شیطان عامل بیماری و اختلال ۱۳۹۷/۱۱/۳۰ - ۱۳۲ بازدید

سلام .
منظور از دیوانه در این حدیث و روایات از پیامبر(ص) چیست؟ یعنی هرکی بعد غذا دستاشو نشوره دیوانه میشه؟
عن النبی (ع) قال لا یبیتن احدکمْ و یده غمره فانْ فعل فاصابه لمم الشیْطان فلا یلومن الا نفْسه.» (ابن بابویه، ۱۴۱۳: ۴/۶)
«عنْ ابی عبْدالله (ع) عنْ ابایه عنْ علی (ع) قال: اغْسلوا صبْیانکمْ من الْغمر فان الشیْطان یشم الْغمر فیفْزع الصبی فی رقاده و یتاذی به الْکاتبان.» (حر عاملی، ۱۴۰۹: ۳/۳۳۷).
حضرت رسول از اینکه کسی با دست چرب و الوده به غذا بخوابد، نهی کردند و فرمودند: اگر کسی چنین کند و شیطان بر او دست یابد یا دیوانه شود، جز خود را ملامت نکند و همچنین فرمود: دستان کودکانتان را قبل از خواب بشویید؛ زیرا شیطان ان ها را می بوید و در خواب می ترسند. 

۱. در روایات زیادی از عوامل بیماری زا و میکرب ها به شیطان تعبیر شده است . در چندین روایت در مورد میکروب ها کلمه شیطان به کار رفته است مثل این روایت : قال (ص ) لا تبیتوا القمامة فی بیوتکم فإنها مقعد الشیطان . و قال (ص) لا یبیتن أحدکم و یده غمرة فإن فعل فأصابه لمم الشیطان فلا یلومن إلا نفسه . و باز در روایات آمده که : امام صادق (ع) فرمودند: « از دسته کوزه یا از لبه شکسته آن نباید آب بنوشید زیرا محل آب نوشیدن شیطان است یعنی محل اجتماع میکربها می‌باشد . سایرسفارشات اسلام در باره بهداشت نشان می دهد که شیطان به معنی موجود موذی که باعث بیماری می شود استعمال شده است .
۲. منظور از دیوانه شدن همان در معرض آلودگی و میکرب قرار گرفتن و دچار بیماری و اختلالات جسمی و روحی شدن است .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.