شفاعت شهدا-مادر شهید ۱۳۸۷/۱۲/۲۱ - ۳۳۷ بازدید

آیا کسی شهید بشود و مادر او چند سال بعد بمیرد، آیا این شهید در شب اول قبر می تواند به یاری مادرش بیاید و مادر شهید به خاطر شهید در قبر عذاب نمی شود؟

شفاعت شهید: قال رسول الله صلی الله علیه و آله : یشفع الشّهید فی سبعین من اهله شهید هفتاد نفر از بستگان خود را شفاعت می کند. ( کنز المعال، ج۴، ص۴۰۱، حدیث ۱۱۱۱۹)
۳۰- مقام شفاعت: عن الصّادق علیه السلام عن آبائه علیه السلام انّ رسول الله قال : ثلاثه یشفعون الی الله یوم القیامه فیشفّعهم : الانبیاء ثمّ العلماء ثمّ الشّهداء. امام صادق علیه السلام از پدران خود از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله نقل فرمود : سه گروهند که روز قیامت شفاعت می کنند و شفاعت آنها مورد پذیرش خداوند قرار می گیرد، انبیاء و علما و شهداء. ( بحار الانوار، ج۹۷، ص۱۴، حدیث۲۴ )
در حدیثی از پیامبر اکرم (ص) آمده است:
روز قیامت موقع حساب، خداوند به جبریل دستور می دهد که بچه های مؤمنین را به بهشت وارد کند (فرشته وحی آنها را به سوی بهشت راهنمایی می کند ولی آنان) دم در بهشت می ایستند و داخل نمی شوند، از پدران و مادران خود سؤال می کنند، فرشتگان پاسخ می دهند که آنها مشغول حساب و اعمال خود می باشند و مانند شما نیستند، آنگاه اطفال مؤمنان فریاد می کشند و گریه می کنند، خداوند از جبرئیل سؤال می کند، و جبرئیل عرض می کند: خداوندا تو آگاهی، این صدای بچه های مؤمنان است که بدون پدران و مادرشان وارد بهشت نمی شوند، در نتیجه خداوند فرمان می دهد به جبرئیل که از میان مردم دست والدین آنها را بگیرد و با آنها داخل بهشت کند(۱).
۱) بحار الأنوار، ج ۷۹، ص ۱۲۳، حدیث ۱۵ (چاپ بیروت)
پیامبر اکرم(ص) :فرزند جگرگوشه مومن است. اگر پیش از والدین بمیرد، برایشان شفاعت می کند و اگر بعد از آنها بمیرد، برایشان استغفار می کند و خداوند در اثر استغفار فرزند، والدین را می بخشد.
مستدرک الوسائل.ج۱۵.ص۱۱۲

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.