره روی سه صفت از او اوصاف بزرگ خداوند (ربوبیت و مالکیت و الوهیت) تکیه شده است که همه آنها ارتباط مستقیمی به تربیت انسان، و نجابت او از چنگال وسوسه گران دارد، در حقیقت این اوصاف سه گانه سه درس مهم تربیتی، سه برنامه پیشگیری، و سه وسیله نجات از شر وسوسه گران است و انسان را درمقابل آنها بیمه می کند. در این سوره آمده است؛ بسم الله الرحمن الرحیم، قل اعوذ برب الناس، ملک الناس.... ـ به نام خداوند بخشند مهربان، بگو پناه می برم به پروردگار مردم، به مالک و حاکم مردم، به خدا و معبود مردم. «من شرالوسواس الخناس» از شر وسواس خناس ـ «الذی یوسوس فی صدور الناس، من الجنه و الناس» همان کسی که در سینه های انسانها وسوسه می کند، وسوسه گرانی از جن یا از انسان.
وسواس؛ در اصل صدای آهسته ای است که از به هم خوردن زینت آلات برمی خیزد، سپس به هر صدای آهسته گفته شود و بعد از آن به خطورات و افکار بد و نامطلوبی که در دل و جان انسان پیدا می شود، و شبیه صدای آهسته ای است که در گوش فرو می‌خوانند اطلاق گردیده. (وسواس گاهی به معنی وسوسه گر نیز می آید که در این آیه نیز چنین است).
خناس: به معنی جمع شدن و عقب رفتن است، این به خاطر آن است که شیاطین هنگامیکه نام خدا برده می شود عقب نشینی می‌کنند،و از آنجا که این امرغالباً با پنهان شدن توام است این واژه به معنی «اختفاء» نیز آمده است. بنابراین مفهوم آیات چنین است: «بگو من از شهر وسوسه گر شیطان صفتی که از نام خدا می گریزد و پنهان می گردد به خدا پناه می برم».
اصولاً شیاطین برنامه های خود را با مخفی کاری انجام می دهند و گاه چنان درگوش جان انسان می دمند که انسان باور می کند فکر، فکر خود اوست و از درون جانش جوشیده و همین باعث اغواء و گواهی او می شود! بنابراین هر لحظه امکان انحراف برای انسان وجود دارد، و اصولاً وقتی خداوند به پیامبرش دستور می دهد که از شتر «وسواس خناس» به خدا پناه برد دلیل بر امکان گرفتار شدن در دام خناسان و وسوسه گرایان است.
با اینکه پیغمبر اکرم (ص) به لطف الهی و یا امدادهای غیبی و سپردن خویشتن (خویشتن) به خدا از هر گونه انحراف بیمه شده بود، ولی با اینحال این آیات را می خواند و به او از شر وسواسان خناس پناه می برد با این حال تکلیف دیگران روشن است. اما نباید مایوس شد چرا که در مقابل این وسوسه گران مخرب، فرشتگان آسمان به یاری بندگان و رهروان راه حق می آیند. آری مومنان تنها نیستند فرستگان بر آنها نازل می شود و آنها را کوک میکنند. «ان الذین قالو ربنا الله ثم استقاموا تتنزل علیهم الملائکه»(فصلت ۳۰) ولی به هر حال نباید هرگز مغرور شد و خود را بی نیاز از موعظه و پند و تذکر و امدادهای الهی دانست ، باید همیشه به او پناه برد همیشه بیدار بود و همیشه هشیار.
نتیجه اینکه: انسان همیشه در معرض وسوسه های شیطان قرار دارد و این شیطان گاهی در لباس انسان و گاهی جن درآمده و انسان را فریب می دهد بنابراین باید از شر هر وسوسه گر شیطان صفتی که از نام خدا میگریزد و پنهان می گردد و به خدا پناه برد.
جهت مطالعه بیشتر:
«تفسیر نمونه، جلد ۲۷»
به نقل از اداره پاسخگویی آستان قدس رضوی (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، کد: ۴۷۹/۴۰۰۰۰۸)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.