شکست مختار و انصراف ابراهیم بن مالک اشتر جهت کمک ۱۴۰۰/۰۱/۲۲ - ۸۰۷ بازدید

اگر ابراهیم با ۳۰۰۰ نفر به کمک ۷۰۰۰ نفر می امد ورق برمی گشت؟تعداد لشکریان هرچند تا که بود فرقی نمی کند.سوال من این است حضور ابراهیم با لشکرش که نصف لشکر محاصره شده مختار بود تاثیری بر روند جنگ می گذاشت؟ابراهیم منبع امید مختار بود؟

برای وقایع تاریخی هرجور می‌شود تحلیل کرد، هر واقعه‌ای شرایط خاص خودش را دارد. حرف شما هم بنوعی درست است ، اگر نیروهای ابراهیم به کمک مختار می‌آمد واقعه کوفه ودرگیری مختار با دشمنان جور دیگری رقم می‌خورد. کلا در باره قیام مختار و پایان قیام مختار اختلاف وجود دارد. در باره علل شکست و پایان قیام مختار اطلاعات دقیقی وجود ندارد .احتمالا خستگی یاران مختار از جنگ ، محاصره کوفه و محاصره دارالاماره و قطع آب و غذا و... ، قیام اشراف و مخالفان قیام مختار در کوفه، عدم برنامه مختار برای حکمرانی و حکومت و...برخی از دلایل شکست قیام مختار بود .
برخی نیز به اختلافات مختار و ابراهیم اشتر و گرایش ابراهیم به زبیریان ، عدم پاسخ یا تعلل ابراهیم برای ارسال نیروی کمکی و... را عامل شکست قیام مختار می دانند .
بهتر است برای اطلاعات بیشتر به این کتاب ها مراجعه کنید :
1-ماهیت قیام مختار بن ابی عبید ثقفی اثر سید ابوفاضل رضوی اردکانی ناشر: بوستان کتاب قم
2- مختارنامه ،باقر شریف القرشی ترجمه: ابوالفضل هادی منش این کتاب به رفع ابهام های تاریخی درباره مختار می پردازد.
3- زندگی نامه مختار و فرجام قاتلان نویسنده: محرم عقیقی بخشایشی انتشارات: بخشایش
4- قیام مختار، علل و چگونگی آن نویسنده: سید بهرام حسینی ناشر: پرتو خورشید

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.