شکل وضو-فلسفه وضو ۱۳۸۹/۱۰/۱۸ - ۲۹ بازدید

چرا خداوند متعال شستن سر و پا را مانند شستن دست و صورت واجب نکرده؟
امام رضا(علیه السلام) در پاسخ به این سوال فرموده اند: (این موضوع ) علّت هاى بسیار دارد از جمله آن که: عبادت عبارتست از رکوع و سجود و این دو با صورت و دو دست صورت مى گیرد نه با سر و پاها لذا صورت و دو دست لازم است شسته شوند و بدین وسیله طهارت و نظافت بیشترى پیدا مى کنند.
دیگر آن که: شستن سر و پاها در تمام اوقات نماز از طاقت مردم خارج بوده و تکلیف به آن در همه حالات سرما و گرما، سفر و حضر، مرض و صحّت و جمیع ازمان، شب و روز تکلیف شاقّى است وشستن صورت و دست از شستن سر و پاها راحت تر است و حال آنکه عبادات واجب بر اساس طاقت ضعیف ترین افراد سالم، واجب گردیده و سپس عمومیت داده شده و اشخاص قوى را نیز شامل گردیده است.
و یکى دیگر از علت هاى آن نیز این است که سر و پاها در تمام اوقات همچون صورت و دست ها منکشف و ظاهر نبوده بلکه با عمامه و کلاه و کفش یا چیزهاى دیگر (همچون کلاه و جوراب ) پوشیده هستند ( که قهرا از آلودگى مصون تر و محفوظتر مى باشند لذا شستن آنها چندان لزومى ندارد) علل الشرائع، ترجمه ذهنى تهرانى، ج ۱، ص ۸۱۷..

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.