شیرآوردن یتیمان کوفه برای حضرت علی(ع) ۱۳۹۵/۰۴/۲۳ - ۷۵۶ بازدید

سلام،
این مطلب که هنگام ضربت خوردن حضرت علی(ع) تا زمان شهادت ایشان،
یتیمان کوفه برای ایشان شیر آوردند و پشت درب خانه حضرت علی(ع) صف کشیدند،در منابع معتبر تاریخی و حدیثی آمده است؟

در برخی منابع در این زمینه اینگونه گزارش شده است:امام حسن علیه السّلام می فرماید: درِ خانه ایستاده بودم یک وقت دیدم مادری که چند بچه ی صغیر و گاو شیرده ای داشت و شیرش را می فروخت تا نان و غذای بچه هایش را تهیه کند، شیر بدست گرفته دارد می آید، گفتم: مادر! این همه شیر برای علی آوردند دیگر تو چرا آوردی؟ گفت: آقا تو که از وضع ما خبر داری، نخواستم شیر بیاورم می خواستم غذا برای بچه ها تهیه کنم. بچه هایم گفتند؛ مادر ما امروز دیگر غذا نمی خواهیم، شیر ببرید برای علی.( بحارالانوار، ج ۴۲، ص ۲۸۹؛ ک سوگنامه آل محمد، محمد استهاردى، ص ۴۷. ؛کتاب ره توشه راهیان نور ویژه مبارک ماه رمضان (۱۴۲۴ ق - ۱۳۸۲ ش،دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیّه قم ، مراجعه فرمایید)
نیز روایت شده وقتی فهمیدند براى حضرت على (علیه السلام ) شیر خوب است دوستان حضرت ظرف ها را پر از شیر کرده براى آن حضرت آوردند. امام حسن (علیه السلام ) ظرف شیرى نزدیک آورد و به پدر شیر داد آن حضرت کمى از آن خورد و فرمود بقیه آن را براى اسیرتان (ابن ملجم ) ببرید.و به حسن (علیه السلام ) فرمود به حقى که بر گردن تو درام در لباس و غذا آنچه مى پوشید و مى خورید به ابن ملجم نیز بپوشانید و بخورانید امام حسن عمل کرد شیر داد به این ملجم و او خورد.
(بحار الانوار، ج ۴۲، ص ۲۸۹)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
شیر آوردن یتیمان برای علی ع سندی ندارد . در پاسخ، بین این مساله و شیر خوردن علی ع و سفارش به رعایت حال ابن ملجم خلط شده است. آدرس به سوگنامه صحیح هست ولی در سوگنامه بدون سند نقل شده است و آدرس به بحار مربوط به مطلب بعدی در کتاب سوگنامه است و ربطی به سوال ندارد. آن قضیه پیرزن و وضع بد اقتصادیش و بچه یتیمش که اصلا سند ندارد. بله در مثل کتاب گلچین احمدی که پیاده شده صوت مداحی ها است ذکر شده است. جلد دوم.
میهمان
من از یکی از بزرگان شنیدم یتیمی پول نداشت کفش گرو گذاشت یرای امام علی شیر گرفت امد دید صف طولانیست نگران شد امام علی به امام حسن فرمود برو شیر آن بچه ای که آخر صف ایستاده شیرش را بگیر بیار ؟ آِا این در کتابها هست یانه
پرسمان
ما در هیچ منبع معتبری چنین چیزی را ندیده ایم؛ اگر از کسی شنیده اید اعتنا نکنید اگر در جایی خوانده اید آدرس سند برای ما ارسال کنید.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.