شورای نگهبان، هاشمی و روحانی ۱۳۹۴/۱۲/۱۰ - ۱۰۸۵ بازدید

چرا شورای نگهبان برخی از افرادی را که صلاحیت ندارند و بارها به کشور آسیب وارد کردند رو تایید صلاحیت میکنه؟ چرا باید امثال آقای هاشمی و روحانی و ... که میدونیم چوب لای چرخ نظام میکنند رو تایید میکنه؟

شورای نگهبان بر اساس قانون اساسی و شرایطی که برای نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری تعیین شده، به بررسی صلاحیت کاندیداها پرداخته و نظر نهایی خودش را اعلام می کند. اگر چه شاید در مواردی احساس شود که کسانی تایید صلاحیت می شوند که شائبه هایی درباره آنها وجود دارد و لکن بر اساس قانون اساسی، نهاد تصمیم گیر در این زمینه شورای نگهبان می باشد و شورای نگهبان هم به وظیفه قانونی خود عمل می کند. ناگفته نماند که در جریان بررسی صلاحیتها یکی از مسائل و معیارها، ارتباط افراد با جریان فتنه و فتنه گران بوده است که بنابر اعلام آیت الله جنتی، دبیر شورای نگهبان، افرادی که با جریان فتنه 88 و فتنه گران مرتبط بودند، رد صلاحیت شده اند. بر این اساس فی الجمله کسانی که تایید صلاحیت شدند، از دیدگاه شورای نگهبان دلیلی بر رد صلاحیت آنها وجود نداشته و صلاحیت لازم را برای حضور در انتخابات داشته اند. آقای هاشمی رفسنجانی یکی از شخصیتهای موثر در انقلاب اسلامی می باشند که چه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و در دوران مبارزات علیه رژیم ستمشاهی و چه پس از پیروزی انقلاب اسلامی همواره حضور فعال و تاثیر گذاری در انقلاب اسلامی داشته و مسئولیتهای متعددی را برعهده داشته اند و خدمات بسیار ارزنده ای را انجام داده اند و نقش ایشان در انقلاب اسلامی و در حوادث مختلف را نمی توان نادیده گرفت. اما پس از انتخابات سال 88 و حوادث پس از آن تاکنون علی رغم حمایت هایی که ایشان از کلیت نظام اسلامی و مقام معظم رهبری داشتند، متاسفانه شاهد برخی موضع گیری مبهم و دو پهلو از سوی ایشان بوده ایم و این مساله برخی شائبه ها را در مورد ایشان ایجاد می کند و اخیرا نیز برخی مواضع ایشان به ویژه در قبال شورای نگهبان باعث سوء استفاده گسترده دشمنان شده است. البته با تمام این احوال با بررسی دیدگاههای مختلف آقای هاشمی رفسنجانی و از جمله سایر مواضعی که اخیرا داشته اند به این نتیجه می رسیم که بر خلاف برخی شائبه ها ایشان همچنان جزء نیروهای وفادار به نظام و انقلاب اسلامی هستند به گونه ای که ایشان در برهه های مختلف بارها بر تبعیت از رهبری تاکید کرده اند. به هر حال برخی مواضع نامناسب، نباید موجب شود که ما بی درنگ و شتابزده شخصیت هایی را که در درون نظام و معتقد به نظام هستند را در جبهه مخالفان نظام و خارج از آن قرار دهیم. همچنین در مورد آقای روحانی، رئیس جمهور محترم کشور نیز همین قاعده صدق می کند. ایشان یکی از شخصیتهایی است که چه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و در دوران مبارزات علیه رژیم ستمشاهی و چه پس از پیروزی انقلاب اسلامی همواره حضور فعال و تاثیر گذاری در انقلاب اسلامی داشته و مسئولیتهای متعددی از جمله نمایندگی مجلس شورای اسلامی،‌ نمایندگی مجلس خبرگان رهبری، دبیری شورای عالی امنیت ملی و نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی را برعهده داشته اند و خدمات ارزنده ای را انجام داده اند و همواره عملکرد کلی اش مورد تایید مقام معظم رهبری بوده است(اگرچه انتقاداتی هم به عملکرد ایشان وجود داشته و دارد) و در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال 92 هم با تایید شورای نگهبان یکی از نامزدهای ریاست جمهوری شد و در نهایت هم با رای مردم به ریاست جمهوری انتخاب گردید.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.