شهید النمر-سید صادق شیرازی ۱۳۹۵/۰۳/۰۱ - ۲۱۱۰ بازدید

آیا شیخ نمر به راستی شاگرد صادق شیرازی بود؟ آیا واقعا شیرازی علامه انگلیسی است؟

شهید النمر در طول دوران تحصیل خود در مکتب بزرگان زیادی به شاگردی پرداخت. در زندگینامه های منتشره یکی از اساتید ایشان در حوزه ی اخلاق را مرحوم اقای سید محمد شیرازی – برادر سید صادق شیرازی - نام برده اند. ولی باید توجه داشته باشید که شهید نمر نیز همـ‌چون بسیاری از شیعیان دنیا تحت تأثیر امام خمینی(ره) و آیت‌ا... خامنه‌ای، قرار گرفت و فطرت پاکش به سمت تحول و انقلـابی‌گری کشیده شد. نمر به شاگردش گفته بود که اگر آقای مدرسی – از اساتید وی - به من اجازه اجتهاد دهد و بگوید دست از انقلـاب اسلـامی و امامـ خمینی(ره) بردار، آن اجازه اجتهاد را پاره خواهمـ کرد و به فعالیت خودمـ ادامه خواهمـ داد. با اینکه نمر در جو سنتی و بسته حوزه شیرازی‌ها تحصیل کرده بود، اما تحت تأثیر این جو قرار نگرفت و به صورت یکپارچه برای قیامـ و انقلـاب و حرکت دادن مردمـ به سمت رهایی از نظامـ آل سعود و آل خلیفه در بحرین فعالیت می‌کرد و هرگز راضی به سکوت و سازش و همکاری با نظامـ وهابی نبود و تسلیمـ نشد. در یک جمله نظام جمهوری اسلامی و ولایت فقیه از دیدگاه وی به عنوان نظامی ایده ال برای حکومت اسلامی شیعیان در عصر غیبت بود.
اما در ارتباط با بخش دوم پرسش باید عرض نماییم مقصود از تشیع لندنی که توسط رهبر معظم انقلاب مطرح گردید به صورت خلاصه تشیعی است که در خدمت اهداف تفرقه افکنانه نظام سلطه که انگلیس یکی از اعضای آن و بلکه موثر ترین آنان در القای سیاست تفرقه افکنی در کشور های اسلامی است می باشد و بدون هیچ تردیدی ، بیت آقای سید صادق شیرازی و اطرافیان و حتی شخص ایشان ، یکی از اضلاع پررنگ تشیع لندنی و انگلیسی هستند که خطر اینگونه طرز تفکر برای امت اسلامی و حتی جهان تشیع، بارها توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی دام عزه العالی هشدار داده شده است و به تعبیر یکی از آخرین دیدگاه های ایشان در این زمینه، چنین تشیعی را اساسا نمی توان شیعه دانست .
دیدگاه های سید صادق شیرازی در برخی مسائل مذهبی و سیاسی زاویه ی غیر قابل انکاری با سیاست ها و راهبرد های رسمی اعلام شده ی توسط جمهوری اسلامی ایران و دیدگاه های امام راحل و مقام معظم رهبری دارد. این اختلاف و زاویه را به وضوح می توان در مباحث مربوط به وحدت امت اسلامی، فلسفه ی عزاداری برای اهل بیت سلام الله علیهم، مساله ی قمه زنی و ... مشاهده نمود. اطرافیان و شبکه های ماهواره ای رسمی و غیر رسمی متعلق به بیت و دفتر ایشان نیز به صورت لاینقطعی به سخن پراکنی در این محور ها مشغولند. توهین به هواداران نظام اسلامی، توهین و ایراد برخی اتهامات به مقام معظم رهبری دام ظله العالی، توهین به برخی سیاست های نظام اسلامی ، تخریب وحدت امت اسلامی ، توهین به شخصیت های برجسته ای مانند آیت الله محسن اراکی، استاد حسن رحیم پور ازغدی و سایر فعالین در عرصه ی وحدت ... به وضوح در میان مطالب این شبکه ها و یا سایت های مربوطه قابل مشاهده می باشد. متاسفانه عدم موضع گیری صریح از سوی آقای سید صادق شیرازی و در بسیاری از موارد حمایت علنی از برخی جریان سازی هایی با محوریت موضوعات پیشگفته از طرف دفتر ایشان به ویژه در حوزه ی تفرقه افکنی میان شیعه و سنی و هم چنین گروه های مختلف شیعیان، موجب نقد هایی جدی به عملکرد ایشان گردیده است. که راه را بر هرگونه توجیهی می بندد.
مجددا از مکاتبه ی شما با این مرکز قدردانی می نماییم.
منتظر سوالات بعدی شما هستیم.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.